Kadidlový olej na nespavost i záněty. Pomáhá i na stres

7 min
27. března 2024
1+

Co je to kadidlo?

Kadidlo je vonná pryskyřice, která se vylučuje při odsekávání kůry stromů kadidlovníku (Boswellia). Charakteristické jsou pro něj žlutohnědé až zlaté krystaly vznikající zasycháním mízy. I pro to se o nich říká, že jsou slzami nebo krví kadidlovníků. Kadidlovníků existuje několik druhů a odrůd. Rostou i na neobvyklých místech s velmi malým množstvím půdy a v suchých a pustých podmínkách. Běžně se pěstují v Somálsku, Pákistánu nebo Ománu. Pryskyřici je z nich možné sklízet až třikrát ročně, kvalita pryskyřice se odvíjí od klimatu a půdy, ve které kadidlovník roste. Kvalitu kadidla určuje jeho barva, čistota, aroma, věk i tvar. Nejkvalitnější pryskyřice pochází ze Somálska, odkud čerpá kadidlo i katolická církev. 

Magická vůně kadidla

Specifická vůně kadidla je známá již přes 5000 let. První civilizace objevily jeho výraznou vůni, která překrývala ostatní pachy. Jeho další předností jsou silné antiseptické účinky, proto bylo kadidlo jednou z ingrediencí balzamovací směsi u starých Egypťanů. Také se věřilo v jeho schopnost zahánět zlé duchy, takže se stalo nedílnou součástí různých rituálů. Prostřednictvím řady studií dnešní věda uznává kadidlu tento pozitivní vliv na duchovní rozpoložení člověka. Potvrzují to i zkušenosti mnoha lidí, jež uvádí, že kadidlo působí antidepresivně a zmenšuje úzkosti. 

K čemu všemu sloužilo kadidlo?

  • Indické kadidlo (Boswellia serrata) se v ajurvédské medicíně používá již po tisíce let jako léčebný prostředek na artritidu, hojení ran a posílení ženského hormonálního systému. Ajurvéda považovala denní pálení kadidla za zdraví prospěšné. 
  • Už od starověku bylo v zemích Blízkého a Středního východu kadidlo běžně užíváno k údržbě ústní dutiny. Ve formě pryskyřice ho žvýkají, což zlepšuje zdraví zubů a dásní.
  • Kadidlo je dodnes součástí zdravotní výbavy Berberů žijících v pouštních oblastech Blízkého a Středního Východu.
  • Kadidlo mělo v té době vyšší hodnotu než zlato, je také součástí nejslavnějšího příběhu o narození Ježíše Krista. Jedním z darů tří králů, kteří se dítěti přišli poklonit, bylo právě kadidlo. 

Jaké má kadidlový olej účinky?

I dnešní moderní doba dokáže přiznat kadidlu pozitivní vliv na lidský organismus. V první řadě byly v kadidlu objeveny účinné protizánětlivé účinky. Kadidlo obsahuje hned několik léčivých látek: seskviterpenové uhlovodíky, monoterpeny, diperteny a hlavně kyselinu boswellianovou, která má silný protizánětlivý účinek a také zmírňuje bolesti způsobené artritidou. Další její výhodou je, že nemá žádné vedlejší účinky. Kadidlo výrazně zlepšuje průtok krve cévami poškozenými zánětem, díky čemuž se snadněji léčí klouby postižené artritidou. Protizánětlivý účinek kadidla se využívá také při léčbě Crohnovy choroby a cyst.

Podle některých studií může kadidlo najít uplatnění i při léčbě rakoviny. A potvrdilo se také, že extrakt z kadidla, incensole acetát, prokazatelně snižuje neurologické poškození a má pozitivní vliv na deprese a úzkosti.

Kadidlo má velké zastoupení i v aromaterapii. Uvolňuje tenze a stres, má také pozitivní vliv na dýchání, takže je možné jej využívat pro terapii při bronchitidě, astmatu, zánětu nosních dutin i při alergii. Kadidlo při masáži nebo v koupeli zase ulevuje od menstruačních bolestí nebo třeba při zánětu močového měchýře.

Na co je dobré kadidlo?

Kadidlový olej jako přírodní lék na nespavost
Je kadidlo zdravé?

Kadidlo má širokou škálu využití a pozitivních účinků na lidské tělo i psychiku:

  • Používá se jako olej do vlasů, které detoxikuje a zlepšuje jejich kvalitu, snižuje také tvorbu lupů. 
  • Zlepšuje pružnost pokožky, pomáhá vyhlazovat jemnější vrásky, jizvy i strie.
  • Zpevňuje nehty.
  • Posiluje funkci imunitního systému
  • Pomocí specifické vůně vytváří meditativní atmosféru, která zlepšuje soustředění.
  • Kadidlový esenciální olej slouží ke zmírnění a prevenci zdravotních problémů, jako jsou úzkost, potíže se spánkem či zažívací potíže.
  • Obzvláště v kombinaci s myrhovým olejem má velmi silné antimikrobiální účinky. Přirozeně tak odstraňuje zárodky nachlazení a chřipky.
  • Usnadňuje trávení, pomáhá detoxikaci trávicího systému, zmírňuje nevolnost i nadýmání, urychluje totiž vylučování trávicích enzymů a pomáhá zlepšovat krevní oběh.
  • Jeho uklidňující, zemitá vůně usnadňuje usínání a je tak skvělá na nespavost.

Kadidlový esenciální olej a jeho použití

Zajímá vás, kdy a jak používat kadidlo? Účinků kadidlového oleje se dá využívat např. tak, že si nakapete pár kapek oleje na ruce a v průběhu dne je několikrát inhalujete. Inhalovat je můžete i tak, že do jednoho litru horké vody dáte jednu čajovou lžičku kadidlové tinktury.

Kadidlový olej se pro své antibakteriální vlastnosti používá i do domácích čisticích prostředků, díky čemuž se vyhnete chemii. Pro blahodárné účinky na pleť se přidává do domácí kosmetiky, např. do pleťových krémů, šampónů, mýdel či zubních past. Domácí zubní pastu si snadno vyrobíte smícháním kadidlového oleje s jedlou sodou. 

Pro zlepšení krevního oběhu a zmírnění bolesti kloubů a svalů si olej z kadidla můžete namasírovat na bolavá místa. Ale od bolesti pomáhá i jeho inhalace. Přidejte kapku oleje do horké vody a namočte do ní ručník. Potom si ho můžete položit na bolestivé místo nebo na obličej. Úlevu od bolesti přináší i rozptýlení kadidlového oleje po místnosti prostřednictvím difuzéru.

Kadidlový olej je vhodné míchat i s ricinovým olejem – jak na zdravotní neduhy, tak pro kosmetické účely. Můžete si do trochy ricinového oleje kápnout kapku či dvě kadidlového esenciálního oleje nebo míchat 100% kadidlový olej s ricinovým. V takovém poměru, jaký vám bude vyhovovat.

V jaké podobě je kadidlový olej k sehnání?

Kadidlový esenciální olej se hodí pro aromaterapii a meditaci prostřednictvím aromalamp, difuzerů či do koupelí. Vyrábí se klasickou parní destilací a má výraznou pryskyřičnou vůni s nádechem citrusů. Před nanášením na pokožku by se měl smíchat s nosným olejem.

100% kadidlový olej se naopak užívá přímo na pokožku. Vyrábí se šetrnou metodou tlaku a mírného zahřívání, díky čemuž obsahuje velké množství účinných látek z kadidlové pryskyřice (na rozdíl od kadidlového esenciálního oleje). Pro svou jemnou vůni se příliš nehodí do aromalampy a difuzéru. Je možné ho smíchat s dalšími oleji. 

Kadidlový olej s levandulovým olejem

Pro klidný spánek můžete kadidlový olej smíchat s levandulovým olejem a před spaním si tuto olejovou směs vmasírujte do chodidel. Masáže chodidel kadidlovým olejem jsou známé už po staletí, přispívají k celkové relaxaci těla a připravují tělo i mysl na klidný spánek. 

Kadidlový olej na vnitřní užití

Nemusíte se bát ani vnitřního užívání kadidlového oleje, je obecně velmi dobře snášeno a nejsou známy žádné vážnější vedlejší účinky jeho užívání. Pokud máte problémy s trávením, kápněte si jednu až dvě kapky oleje do dvou deci vody nebo do polévkové lžíce medu. Při vnitřním užití se ale ujistěte, že používáte stoprocentně čistý olej, ne vonný nebo parfémovaný olej. Většina esenciálních olejů totiž není pro vnitřní užívání bezpečná, ideálně by mělo být na produktu přímo napsané, že je vhodný i pro vnitřní užití.

Paradoxně je ale i v tomto případě mnohem účinnější inhalace nebo lokální aplikace kadidlového oleje.

Jak správně pálit kadidlo?

Jak správně pálit kadidlo?

Co si pořídit, než začnete:

  • Kadidelnici, nebo můžete použít keramickou misku, důležité ale je, aby odolala žáru. 
  • Uhlíky, prodávají se v trafice jako uhlíky do vodní dýmky. 
  • Zapalovač nebo hořící svíčku.
  • Alobal nebo mořský křemenný písek či sůl.
  • Malé kleště nebo kuchyňskou pinzetu.

Misku nebo kadidelnici můžete vyložit alobalem, abyste je ochránili od žáru uhlíku. Po použití pak můžete alobal i se zbytky vykuřovadel jednoduše vyhodit. Místo alobalu můžete do jedné třetiny nádoby nasypat písek, nebo sůl.

Uhlík uchopte do kleštiček a zapalte ho. To trvá 3 až 4 minuty, než se uhlík rozžhaví a začne prskat. Proto nejsou moc vhodné sirky. Důležité je taky uhlíky uchovávat na suchém místě, protože když navlhnou, nehoří.

Na hořící uhlík pak můžete položit kousek kadidlové pryskyřice. Po uvolnění oleje, cca po 2 až 3 minutách, se začne linout vonný dým.

Kadidlo byste měli pálit max. 15 až 20 minut. Můžete s ním projít celý dům, aby se dým dostal do všech koutů, nebo jen u něj sedět a meditovat. Nikdy jej ale nenechávejte bez dozoru. 

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

1+