Dýchejte nosem ve dne i v noci. Poradíme, jak na to

5 min
31. května 2023
3+
Zdravé dýchání nosem zlepší váš spánek

Dýchání nosem vám postupně změní zdraví k lepšímu. Bez dýchání by i ti nejtrénovanější vydrželi jen pár minut, dýchat zkrátka musíme a umíme úplně všichni. Ale ne všichni správně. Lidé, kteří umí dýchat nosem, mají nespornou výhodu v podobě celkově lepšího zdraví. Ti ostatní se to ale mohou naučit také.

Proč je lepší dýchat nosem?

1. Ochrana dýchacích cest: Když dýcháte nosem, vzduch prochází přes nosní chodby, kde se filtruje, zvlhčuje a ohřívá. Nosní chodby jsou také lemovány řasinkami, které pomáhají zachytávat nečistoty a viry a brání jim vstoupit do plic. Při dýchání ústy se tato ochrana nekoná a nečistoty a viry se mohou snáze dostat do plic.

2. Lepší pro krevní tlak: Dýchání nosem také pomáhá udržovat správný krevní tlak. Pokud dýcháte ústy, zvýší se tlak v hrudníku, což může způsobit zvýšení krevního tlaku a srdečního tepu. Dýchání nosem však přirozeně udržuje stabilní krevní tlak.

3. Lepší pro hydrataci: Když dýcháte ústy, dehydratujete se rychleji. Vzduch, který prochází ústy, vysouší sliznice v ústech a krku, což může vést k dehydrataci. Dýchání nosem pomáhá udržovat vlhkost v ústech a krku, což zpomaluje dehydrataci.

4. Lepší pro spánek: Dýchání nosem také pomáhá usnadnit spánek. Když dýcháte ústy, vysychají sliznice v ústech a krku, což může vést k chrápání a dalším problémům se spánkem. Dýchání nosem udržuje vlhkost v ústech a krku, což pomáhá udržovat průchodnost dýchacích cest a usnadňuje spánek.

Celkově tedy dýchání nosem je mnohem přirozenější a zdravější způsob dýchání. Pokud máte problémy s dýcháním nosem, může vám pomoci návštěva lékaře nebo naše tipy, jak se to naučit. S každou nocí, kterou prodýcháte nosem, se budete cítit v lepší formě a bude vám to i lépe „pálit“.

Proč nedýchat pusou

Dýchání ústy je většinou důsledkem nějakých problémů – nějaké překážka v nose, zvětšené mandle, otok sliznice nebo spánková apnoe. Někdy je to také jen pozůstatek špatného návyku, který jste si třeba vytvořili v určitém období, kdy jste dýchali pusou – třeba z důvodu alergické nebo virové rýmy, po nějakém úrazu apod.

Zkuste dýchat nosem a poznáte rozdíl
Je dýchání pusou nezdravé?

Jelikož je dýchání nosem „to správné“ a přirozené dýchání, pokud dýcháme ústy, nejenže přicházíme o benefity, ale nese to s sebou negativa, například:

  • větší riziko zubních kazů
  • zápach z úst
  • deformace v obličeji (obzvláště u dětí)
  • zvýšená únava
  • problémy s polykáním
  • vysušení dutiny ústní a nedostatečná tvorba slin

Jak se odnaučit spát s otevřenou pusou?

Negativ při dýchání pusou je dost, samostatnou kapitolou je dýchání ústy během spánku. Nejenže budou vaše ústa a rty ráno vysušené, ale ani spánek, a tím pádem potřebný odpočinek, nebude tolik kvalitní. A navíc je tady chrápání, zejména to hlasité, které se právě děje, spíme-li s otevřenou pusou. Když bude pusa během spánku zavřená, lépe se vyspíte vy i okolí – se zavřenými ústy totiž nevyloudíte ty hlasité dusivé zvuky, které se pojí s chrápáním a spánkovou apnoe.

Mouthtaping – přelepení úst během spánku

Současný trend propagovaný influencery je přelepení úst těsně předtím, než si lehnete. Se zalepenými ústy byste měli spát, aby vás to donutilo dýchat během spánku nosem. Ale na youtube to propagují i někteří dentisté či ORL specialisté.

Poměrně dobrou a cenově dostupnou možností, jak si na noc zalepit ústa, jsou papírové/cívkové/micropore náplasti. Tyto micropore náplasti přes rty nijak zázračně nelepí a nedrží, ale v tomto případě je to téměř výhoda. Rty přichytí a při pokusu o nádech pusou narazí vaše tělo na lehký odpor, tím pádem upřednostní nádech nosem – tělo si vždy hledá nejjednodušší cestu. V případě, že by v noci došlo k úplnému ucpání nosu, prudké otevření úst při lapání po dechu by tuto náplast odlepilo, minimálně dost na to, aby vznikl menší otvor pro nádech. Pokud byste měli celá ústa pevně přelepená třeba velkým kusem kineziologické pásky nebo jiné, také by vás nejspíš kritický nedostatek vzduchu probudil. Ovšem tápat po tmě, v panice, po nějakém rožku pásky, který by se dal odlepit, by bylo minimálně hodně nepříjemné. Pokud zvolíte nějakou lépe držící pásku, přilepte ji hlavně v oblasti rtů a kolem úst pak jemněji. Jednak nebude takový problém ji odlepit, jednak si nezkazíte ráno tím, že jako první krok po probuzení podstoupíte depilaci chloupků kolem pusy.

Alternativou jsou silikonové náplasti, které vám nezpůsobí bolest při odlepování. Dají se pořídit i větší kusy, které překryjí ústa. Dají se použít opakovaně, ovšem i tak je to dražší varianta, která by vás přišla na několik stokorun měsíčně.

Můžete vyzkoušet různé varianty, abyste našli to pravé přesně pro vás. Rozhodně není vhodné nalepit si na pusu cokoli. Můžete z toho mít alergickou reakci a také můžete vdechnout částečky lepidla. Přelepení úst by mohl být dobrý pomocník, jak zajistit v noci dýchání nosem, určitě byste neměli zkoušet varianty, které s sebou nesou zbytečně velké riziko v případě komplikací. Většině lidí se pravděpodobně nic nestane, ale znáte to – neštěstí nechodí po horách… Další možností jsou náplasťové stehy, kterými vertikálně přichytíte rty k sobě. Každopádně by náplast měla být hypoalergenní, běžná lepicí páska by vám mohla způsobit nepříjemné podráždění kůže.

Samozřejmě byste lepení úst měli vynechat, pokud máte zrovna kašel.

Jak usnadnit dýchání nosem

Dýchání nosem zlepší sauna i výplachy solným roztokem
Jak uvolnit dýchací cesty

Ať už ústa lepíte, nebo ne, není od věci poohlédnout se po něčem, co by zprůchodnilo cestu dechu přes nos. Nejde o to, abyste po nocích zápasili s dechem a lepicí páskou, ale abyste zkusili vytvořit vašim ústům překážku, díky které vaše tělo upřednostní pro dýchání nos. Což je rozhodně správná volba. 

Můžete vyzkoušet nějaké pomůcky, které by měly uvolnit dýchací cesty. Tyto pomůcky se většinou pohybují v řádech desetikorun až stokorun, takže postupně se jich dá vyzkoušet víc, když hned první nebude ta pravá. Recenze totiž vycházejí u většiny produktů tak půl napůl. Někomu produkt vyhovuje, pro jiného jsou to vyhozené peníze.

  • nosní pásky proti chrápání 
  • nosní klipsy
  • maska proti chrápání

Pokud je problémem vašeho ucpaného nosu lehká alergie, tak na alergie často pomohou i antioxidanty, výborné účinky ohledně alergií se připisují pycnogenolu.

Skvělé účinky na lepší průchodnost dechu nosem má napařování a hlavně saunování. Pobyt v sauně má řadu výhod a volnější dýchání je jednou z nich. Řada lidí také praktikuje výplachy nosu solným roztokem.

Jak se naučit dýchat nosem?

Ve spánku můžeme tedy trénovat dýchání nosem například pomocí přelepení úst. Ale co přes den? Pokud jste doma, můžete si samozřejmě klidně přelepit ústa také, ale mít věčně zalepená ústa nejde.

Naštěstí na rozdíl od spánku můžeme svůj dech během dne vnímat a kontrolovat, takže to půjde i bez pásky. 

  1. Prvním krokem je si uvědomit, že jste se nadechli ústy a zkusit se alespoň chvíli soustředit na nádechy nosem. 
  2. Tuto vědomou kontrolu pak už jen stupňujte. S každým dnem si uvědomíte častěji situace, kdy otvíráte k nádechu ústa a můžete se rychleji vědomě vrátit k nádechu nosem.
  3. Můžete zkusit i takzvaný mewing, metodu, kterou rozvinul ortodontista Dr. John Mew. Při ní jde o správnou polohu jazyka v ústech. Ten by měl být na horním patře a už tato poloha výrazně znesnadňuje dýchání ústy. To znamená, že vám usnadní dýchání nosem. Kromě toho by měl mewing mít blahodárný vliv na zuby a na estetičtější vzhled obličeje.

Vrátit se k přirozenému dýchání nosem bude trvat, ale krůček po krůčku to zvládnete. Každý nádech nosem navíc oproti nádechu pusou zlepší o kousíček vaši celkovou zdravotní kondici. Ono dokonce ani samotné dýchání nosem není konečná zastávka. I na dýchání nosem je co zdokonalovat, ale o tom zase příště.

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

3+