Nejlepší lázně na pohybové ústrojí u nás i v okolí

8 min
15. prosince 2022
6+

Česká republika může českým i zahraničním zájemcům nabídnout přes třicet lázeňských měst, z nichž některé lázně se přímo specializují na pohybový aparát. Společně se Slovenskem a Maďarskem tak patří mezi lázeňské velmoci, které využívá k léčbě stále více lidí.

Nejlepší lázně na pohybové ústrojí v ČR

Pokud hledáte lázně na pohybové ústrojí, tak v České republice jste na té správné adrese. Jestli je u nás něčeho dostatek, tak to jsou právě lázně s širokou nabídkou lázeňských pobytů. Jen si vybrat. Lázně Karlova Studánka vám napraví nejen pohybové ústrojí, ale také dýchací cesty. Říká se o nich, že tam mají nejčistší vzduch ve střední Evropě, což dokazují i klimatická měření. V Karlových Varech najdete kromě termálních pramenů i bohatou kulturní nabídku. Jáchymov se zase proslavil díky unikátní radonové vodě, která skvěle pomáhá právě v léčbě pohybového ústrojí. Také v Třeboni se specializují na léčbu pohybového aparátu, a to díky unikátní slatině. Slatina a minerální voda dokáže s vaším tělem doslova zázraky i v lázních Bohdaneč. Krásnou architekturu se zpívající fontánou najdete společně s léčebnými procedurami a termálními prameny v Mariánských lázních. 

Seznam lázní na pohybové ústrojí by byl hodně dlouhý, každé lázeňské město může nabídnout svůj specifický léčebný balíček, je jen na vás, který si zvolíte. A o lázně pro pohybové ústrojí nemají nouzi ani v sousedním Slovensku.

Komplexní lázně na pohybové ústrojí v SR

Pokud nechcete cestovat daleko, ale přesto toužíte změnit prostředí a poznat krásy jiné země, jsou nám nejblíže právě slovenské lázně. Hned nedaleko za hranicemi se nacházejí Piešťany s unikátním léčebným bahnem, jako nenajdete nikde jinde na světě. Výsledným účinkem bahenních zábalů ve formě tzv. bažiny je menší bolest a navrácení pohyblivosti pohybové soustavy. Trenčianské Teplice vás okouzlí svým exotickým orientálním vzhledem a bohatým kulturním programem. V antických lázních v Rajeckých Teplicích se přenesete do krás Řecka a jejich léčivá voda vás zase postaví na nohy. Termální voda v lázních Dudince obsahuje až 6 důležitých minerálních prvků, které pomáhají nejen v léčbě pohybového aparátu. V Bardějovských lázních pobývala i císařovna Sissi, kterou také uchvátily blahodárné termální prameny a široká nabídka lázeňských služeb. Největší předností slovenských lázní je nedotčená příroda, dlouholetá lázeňská kultura a síla jedinečné léčivé vody. 

Termální lázně Maďarsko

Maďarsko je známé pro své výborné víno, kořeněná jídla, kde nesmí chybět oblíbená paprika, a velmi populární jsou zde také termální lázně. Těch mají v Maďarsku více než 70! Maďarsko je totiž zemí obdařenou termály. Léčivá minerální voda vytryskává z více než 1 300 termálních pramenů. Představíme vám ty nejlepší lázně pro pohybové ústrojí v Maďarsku:

Termální lázně Széchenyj

Termální lázně a Maďarsko je ideální kombinace pro skvělou dovolenou

Přímo v hlavním městě Maďarska Budapešti se nachází přes 100 pramenů, díky čemuž město oplývá několika oblíbenými lázněmi. Ty největší jsou Széchenyj. Jsou dokonce nejrozsáhlejšími léčebnými lázněmi v celé Evropě. Tyto lázně byly původně rozděleny na mužskou a ženskou část, dnes je část jednoho z křídel využívána k rehabilitačním účelům. Předností je jak krásná architektura, tak široká nabídka venkovních i vnitřních bazénů s minerální vodou. Samozřejmostí je široké spektrum léčebných procedur. Vyvěrající pramen má teplotu 75 °C a obsahuje velké množství síry, vápníku a hydrogenuhličitanu hořečnatého. Zajímavostí je, že voda z těchto lázní putuje i do zoologické zahrady. A to přímo do výběhu hrochů, protože má podobné chemické složení jako voda v jejich původním africkém teritoriu.

Termální lázně Zalakaros

Toto malé maďarské městečko v sobě ukrývá skvost v podobě lázní, které Evropská lázeňská asociace (AESB) označila pěti hvězdami, díky čemuž patří mezi nejlepší lázně v Evropě. Vhodné jsou zejména pro rodiče s dětmi, protože nabízí více než 60 různých vodních atrakcí, Skluzavkový park Adrenalin a velké množství venkovních i vnitřních bazénů. Ale díky alkalické vodě pocházející z hloubky 2 000 m, která obsahuje chloridy, jód, brom, fluor, síru, sodík, draslík, hořčík, železo, mangan a spoustu dalších zdraví prospěšných látek, se zde léčí především choroby pohybového ústrojí. Minerální prvky obsažené ve vodě mají příznivý účinek na různé části lidského organismu, např. se díky nim zlepšuje krevní oběh, zmírňují se bolesti svalů a problémy s pohybovým aparátem. 

Termální lázně Sárvár

Lázně Sárvár jsou zástupcem moderních lázní, otevřeny byly až koncem roku 2002. Léčebná část je oddělena od zážitkové části pro rodiny, takže se můžete nerušeně oddávat hydrogenuhličitanové léčivé vodě, která pomáhá kloubům a pohybovému ústrojí, uvolňuje revmatické bolesti. Kromě jiného zde najdete i saunový svět či wellness centrum. Lázeňská kúra je složena z komplexních léčebných procedur, mezi nimiž najdete procedury z oboru hydroterapie, elektroterapie či mechanické terapie. Vysoce kvalifikovaní odborní lékaři revmatologové stanoví individuální rozvrh pro každého hosta na základě jeho potřeb.

Termály Hévíz

Nejlepší lázně na pohybové ústrojí najdete v Maďarsku

Byli to Římané, kdo jako první objevil zázračný pramen, který každých 72 hodin znovu naplní unikátní jezero Hévíz čerstvou vodou. Hévíz je největší přírodní jezero s léčivou termální vodou na světě, jeho rozloha je 44 000 m2 a hloubka 38 m. Obklopuje ho 50 hektarů lesů, díky čemuž nabízí svým návštěvníkům unikátní mikroklima a je jako stvořené pro relaxaci. Navíc voda jezera oplývá vápníkem a hořčíkem a jeho teplota ani v zimě neklesá pod 22 °C. Díky tomu se už od jeho objevení využívá jeho darů a jezero se tak stalo živým a oblíbeným léčebným střediskem, doplněným festivaly, okolní dobovou architekturou a dechberoucí přírodní krásou. U jezera byly postaveny vnitřní termální lázně Hévíz, které nabízí procedury využívající místní léčebné zdroje: termální vodu a léčivé bahno z jezera. Právě v bahně jsou léčivé látky ještě koncentrovanější a rozhodně se doporučuje zejména pro léčbu pohybového ústrojí. 

Lázně Bükfürdó

Termální lázně poblíž rakouských hranic patří mezi nejmladší maďarské lázně a vznikly vlastně úplnou náhodou. V roce 1957 se v této oblasti prováděly zkušební ropné vrty, díky čemuž navrtali i termální pramen. Město se pak stalo lázeňským městem a jeho lázeňský park se rozrostl až do 13 ha s 26 venkovními a krytými bazény, doplněnými sportovišti, nejmodernějším dětským hřištěm, restauracemi a obchody. Léčebné procedury zahrnují magnoterapii, elektroterapii, různé druhy masáží, antistresové programy, uhličité koupele a specializují se na nemoci pohybového ústrojí a chronická onemocnění kloubů a svalů

Pokud si ale v současné době nemůžete dovolit některý z těchto úžasných lázeňských pobytů, můžete pro péči o svůj pohybový aparát zvolit varianty šetrnější k vaší peněžence. Skvělý je pobyt v sauně, a to hlavně v zimním období, ale pomoci svým zádům můžete i kvalitní ortopedickou matrací, matrací s masážním efektem nebo vyzkoušejte některé z masážních pomůcek na doma

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

6+