Co dělat při artróze. Režim při potížích s klouby

6 min
29. června 2024
0
Co je nejlepší na bolest kloubů

S artrózou a všudypřítomnou bolestí se nemusíte smířit. Včasná diagnostika a léčba podpořena změnou životního stylu dokážou zázraky. Nepodceňujte první příznaky, nesnažte se bolest přebít různými léky na snížení bolesti, starejte se o sebe.

Jak se pozná začínající artróza?

Artróza v počátcích bývá velice nenápadná, často se bez povšimnutí rozvíjí desítky let, než dojde k jejímu diagnostikování a léčbě. To však bývá většinou pozdě a léčba se pak omezí na zmírňování obtíží. U artrózy se mívá mylně za to, že se týká jenom starších lidí. První příznaky artrózy se ale mohou objevit už kolem dvacátého roku života. Občasná bolest kloubů, svalů, ztuhlost či citlivost na chlad se zaměňuje za únavu a přetížení, přitom v tomto stádiu už mohou být patrné změny ve struktuře kloubu.  

4 stupně artrózy

  • 1. stupeň – dochází ke ztenčování chrupavky
  • 2. stupeň – chrupavka se dále ztenčuje, na kloubních plochách se mohou vytvářet drobné nerovnosti, tvoří se také osteofyty
  • 3. stupeň – pokračuje ztenčování chrupavky a přidávají se další problémy, jako subchondrální skleróza a deformace kloubní jamky a hlavice
  • 4. stupeň – chrupavka už se úplně ztratí, klouby už mají zjevné deformace a přestávají fungovat

Pokud už klouby začínají bolet nejen při pohybu, ale i v klidné fázi, např. v noci, je to známka, že artróza je v pokročilém stádiu.

Typy artrózy

Artróza krční páteře

Artróza páteře je velmi bolestivá, v pokročilé fázi při ní hrozí až ochrnutí. Artróza se může projevovat na meziobratlových kloubech, kde se vytváří výrůstky a dochází k útlaku míšních kořenů. Při jiné variantě tohoto degenerativního onemocnění dochází k degradaci a vzniku výrůstků na obratlových tělech, které se tak zvětšují, až se mohou spojit se sousedními obratli. To vede k zabránění pohybu postižené části páteře. 

Artróza kolene

Bolest se ozývá zejména při větší námaze, například při stoupání do schodů či sestupování ze schodů. Nejčastěji se vyskytuje u žen vyššího věku. V pokročilé fázi se bolest dostavuje i v klidu, koleno začíná otékat a objevují se deformity kloubu. 

Artróza kyčle

Při artróze kyčle se bolest objevuje v oblasti třísel, omezuje se pohyb, postupně začíná být problém se sehnout a obout si boty, nebo vylézt z vany. 

Artróza prstů

Zejména po ránu jsou klouby ztuhlé, může se objevit i menší otok v oblasti kloubů. Časté je taky mravenčení, zhoršená motorika či zvýšená citlivost rukou. 

V kolika letech začíná artróza

Léky na bolest kloubů

Artróza není novou nemocí, ve skutečnosti je starší než lidstvo samo. Dokonce i na kostrách dinosaurů vědci nalezli stopy po poškození kloubů. Artróza kloubů se objevila i u starověkých mumií. Přesto je v současnosti na nevídaném vzestupu. Trápí stále více lidí, a hlavně v mladším věku. Nejsou tak výjimkou ani dvacetiletí lidé s pokročilou artrózou. Současný životní styl má tak na rozvoj nemoci silně negativní vliv. 

Co je nejlepší na bolest kloubů?

V počáteční fázi artrózy může být účinná léčba pomocí prostředků, které zpomalují destrukci chrupavky a pomáhají v její obnově. Současně snižují bolest a umožňují co největší pohyblivost kloubů. Využívají se tak zejména:

  • Chondroprotektiva, jako dlouhodobější kúra jsou vhodná u lehčích forem artrózy. Jsou hojně užívána zejména sportovci a lidmi s vyšší fyzickou zátěží, aby zmírnili jejich důsledky.
  • Glukosamin sulfát je součástí některých léků předepsaných lékařem, protože dokáže povzbudit buňky chrupavky k vyšší tvorbě kolagenu, díky čemuž zůstává chrupavka pružná.
  • Chondroitin sulfát příznivě působí na metabolické děje v chrupavce a zajišťuje tak její elasticitu. Navíc působí aktivně proti látkám, které poškozují chrupavku.

Medikace se v případě artrózy doplňuje o pohybovou terapii (plavání, chůze, jízda na kole), aby se udržela pohyblivost kloubu a zpevnily svaly. 

Dále zejména na bolest pomáhají elektroléčba, magnetoterapie, akupunktura nebo laseroterapie. Existují také speciální lázeňské kúry, nabízející úlevu od bolesti pohybového aparátu.

K léčbě se také využívá tepla a chladu, opět ke zmírnění bolestí. K tepelné terapii slouží různé koupele, parafinové zábaly, zábaly ze lněného semínka, bahenní zábaly i zábaly z rašeliny. U kryoterapie – léčba chladem jde o přikládání studených gelových sáčků na postižená místa.

Tipy na mazání na klouby

I při artróze je nutné se hýbat, ideální je zejména rychlejší chůze nebo plavání. Ne vždy je to ale pro velkou bolest možné, proto se v občasných případech doporučuje používat tyto prostředky:

  • Léky na zmírnění bolesti, jako je např. Ibalgin, Voltaren, Olfen aj. Ulevují od bolesti, ale jejich účinek je pouze krátkodobý, a z toho důvodu bývají často nadužívány. Navíc jejich dlouhodobé užívání má nežádoucí účinky v podobě žaludečních vředů a ohrožují také funkci srdce.

Zábaly na bolavé klouby

Zábaly z ricinového oleje

Ricin dokáže aktivovat činnost lymfatického systému, díky čemuž se kožní tkáně a klouby lépe regenerují. V případě bolavých kloubů volte teplý zábal, který namožená místa účinně prohřeje a prokrví. Ricinové zábaly vyléčily i některá těžká degenerativní onemocnění. 

Vyzkoušejte Priessnitzův zábal

Jak to funguje? Tento studený zapařovací obklad přiložený na bolavých kloubech zvýší jejich prokrvení. Díky tomu se zrychlí hojivé procesy v organismu, uvolní se svalové napětí a zmírní se bolest namožených kloubů. 

Potřebujete bavlněnou látku, kterou namočíte do studené vody a vyždímáte. Následně ji přiložíte na bolavý kloub a obalíte igelitem nebo potravinovou fólií. Na tu přiložíte další vrstvu, tentokrát ze suché bavlněné látky. Takto byste měli mít zábal na bolavých kloubech nejméně hodinu, ale spíše dvě až tři hodiny, aby to mělo ten správný efekt. V prvních minutách se totiž pod studeným obkladem sníží teplota a zúží se cévy. V následné cca půl hodině se teplota stabilizuje a cévy se rozšíří. A během další hodiny a půl dochází v místě zábalu k lokálnímu přehřátí. 

Co pomáhá na artrózu 3. stupně?

Zatímco u prvních dvou stupňů artrózy je léčba postavena na podporu výživy chrupavčité tkáně pomocí doplňků stravy, úpravu špatných pohybových stereotypů, pohyb a změnu jídelníčku, u těžších stupňů se přidávají protizánětlivé prostředky NSA, tedy nesteroidní antirevmatika a rehabilitační péče. Artróza 3. a 4. stupně však většinou vyústí k nutnosti náhrady kloubu implantátem. 

Co jíst a nejíst při artróze?

Vyhněte se cukru a sladkostem

Zatímco některým potravinám byste se měli při artróze raději vyhnout nebo je aspoň omezit, jiné by rozhodně měly patřit do vašeho nového jídelníčku:

Co nejíst při bolestech kloubů?

  • Cukr 

Vyvarujte se přemíry cukru, jeho konzumace nejenže vede k obezitě, ale cukr také zhoršuje zánětlivé procesy v těle. Vyhněte se sladkostem a omezte doslazované produkty (např. jogurty, limonády apod.)

  • Sůl

Stejně jako cukr, i sůl se dá najít téměř ve všech potravinách. Je proto zbytečné si jídlo ještě dosolovat. Se solí šetřete a vzdejte se slaných pochutin, jako jsou brambůrky nebo tyčinky.

  • Solanin

Solanin se přirozeně vyskytuje v přírodě, a zatímco v malém množství není nebezpečný, ve vyšších dávkách jde o jed. V případě artrózy lékaři doporučují omezit lilkovitou zeleninu, která ve vyšší míře obsahuje právě solanin. Mnozí lidé uvádějí, že když ze svého jídelníčku vyřadili rajčata, brambory, papriky či lilek, pociťovali významný útlum bolesti. Pokud se nechcete úplně vzdát oblíbených brambor, vařte je s pořádnou hrstí kmínu, který solanin neutralizuje. Nebo je vyměňte za batáty. 

Co zařadit do jídelníčku při artróze?

  • Zázvor

Jeho silné aroma a ostrá chuť nemusí každému vyhovovat, ale již po staletí je znám pro své protizánětlivé účinky a úlevě od bolesti kloubů při artritidě. Zázvorové kapsle mají stejné účinky jako protizánětlivé léky, mezi něž patří např. Ibuprofen.

  • Borůvky

Ať už čerstvé nebo mražené, borůvky díky vysokému obsahu fytonutrientů ulevují od bolesti kostí a kloubů. 

  • Dýňová semínka

Dýňová semínka se vyznačují vysokým obsahem hořčíku a důležitých minerálů, jejich konzumace pomáhá předcházet vzniku osteoporózy a zmírňovat křeče. 

  • Tučné ryby

Konzumace ryb je přínosná pro svůj obsah omega-3 mastných kyselin, ať už si dáte tuňáka, sardinky nebo lososa, je to rozhodně dobrá volba i na vaše bolavé klouby. Obzvláště losos má prokazatelně dobré účinky na revmatoidní artritidu.

  • Extra panenský olivový olej

Ideální pro vaše bolavé klouby, navíc chrání chrupavku před poškozením. Důležité je mít na paměti, že při tepelném zpracování olivového oleje byste měli udržovat teplotu pod 40 °C, abyste zachovali všechny jeho přednosti.

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

0