Jsou zimní sporty zdravé?

7 min
31. ledna 2024
1+

Mnozí z nás se v zimních měsících zavírají doma, a tak se zima zdá nekonečná. Pokud si ale oblíbíte alespoň některý ze zimních sportů, nemusíte už zimu přežívat, ale můžete si ji pořádně užít! Navíc řada zimních sportů vás pozvedne na těle i na duchu.

Co dělat v zimě?

Mluvíme o té opravdové zimě, kdy napadne sníh a teploty se pohybují pod bodem mrazu. Taková zima nabízí spoustu aktivit, které pobaví malé i velké, děti i dospělé. Každý by měl alespoň jednou zažít pořádnou koulovací bitvu, postavit si svého sněhuláka, sjet si kopec na saních, bobech nebo jen tak po zadku. Zima také nabízí spoustu sportovních aktivit, jako je lyžování, snowboarding, sáňkování, bruslení, lední hokej, běžkování. A i zimní procházky mají své kouzlo.  Můžete se kochat zasněženou krajinou, která bývá v zimě malebná a tichá a působí o to víc relaxačně.

Na co je dobré lyžování?

Lyžování má spousty výhod a jednoznačně patří mezi zdravé sporty. Obecně o prospěšnosti pohybu není pochyb, je však také známo, že při některých sportech dochází k jednostrannému přetížení. Jejich častým praktikováním se pak narušuje rovnováha pohybu, dostavují se bolesti zad a pohybového ústrojí. U lyžování se ničeho takového nemusíte obávat, lyžováním můžete naopak spoustě zdravotních problémů předcházet.

Proč lyžovat?

  • Lyžování rovnoměrně protahuje svaly a klouby, protože vyžaduje rovnováhu a koordinaci. Díky pravidelnému lyžování tak získáte stabilitu a správné držení těla.
  • Při lyžování posilujete na čerstvém vzduchu, aniž byste se museli trápit hodiny v tělocvičně. Díky lyžování se posilují zejména svaly v nohách, na břiše a v pažích. 
  • Pohyb na sjezdovce zvyšuje frekvenci dýchání a tlak srdce, díky čemuž se zlepšuje funkce plic a srdce
  • V neposlední řadě má lyžování nepopiratelně pozitivní vliv i na vaši psychiku. Při lyžování se uvolníte a odprostíte od stresu, je to tedy ten nejlepší lék na zimní splín. 

Co je lepší – snowboard, nebo lyže?

Pokud nemáte žádné zdravotní problémy, tak je to v podstatě jedno. Jestli vás ale pobolívají kolena, je snowboard tou vhodnější aktivitou. Při lyžování je zapojena především dolní část těla, zejména stehna, hýždě a lýtka, a pak také paže. Největší zátěž je však zaměřena na kolena. Naopak pokud vás trápí bolesti v ramenním kloubu či zápěstí, dejte před snowboardingem přednost lyžování. 

Co se týče bezpečnosti, nedá se jednoznačně říct, který sport je méně rizikový. Čistě ze statistického hlediska dochází častěji ke zraněním u lyžování. Jedním z důvodů je, že lyžování vyžaduje správnou synchronizaci rukou a nohou.

Snowboard se skvěle hodí pro jízdu na prašanu, ale pro nerovný terén nebo zledovatělou sjezdovku jsou bezpečnější lyže. A pokud jste milovníkem rychlosti, tak tady jednoznačně vedou lyže. 

Co se dá snáz naučit?

Ti, co mají zkušenosti s lyžováním i snowboardingem říkají, že pro začátečníky jsou k naučení jednodušší lyže. U snowboardu jsou začátky těžší, protože se hůře ovládá rovnováha a reguluje rychlost. Ale ti, co ovládnou základy snowboardu, snadněji a rychleji přejdou na pokročilé ježdění. 

Jak pomáhá běh na lyžích?

Běh na lyžích má oproti klasickému sjezdovému lyžování výhodu v tom, že se s ním dá začít v jakémkoliv věku. Aneb nikdy není pozdě. Další velkou předností tohoto sportu je, že je podstatně levnější. Pořizovací cena běžek i oblečení je dostupná pro každého, k praktikování běhu na lyžích nemusíte vyrážet nikam na sjezdovku a kupovat poměrně nákladné skipasy. 

Jedná se o přirozený pohyb, stejně jako u běhání, který rovnoměrně posiluje celé tělo. Protahuje zádové svaly a odstraňuje nerovnováhu způsobenou sedavým zaměstnáním. Oproti klasickému běhu je navíc mnohem šetrnější k vašemu kloubnímu aparátu. Nabízí přirozený způsob zvýšení fyzické kondice, má příznivý vliv na činnost srdce, cév i dýchacího ústrojí. Obrovským přínosem je blízkost přírody, v kombinaci s ní má běh na lyžích blahodárný vliv na naši psychiku. 

Jaké svaly se posilují při bruslení?

Bruslení vás posílí, zlepší vaši fyzičku a pozvedne náladu.

Bruslení na ledě vyžaduje zapojení většiny svalových skupin v těle (více než 640 svalů v těle), nejvíce pak svaly ve vrchní části zad, stehenní, břišní, hýžďové, na pažích a hamstringy. Díky bruslení si zlepšíte svalovou vytrvalost a půjde nahoru i vaše výkonnost a fyzička. Skvěle také slouží pro posílení středu těla (core), díky němuž si upravíte rovnováhu celého těla a jeho správné držení. 

Na co jsou dobré brusle

Další velkou výhodou bruslení je, že prospívá srdci a cévám. Díky bruslení dochází ke zrychlení tepu a proudění krve v cévách. Bruslení je také skvělé na hubnutí, jenom za hodinu pohybu po ledě spálíte až 300 kalorií. A pokud vás bruslení baví, jdou ta kila dolů téměř sama. 

Bruslení je skvělým prostředkem ke zvýšení flexibility kloubů, obzvláště těch kolenních. Díky klouzavým pohybům nohou se klouby postupně stávají pružnější a ohebnější. Na rozdíl od jízdy na kole nebo běhu je bruslení ke kloubům mnohem šetrnější, a tedy vhodnější pro ty, co už nějaké problémy s klouby pociťují

A i bruslení pomáhá vyplavovat endorfiny, která nás zbavují stresu a nabíjí dobrou náladou. 

Zimní procházka

Ať už se vypravíte na krátkou procházku po okolí, či máte v plánu delší túru, základem je dobře se obléct. Zimní čas je také obdobím častých nachlazení, chřipkových epidemií a závažných respiračních onemocnění. Spousta z nich má důvod v podchlazení, když podceníme oblečení a obuv.

Důležitá je správná kombinace vrstev. Ta se začíná termoprádlem, které odvádí vlhkost od těla. I v zimě na procházce se můžete zpotit, proto je vhodné na tuto sací vrstvu nezapomínat. Je tím myšleno spodní prádlo, ponožky a tričko. Druhá vrstva slouží k izolaci a udržování tělesného tepla u těla. A třetí vrstva by měla chránit před chladem, větrem a deštěm. V zimě se ale neobejdete ani bez teplé čepice (případně kukly, která chrání i obličej) a kvalitních rukavic. Právě nos, uši a prsty jsou nejvíce ohroženy podchlazením.

Jak v zimě nezlenivět?

Udělejte si z pohybu zábavu. Nemusíte sportovat na vrcholové úrovni, můžete se vrátit do svého dětství a zavzpomínat si, jak jste zimu trávili jako malí. 

Stavění sněhuláka je zábavná činnost strávená venku

Postavte si sněhuláka! Nepotřebujete k tomu moc a ani to od vás nevyžaduje velké fyzické úsilí. Ideální sníh na sněhuláka je v teplotě kolem 0 °C, který je tak akorát mokrý a lepivý. Stavit sněhuláka nemusí jen malé děti, jedná se o kreativní a zábavnou činnost, která podporuje spolupráci. 

Sáňkujte! Sáňkování je zábavná činnost, díky které nám nevadí několikrát po sobě vyšlapávat ten samý svah, abychom se mohli zase znovu svézt. Nejlépe se sáňkuje ve více lidech, díky čemuž se skvěle odreagujete. Nevědomky spalujete kalorie a posilujete svaly. 

Zahrajte si hokej! Co na tom, že sotva bruslíte, přinejhorším se můžete opřít o hokejku. Takový hokej s kamarády může být skvělým společenským zážitkem, při kterém si i pořádně protáhnete celé tělo. A co si po takovém zimním sportování zajít společně do sauny?

A za odměnu… do sauny!

Saunování má řadu výhod, kterých využijete obzvláště v zimě, kdy trpíme nedostatkem denního světla a tepla. Při saunování se nabijete tolik potřebnou pozitivní energií, omládnete, očistíte se a ulevíte si od bolestí svalů a kloubů. V kombinaci s venkovními aktivitami nemůžete pro své tělo i pro svou psychiku udělat nic lepšího. Sauna totiž pomáhá při regeneraci po cvičení. Zejména v zimě pak oceníte její další přednost, a tou je posílení imunity. Při saunování dochází ke zrychlení oběhové soustavy, díky čemuž se do těla dostává více kyslíku, což navyšuje tvorbu bílých krvinek. Bilé krvinky jsou známé pro svou schopnost bojovat s viry a infekcemi. Řada výzkumů prokázala, že lidé pravidelně navštěvující saunu, bývají méně nemocní. 

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

1+