Výhody a účinky MCT oleje – pomůže dodat energii?

6 min
25. dubna 2024
2+

MCT olej, ještě jste o něm neslyšeli? Jeho popularita stále roste, do svého jídelníčku ho zařazují sportovci i ti, kteří preferují zdravé a tělu prospěšné stravování. Co to vlastně je a proč byste ho měli znát i vy?

Co je to MCT olej?

Název pochází z angličtiny, kdy MCT znamená „medium chain triglycerides“, v českém překladu se jedná o složené mastné kyseliny, tedy tuky se středně dlouhými řetězci. Ty se přirozeně vyskytují nejvíce v kokosovém nebo palmovém oleji. 

MCT tvoří kyselina laurová, kyselina kapronová, kyselina kaprylová a kyselina kaprinová. Např. kokosový olej je tvořen zhruba z 50 % kyselinou laurovou. Tu najdete i v mateřském mléku. Další oleje MCT se vyskytují v másle a plnotučných mléčných výrobcích.

Samotný MCT olej ale v přírodě nenajdete. Je totiž vyextrahován z původního oleje tak, aby obsahoval jen ty mastné kyseliny, které jsou pro lidský organismus přínosné. Středně krátké řetězce (mezi 6–12 uhlíky) se mnohem lépe vstřebávají a snadněji pronikají do buněčné membrány. Oleje s dlouhým řetězcem potřebují ke svému štěpení enzymy a zatěžují tak tělo. 

Tuky, které jsou součástí uzenin, másla nebo sádla, mají krátký řetězec uhlíků, ale u jejich konzumace hrozí, že se vám uloží do tukových zásob. Naproti tomu MCT jde přímo do jater, poskytuje tak tělu okamžitě využitelnou energii. 

Kde jsou MCT tuky?

V určitém množství se vyskytují v běžných potravinách. Největší koncentrace MCT tuků je v kokosovém a palmojádrovém oleji. Najdete je také v plnotučném mléce a másle. Rozdíl je však poměrně velký, zatímco v kokosovém oleji a palmojádrovém oleji se nachází kolem 50 % MCT tuků, v mléce a másle je to jen 8 %.

Jak vybrat MCT olej?

Na výběr máte ze dvou základních druhů mastných kyselin se střední délkou řetězce: MCT olej z kyseliny kaprylové a MCT olej z kyseliny kaprinové. Z nutričního hlediska jsou oba tyto typy MCT oleje v pořádku, ale ten z čisté kyseliny kaprylové je mnohem kvalitnější

MCT olej se 100 % kyseliny kaprylové má skvělou schopnost se velmi rychle měnit na využitelnou energii, navíc zmírňuje pocit hladu, urychluje metabolismus a má i pozitivní vliv na absorpci živin. U výrobku také sledujte, zda se jedná o MCT olej ze 100% kokosového oleje. Pokud se to na něm neuvádí, hrozí, že MCT olej obsahuje spoustu různých náhražek.

MCT olej – jaké má účinky?

  • Zlepšuje zažívání

MCT olej zvyšuje absorpci živin z potravy a má pozitivní vliv na stav střev. MCT olej vyrovnává poměr prospěšných a škodlivých bakterií ve střevní mikrobiotě, díky čemuž se zlepšují trávicí funkce, výdej energie a schopnost maximalizovat absorpci vitamínů a minerálů z přijímaných potravin. MCT olej také redukuje patogenní viry a bakterie, způsobující zažívací potíže, jako jsou zácpy nebo průjmy.

  • Antibakteriální, antivirové a protizánětlivé účinky

Podporuje funkci imunitního systému. MCT olej dokáže redukovat množství škodlivých bakterií v našich střevech. Podle výzkumů poskytují MCT tuky v organismu ochranu před bakteriemi, jako je streptokok (způsobuje např. zápal plic), či straphylococcus (způsobuje infekce močových cest).

  • Snižuje hladinu krevního cukru

Což ve výsledku vede k prevenci cukrovky. Navíc MCT olej pomáhá i s regulací cholesterolu. 

  • Úbytek váhy
MCT olej jako pomocník při hubnutí

Jedním z důvodů, proč se MCT olej stal tak populárním, byla jeho spojitost s hubnutím. Lidé si po jeho příjmu pochvalují rychlé nasycení, pocit menšího hladu a snížení potřeby dalšího jídla. Podle studií lidé při pravidelné konzumaci MCT oleje jí menší porce a méně kalorické potraviny. Navíc MCT olej zabraňuje ukládání tuku. Mnohé experimentální studie prokázaly, že MCT potlačuje ukládání tuků prostřednictvím zvýšené termogeneze a oxidaci tuků.

  • Spousta energie

Zatímco jiné tuky tělo zatěžují a vy se po jejich konzumaci cítíte unavení, MCT olej dodává tělu okamžitou energii. 

  • Zlepšení kognitivních funkcí

Pravidelné užívání MCT oleje má vliv na zvýšenou bystrost, lepší paměť a schopnost soustředění. Lidský mozek se totiž z velké části skládá z mastných kyselin, takže pro jeho dobrou funkci je nezbytný jejich dostatečný příjem. I současná medicína si všimla jeho prospěšných vlastností na funkci mozku a začíná jej používat pro léčbu některých psychických poruch. Může napomáhat zmírňovat příznaky epilepsie, Alzheimerovy choroby a autismu. 

  • Sportovní výkony

Chrání svaly a dodává tělu energii, takže prodlouží váš sportovní výkon bez pocitů únavy.

  • Přispívá k dobrému stavu kardiovaskulárního systému

MCT a ketóza

MCT olej je také skvělý pomocník ke ketogenní dietě, což je výkonná nízkosacharidová dieta, která pomáhá spalovat tělesný tuk. Nejtěžší na ketogenní dietě je ukočírovat chuť na cukr, což je díky MCT oleji pro jeho mimořádné vlastnosti mnohem jednodušší. MCT olej při pravidelném užívání zvýší produkci ketonu, aniž byste museli snižovat příjem sacharidů na drasticky nízkou úroveň, takže buňky mají více paliva. Ketony pomáhají omezit chutě na jídlo a zároveň zrychlují metabolismus.

Kdy užívat MCT olej?

MCT olej má v kuchyni řadu využití, může se přidávat do salátů, smoothie, kaší, různých nápojů, díky čemuž doplníte do svého jídelníčku hodnotné tuky. Řada lidí je užívá i samostatně, po lžičkách, jako rychlý přísun energie. 

Pravidelné užívání MCT oleje se doporučuje i při zdravotních problémech. Nejčastěji při problémech s trávením, kdy v trávicím systému podporuje vstřebávání živin. Doporučuje se tak osobám s poruchami trávení, jako je syndrom propustného střeva, Crohnovy choroby, žlučníku nebo chronických infekcích.

Neprůstřelná káva s MCT 

Bulletproof Coffee

V souvislosti s užíváním MCT oleje určitě natrefíte na výraz neprůstřelná káva (Bulletproof Coffee). Jedná se o krémový nápoj, který se nejčastěji využívá pro přerušovaný půst, protože ji můžete popíjet i během doby, kdy držíte půst. Neprůstřelná káva je kombinace černé kávy, MCT oleje a ghí. Nápoj dodává pocit sytosti, doplní energii a zároveň bude díky němu tělo pálit tuky. Neprůstřelnou kávu samozřejmě můžete pít, i když nedodržujete přerušovaný půst, její pití má pro vaše tělo řadu benefitů. 

Pokud byste si rádi tuto zázračnou kávu vyzkoušeli, doporučuje se pro začátek přidávat jen jednu lžičku MCT oleje. A postupně můžete navyšovat jeho množství. Při větším množství najednou hrozí průjem. Někteří odborníci ale tvrdí, že konzumace této kávy pro běžně se stravující lidi, kteří v jídelníčku nevynechávají sacharidy, není vhodná. MCT olej by měli přidávat spíše do smoothie a zálivek salátů. 

Jak skladovat MCT olej?

MCT je nenáročný na skladování. Měli byste ho mít na suchém a tmavém místě při teplotě do 25°C. 

MCT olej doporučené dávkování

Doporučená optimální dávka pro běžného člověka, který neabsolvuje extrémní sportovní zátěž, je 10–15 ml do nápoje nebo jídla jednou až dvakrát denně. Mějte na paměti, že se jedná o velmi koncentrovaný zdroj energie, který obsahuje velké množství kalorií, takže byste to s jeho příjmem neměli přehánět.

MCT olej zkušenosti uživatelů

Většina uživatelů si pochvaluje, že je MCT olej „nakopne energií“ a že jim pomáhá při hubnutí. Mnohým pomáhá přejít na novou stravu, sportovcům pak zejména se soustředěním a se samotným sportovním výkonem. Jiní zdůrazňují, že je to skvělý motor pro mozek i tělo, ale je potřeba kupovat ten skutečně kvalitní, ač je samozřejmě dražší. 

MCT olej versus kokosový olej

MCT olej má v porovnání se standardním kokosovým olejem až sedmkrát lepší a rychlejší vstřebatelnost. Jinak jsou ale jejich účinky na lidský organismus velice podobné. Oba tyto oleje mají pozitivní vliv na trávení, podporují imunitu, zlepšují regeneraci po fyzickém výkonu, působí antidepresivně a zlepšují kognitivní funkce.

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

2+