Nykturie aneb Noční močení: Jak spát bez chození na záchod

5 min
31. srpna 2024
0
Co způsobuje časté noční močení?

Tento zdravotní problém se týká až poloviny lidí nad 50 let, ale trápí i mladší ročníky. Časté noční chození na záchod může být velmi nepříjemné, protože narušuje spánek a neumožňuje kvalitní a dostatečný odpočinek. Proč musíme několikrát za noc vstávat na záchod? A existuje nějaká účinná léčba?

Co způsobuje časté noční močení?

Co znamená, když se mi chce často na záchod? Příčin častého nočního močení je celá řada. Velký vliv má zdravotní stav a životní styl. Co konkrétně může způsobovat časté močení:

  • Nadměrná konzumace vody, kofeinových nápojů či alkoholu. 
  • Užívání některých léků. 
  • Infekce močového měchýře. 
  • Zvětšení prostaty. 
  • Cukrovka, při níž dochází k vyšší tvorbě moči.
  • Těhotenství. 
  • Úzkosti a psychický stres.
  • Nádor v oblasti močových cest a prostaty. 
  • Zánět ledvin. 
  • Otoky dolních končetin. 
  • Neurologické onemocnění jako např. roztroušená skleróza. 
  • Hyperaktivní močový měchýř.
  • Noční polyurie, což znamená, že tvorba moči není během spánku snížena. 
  • Snížená kapacita močového měchýře.

Časté noční močení u žen

Noční močení u žen je častější než u mužů. Ženy jsou náchylnější na infekce močových cest, které bývají příčinou častého močení. To je navíc provázeno pálením a bolestí. Dalším typicky ženským problémem, který může stát za nočním močením, je prolaps dělohy. Děloha je vazivově spojena s okolními orgány a při jejím sesunu dochází k deformaci těchto orgánů. Stlačený močový měchýř vyvolává nutkání na močení a inkontinenci. 

Časté noční močení u mužů

U mužů bývá nejčastější příčinou velkého množství moči v noci zvětšení prostaty. Tkáň zvětšené prostaty působí tlak na močovou trubici, čímž komplikuje vyprazdňování. Moč může odtékat jen částečně, takže nedochází k úplném vymočení, v důsledku čehož se nucení na záchod ozve za chvíli znovu. Vážnější příčinou zvětšené prostaty je pak rakovina prostaty. 

Jak zjistit, proč chodím v noci na záchod?

Konkrétní příčinu častého močení nejlépe zjistí odborník, ať už se jedná o urologa, gynekologa či neurologa. Některé příčiny tohoto problému mohou být natolik závažné, že vám nejenom znepříjemňují noční spánek, ale dokonce vás mohou i ohrožovat na životě. Proto časté noční močení rozhodně nepodceňujte, neberte ho jako nutnou komplikaci spojenou se stářím a navštivte lékaře. 

Co dělat, když chodím často v noci na záchod

Časté noční močení u žen a mužů

Nejdřív můžete začít tím, že omezíte příjem tekutin ve večerních hodinách. Také je dobré dbát na správnou spánkovou hygienu: chodit spát a vstávat v přibližně stejnou dobu, mít vyvětranou a zatemněnou místnost na spaní, kvalitní matraci a anatomický polštář. A určitě zapojte do svých každodenních činností i pravidelný pohyb. Nezapomínejte ani na odpočinek, ideálně si během dne alespoň na chvíli lehněte a mějte nohy ve zvýšené poloze. 

A když ani tyhle drobné změny nepomáhají, je na čase navštívit lékaře a řešit příčinu i důsledky.  

Jak omezit noční močení

Chcete vědět, jak nechodit v noci často na záchod? Ve spolupráci s lékařem může dojít k výraznému zlepšení, pokud podstoupíte tyto kroky:

Změna pitného režimu

Odborníci doporučují omezení příjmu tekutin poslední dvě hodiny před spaním. Toto omezení byste měli kompenzovat během dne, protože tělo potřebuje dostatečný příjem tekutin. V případě problémů s častým nočním močením byste se měli vyhnout močopudným nápojům s obsahem alkoholu a kofeinu. Pokud se nedokážete obejít bez kávy, dejte si ji během dopoledne. 

Úprava životního stylu

Pozitivní vliv má snížení hmotnosti, omezení kouření i zvýšení pohybu. V jídelníčku byste se měli vyhnout pálivým jídlům a umělým sladidlům. 

Trénink močového měchýře

Jedním ze způsobů, jak omezit noční močení, je posílení močového měchýře a cílené prodlužování intervalů mezi močením. Často totiž děláme tu chybu, že chodíme na záchod „preventivně“, např. před nějakou cestou, před spaním, před zkouškami, a to i když vyloženě nepotřebujeme. Močový měchýř pak může po čase vysílat signály k močení dříve, než je plný. Protože jsme ho „naučili“ vyprazdňovat se častěji.

Při tréninku močového měchýře si vedeme tzv. mikční deník, do kterého zapisujeme po jednotlivých dnech: 

  • Celkový příjem tekutin za daný den. 
  • Časovou osu příjmu tekutin a návštěvy toalety, tedy kdy jste něco pili a kdy jste navštívili toaletu. 
  • Množství přijímaných tekutin, např. šálek kávy cca 100 ml apod.  
  • Objem moči, který zjistíte pomocí odměrky. 
  • Nutkání na močení a jeho intenzitu.
  • Nežádoucí únik moči a jeho intenzitu.
  • Při jaké činnosti došlo k úniku moči.

Na základě těchto informací, většinou se sbírají po dobu tří dnů, může lékař stanovit schéma močení. Trénink močového měchýře pak probíhá pomocí tohoto schématu a dochází ke zvýšení jeho kapacity. 

Posilování svalů pánevního dna

Trénink močového měchýře

Svaly pánevního dna zajišťují oporu střevům a močovému měchýři. Věkem nebo nemocí dochází k jejich oslabení, což má za následek inkontinenci. Kromě věku je častou příčinou oslabení svalů pánevního dna u žen těhotenství a porod, u mužů operace prostaty. 

Ideální je konzultace a nácvik s odborníkem, abyste měli jistotu, že cviky provádíte správně. A cvičte vždy s prázdným močovým měchýřem. Pro posílení pánevního dna slouží např. Kegelovy cviky, které jsou účinné pro ženy i pro muže a jejichž procvičování není fyzicky ani psychicky náročné. Základní ukázka cvičení:

Posílení přední stěny pánevního dna – můžete ležet, stát nebo sedět. Snažte se stáhnout svaly pánevního dna tak, jako byste chtěli zadržet moč, a povolte. Několikrát opakujte. Posílení zadní strany pánevního dna – Opět vstoje, vsedě nebo vleže střídavě uvolňujte a stahujte svaly konečníku, jako byste chtěli zadržet stolici. Několikrát opakujte.

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

0