Častá příčina bolesti zad: pozor na jednostrannou zátěž!

9 min
26. března 2023
3+

Trápí vás neustálá bolest zad? Možná budete překvapeni, co všechno může mít na vaše záda vliv. Pokud se to dlouhodobě opakuje a jednostranně zatěžujete jen určitou část těla, zakládáte si na vážná onemocnění pohybového aparátu.

Prokletí sedavých zaměstnání

Bolesti zad už jsou mezi dnešními lidmi tak rozšířené, že už se nad nimi nikdo ani nepozastavuje. Někdy to až vypadá, že koho nebolí záda, jako by ani nebyl. Pomalu ale jistě to bereme za daň modernímu způsobu života, se kterým těžko můžeme něco dělat. Jestliže vaše zaměstnání vyžaduje několik hodin sezení za pokladnou, těžko budete svého zaměstnavatele přesvědčovat, že byste u toho potřebovali střídat polohy a po každých patnácti minutách se trochu protáhnout. 

Sedavé zaměstnání a bolest zad

„Zase mě chytla záda, to už je tuto zimu snad počtvrté,“ stěžuje si paní Dana (41), která pracuje jako prodavačka v místním supermarketu. Velkou část své pracovní doby prosedí u pokladny a jednou rukou zvedá zboží z pásu, načež ho zase pokládá do odkládacího prostoru. To je veškerý její pohyb. 

„Každý večer uléhám do postele s bolestí,“ říká Petr (53), který pracuje jako kontrolor a jeho převážnou náplní práce je zaznamenávání údajů do počítače. Sice si pochvaluje, že má pohodlnou židli, ale z neustálého mačkání myši ho pobolívá celá pravá polovina zad.

Za bolavá záda si často můžeme sami

Pravdou ale je, že se spoustě problémů se zády dá předejít. A není to až tak těžké. Mnohdy stačí něco málo ve svém životě změnit, někde udělat něco navíc a některých věcí se naopak vyvarovat. 

Všichni nejspíš víme, že dlouhé setrvávání v určité poloze není pro naše záda dobré, nejspíš s výjimkou ležení. Ale i to má svá úskalí. Některé spánkové polohy mají svá rizika a i způsob, jakým ležíme, když se například díváme na televizi, může naše záda ohrozit. Proto jestli jste to až dosud neudělali, měli byste začít přemýšlet nad tím, v jaké poloze nejčastěji trávíte pracovní i volný čas. A také jaké činnosti nejčastěji vykonáváte. 

Nadměrný a jednostranný pohyb – časovaná bomba

Víme, že nám škodí dlouhodobé sezení i špatné držení těla, ale kolik z nás si uvědomuje, jak moc je pro naše záda nebezpečný jednostranný pohyb? Při jednostranném zatížení vzniká v našem těle svalová nerovnováha. Jde o to, že zatímco některé svaly se napínají, jiné se zkracují a ochabují. Vzniká svalová dysbalance.

V našem těle je vše dokonale propojeno, pokud to ale narušíme jednostranným zatížením, hrozí, že narušíme nejen naše svalstvo, ale také činnost kloubů a celé páteře. Můžeme se tak potýkat s různými pohybovými problémy. Z dlouhodobého hlediska pak dochází k nevratným poškozením páteře a kloubů. Zvyšuje se riziko přetížení pohybového systému a také poškození úrazem.

Co vše spadá pod jednostrannou zátěž?

Neustálá bolest zad může být způsobena nesprávným držením těla a jednostrannou zátěží

Jsou to i takové drobnosti jako třeba časté nošení kabelky či tašky na jedné ruce nebo rameni. Obzvláště pokud její obsah těžký. Obzvláště maminky malých dětí jsou zvyklé nosit spoustu věcí, pokud s dětmi vyráží na hřiště nebo někam cestují. Samy se pyšní tím, kolik se jim toho do kabely vleze a že jsou na všechno připraveny. Jen některé z nich však volí batoh, který zátěž rozloží rovnoměrně na obě ramena. U maminek je také běžné, že své malé děti drží na boku několikrát během dne, často i po dlouhou dobu. Obojí je velká zátěž na jednu stranu těla, svaly kolem lopatky se stáhnou do křeče, protože nemají dostatek pohybu. Pokud chcete předejít problémům se zády, pravidelně střídejte strany.

Přemýšleli jste někdy nad tím, že když denně (a někdo i několikrát denně) umýváte nádobí, odkládáte umyté nádobí pořád na stejnou stranu, kde máte odkapávač? Den za dnem, pořád jenom ten jednosměrný pohyb. I to se po čase může podepsat na přetížení a zkrácení některých svalů

Nemoci z povolání 

Souvisí s dlouhodobě opakovanou činností, kterou jednostranně zatěžujete páteř. Tím dochází ke svalové nerovnováze a následné bolesti zad. Ať už se jedná o pásovou výrobu, práci s krumpáčem či lopatou, zvedání těžkých břemen (protože ve většině případech dochází k nesprávné manipulaci, kdy jednu stranu těla zatěžujeme více), prodavačky, švadleny, svářeče apod. Všechna tato povolání jsou rizikem pro nadměrnou jednostrannou zátěž.

Výsledkem je poškození pohybového aparátu a nervů rukou a předloktí z jednostranného přetěžování při práci. Lékaři tak u takových zaměstnanců nejčastěji diagnostikují neuropatii středního nervu v oblasti karpálního tunelu, způsobené působením nadměrné zátěže na malé svalové skupiny a opakovaných stereotypních pracovních pohybů.

Jednostranná zátěž u dětí

Velké riziko spočívá v budoucí generaci dospělých. Tedy u dětí a dospívajících. O tom, že děti tráví stále více času vsedě a málo se hýbou, se mluví už dlouho. Už méně se ví, že riziko narůstá i u dětí, které mají naopak pohybu dostatek. Děti, které aktivně sportují (nejedná se tedy o volný pohyb) jsou ohroženy jednostranným zatížením. Sporty, jako jsou např. florbal, hokej, basketbal, tenis a spousta dalších zatěžují děti jednostranně. V kombinaci s vadným držením těla je zaděláno na vážný problém, který bude mít dopady až do dospělosti. 

V takovém případě je důležité to řešit včas, protože čím dřív se s tím začne, tím rychlejší bude i náprava. U dospělého člověka už jde o vážné problémy, které mají obtížná řešení. Někdy spojená i s operací.

Neustálá bolest zad

Jak uvolnit zablokovaná záda

Bolest nás pronásleduje všude. Je tu ráno při probouzení, při celodenních aktivitách a s bolestí i usínáme. Prášky na bolest nejsou řešení, i když nám pomáhají překonat ty nejhorší chvíle. Ale pořád je to jenom dočasný způsob, který oddaluje nevyhnutelné. 

V začátcích si ještě můžete pomoci sami. Vyhnout se nebo alespoň omezit jednostrannému zatěžování, přepínání se, a naučit se správnému držení těla vestoje i vsedě. A rozhodně začít s nějakou pohybovou aktivitou, a to takovou, která rovnoměrně protahuje všechny svaly v těle. Naprosto nejjednodušší, nejužitečnější a nejpřirozenější pohybovou aktivitou je chůze. Pro rovnoměrné protažení celého těla je nejlepší chůze s trekingovými holemi – nordic walking. Dále je skvělé plavání. Velmi dobrými cvičeními pro zdravý pohybový aparát jsou i kalanetika nebo pilates. Ale i jakýkoli jiný přirozený pohyb. Naopak si dejte pozor na sporty s jednostrannou zátěží, které často napáchají víc škody než užitku.

Jak uvolnit zablokovaná záda

Zablokovaná záda či ischias jsou velice bolestivé komplikace, které s sebou nesou mnohá omezení. V první řadě je to ale signál, že je něco špatně. My vám sice na následujících řádcích poradíme několik cvičení, která vám pomohou uvolnit a zmírnit bolest, ale současně s nimi byste měli provést i změnu životního stylu. Jinak se blokáda zad bude opakovat.

Cviky na uvolnění zablokovaných zad

Při zablokované krční páteři:

Otáčejte hlavou

  • Posaďte se na zem do tureckého sedu nebo na židli a položte ruce na kolena. Předkloňte hlavu k hrudníku.
  • Nejdříve otočte hlavou k jednomu rameni, nadechněte se a s výdechem předkloňte hlavu a udělejte půlkruh k druhému rameni. Opět se nadechněte a s výdechem se hlavou vraťte k prvnímu rameni. Několikrát opakujte
  • Totéž můžete opakovat se zakloněnou hlavou dozadu.

Předkloňte hlavu

  • Zůstaňte ve stejné výchozí pozici. Položte dlaně na zadní část hlavy s propletenými prsty. Lokty vystrčte od sebe. 
  • S výdechem překloňte hlavu k hrudníku, stáhněte lokty k sobě a opatrně nahrbte horní část zad. Chvíli vydržte. 
  • S nádechem se můžete vrátit do výchozí polohy. Několikrát opakujte.

Při zablokované dolní části zad, bolesti kříže:

Chyťte se za kolena

  • Lehněte si na podložku, chyťte si kolena do dlaní a s výdechem je přitáhněte k hrudníku. S nádechem povolíte, ale stále držte kolena v dlaních. Několikrát opakujte. 

Vyhrbte se

  • Jděte na všechny čtyři, ruce zapřete pod rameny, kolena dejte mírně od sebe. S výdechem udělejte známý kočičí hřbet (vyhrbte se směrem vzhůru) a s nádechem se se srovnejte. Několikrát opakujte.

Jak na namožená záda

Jestli chcete vědět, co pomáhá na bolest zad, tak rozhodně odpočinek na kvalitní zdravotní matraci, která vám společně s anatomicky tvarovaným polštářem uleví od bolesti. Na bolest také pomáhá suché teplo. Rozhodně se vyhněte teplé koupeli. Ta vás sice prohřeje, ale po vychladnutí by se to mohlo ještě zhoršit. Mnohem lepší jsou nahřívací nebo gelové polštářky, které přiložíte na bolestivá místa. Hlavně to neuspěchejte a dopřejte svým zádům čas na zregenerování se, aby se vám bolesti nevracely pořád dokola. Dobrou prevencí je se také zamyslet, jaký jednostranný pohyb často a dlouhodobě vykonáváme a snažit se to vybalancovat.

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

3+