Jak vidíte svůj život? Jste spokojení, nebo myslíte, že by to mohlo být lepší? A chcete pro to něco udělat? Správný mindset je podstatný pro naše vidění světa i našeho vlastního života. Zajímá vás, co to je ten mindset a jak se s ním dá pracovat, abyste byli v životě šťastnější a úspěšnější?

Co je to mindset?
Označení z anglického jazyka popisuje způsob, jak jedinec vnímá svět. Jeho nastavení a přístup k životu, situacím, konfliktům a problémům, ale také k výzvám a změnám. Jedná se o systém vnitřních přesvědčení, postojů a hodnot, který je pro každého člověka jedinečný, ač se mohou velmi podobat. Mindset je to, co prožíváme, naše myšlenky a pocity, které nás směřují k nějakému činu či jednání. Lidé si v průběhu života vytváří různé postoje a přesvědčení, některé přebírají nevědomky ze svého okolí, jiné si vytváří sami na základě svých zkušeností. Tento systém hodnot a postojů nás formuje a ovlivňuje naše reakce a způsoby řešení. Není možné nemít mindset, nemít žádné postoje, je to přirozený proces, který je vlastní lidem.
K čemu mindset slouží?
Usnadňuje nám řešit různé situace i reakci na ně. Pokud máme nějaké vnitřní nastavení, nemusíme pokaždé dlouze přemýšlet, jak na určitou situaci zareagujeme nebo jak se k ní postavíme. Podle odborníků je pro naše psychické zdraví dobré mít v určitých případech pevné postoje. Ale také je nezbytné čas od času své automatické reakce podrobit kritickému pohledu. Ne vždy se jedná o postoje nebo předsevzetí, která s námi opravdu souzní, často mohou být pod vlivem našeho okolí. Je proto vhodné své nastavení k životu přehodnocovat, aby co nejvíce odpovídalo realitě.
Typy mindsetu. Co je to růstové myšlení?
Dva základní mindsety jsou:
Růstový mindset (growth indset)
Pro lidi s tímto nastavením jsou jejich schopnosti a dovednosti v neustálém vývoji. Ve změnách vidí výzvu pro růst a možnost učení se novým věcem. Nebojí se selhání, naopak ho berou jako součást učícího procesu, důležitá je pro ně snaha a vytrvalost ve zlepšování se.
Typické pro růstové myšlení jsou tyto postoje:
- Své schopnosti a inteligenci můžu rozvíjet pomocí píle a práce na sobě.
- Chyby beru jako prostředek učení a dokážu se z nich poučit.
- Překážky a výzvy jsou prostředek k růstu.
- Neomlouvám se a nestydím se za své chyby.
- Umím přijmout kritiku a poučit se z ní.
- Spolupráce je na cestě růstu důležitá.
Stálý nebo fixní mindset (fixed mindset)
Lidé s tímto mindsetem berou své schopnosti, dovednosti, talent i inteligenci jako danou věc. Podle nich je to něco, co jim bylo dáno a nemohou to nijak ovlivnit. Neúspěchy berou za potvrzení jejich omezení ve schopnostech a intelektu. Často se vyhýbají výzvám, nepokoušejí se o zlepšení, raději zůstávají v něčem, v čem se cítí jistí. Tento typ nastavení vede k pasivitě.
Typické pro stálý mindset jsou tyto postoje:
- Talent, predispozice i inteligence jsou dané od narození.
- Nové zkušenosti a změny jsou ohrožením.
- Neúspěch znamená, že je to nad mé schopnosti.
- Chyba je špatná.
- Úspěšní lidé mě ohrožují.
- Jsem tak úspěšný/á, jak mě vidí okolí.
- Bojím se riskovat, nestojí to za to.
Růstové myšlení jako základ úspěchu?

Profesorka a výzkumnice Carol Dweck ze Stanfordské univerzity zpochybnila běžnou představu o inteligenci lidí, se kterou se rodí a nemohou její výši nijak ovlivnit. Dweck naopak tvrdí, že inteligence je něco, na co máme přímý vliv a je jen na naší píli a na našem úsilí, jak velký vliv máme. Růstové myšlení vidí smysl i ve snaze, i když výsledek nedopadne dobře. Vše bere jako prostředek, posun, možnost ke změně a zlepšení.
Dětská mysl jako vzor
Zastánci růstového myšlení vycházejí z dětské mysli, která nezná hranic. Jejich vnímání světa, umění radovat se z maličkostí, žít přítomností, prožívat emoce, ať už pozitivní či negativní. To je něco, čím bychom se měli inspirovat. Malé děti navíc dokážou pracovat s neúspěchem. Neberou ho jako selhání, jako svou chybu. Jejich učení se je na chybách postaveno. Příklad si můžete vzít z toho, jak se malé děti učí chodit. Na začátku je pádů nepočítaně, ale dítě je nebere jako neúspěch. Je to jeden z řady pokusů. Nejsou s ním spojené žádné negativní emoce.
Díky takovému nastavení mohou svobodně a bez omezení rozvíjet nové dovednosti, zkoumat nová řešení, hledat nové strategie a jít za něčím větším. Avšak vyrůstání ve společnosti, která srovnává a hodnotí, což často vede ke shazování a kritice, časem způsobí omezení. Stud, pochyby, pocity „nejsem dost dobrý/á“ mohou vést k fixnímu myšlení, kdy se nepouštíme do výzev a nezkoušíme nové věci.
Mindset a přístup k neúspěchu
Zpracovat neúspěch a selhání není jednoduché. Obzvláště, když se k tomu přidá odsouzení blízkých a okolí. Naše nastavení mysli rozhoduje o tom, jak přistupujeme k negativním situacím v našem životě. Může to být zpráva o tom, že jsme to nezvládli, že na to nestačíme, že je to nad naše možnosti. Může to být ale také informace, ze které vycházíme, když se chceme poučit z našich chyb. Být úspěšný totiž neznamená nedělat chyby. Úspěšní lidé naopak berou chyby jako proces učení, jako cestu k cíli, jako součást práce na sobě.
Vědomě či nevědomě si můžeme sami nastavit hranice našich možností. Pokud se smíříme s tím, že něco nedokážeme, potom je to hranice, přes kterou se nikdy nedostaneme. Růstové myšlení, které bere selhání a neúspěch jako příležitost pro osobní růst, neklade hranice, ale otevírá možnosti.
Jak si nastavit mindset?
Toto nastavení se týká především oblastí:
- Osobní nastavení: Jak vidím sebe a své možnosti. Práce na sobě, učení se novým věcem, snaha o zlepšení svého osobního života.
- Sebevědomí a sebehodnocení: Snížení nadměrné sebekritiky a posílení sebevědomí. Více si věřit a neshazovat se, nepředjímat neúspěch.
- Mezilidské vztahy: Otevřenost názorům druhých, snaha o to jim porozumět a podpořit je. Práce s konflikty, které nemusí být jen negativní zkušeností.
- Kariéra: Snaha neustále na sobě pracovat, být otevřený změnám a možnostem růstu. Vítání výzev, odhodlanost a vytrvalost.
- Neúspěchy: Naučit se přijímat neúspěchy jako součást procesu, součást života. Nejde o selhání, brát je jako možnost poučit se z nich a vidět v nich příležitost k růstu.
Jak změnit mindset? Tipy na techniky
Není to jednoduché, zvlášť s pozdějším věkem měnit již zažité stereotypy a představy o sobě, svých schopnostech a možnostech a o svém životě.
Myšlení můžete začít měnit pomocí cvičení a afirmace
Pozitivní změna mindsetu:
- Cvičení: Meditace nebo vizualizace pomáhají posilovat mentální schopnosti a zvyšovat odolnost vůči stresu.
- Afirmace: Pozitivní tvrzení o sobě i o světě kolem nás jako nejlepší boj s negativními myšlenkami a pochybami. Podpora sebedůvěry a životního optimismu.
- Konstruktivní sebehodnocení: Schopnost vyrovnávat se s chybami a neúspěchy, které bereme jako brány k učení a osobnímu rozvoji.
Mindset pro osobní růst:
„Věřím si a chci to zkusit.“
„Je v pořádku selhat.“
„Chci se učit nové věci a pracovat na sobě.“
„Jsem dost silný/á, abych to zvládl/a.“
Pozitivní afirmaci byste si měli opakovat pravidelně každý den. Smyslem je, aby se staly součástí vaší mysli, vašeho uvažování, vašeho nastavení. Opakujte si je nahlas, pište si je na papírky, abyste je měli na očích, myslete na ně.
Cesta je důležitější než cíl
Pokud jste zaměřeni jen na samotný výsledek, možná budete čelit častému zklamání. Navíc je špatně nastavit si svůj mindset tak, že až něčeho dosáhnete, až něco změníte, až vás povýší… teprve pak budete šťastní. Užívejte si samotný proces práce na sobě, práce na změnách. Lidé často dělají chybu, že vidí jen konec svého snažení. Například pokud chtějí zhubnout, mají před sebou představu, že chtějí shodit pět kilo. To je cíl a za tím jdou. Ale pokud se to nedaří tak rychle, jak by chtěli nebo si představovali, jsou zklamaní. Pokud některý den poleví ve svém odhodlání a místo cvičení sní celou tabulku čokolády, mají výčitky svědomí. Když si ale naplánujete, že chcete jíst zdravě a každý den uděláte něco pro své zdraví, aby to zahrnovalo pohyb, můžete si užívat každý den svého nového nastavení. A každý den se cítit dobře. Navíc časem dojde i ke vytouženému zhubnutí.
Nastavení mysli a péče o duševní zdraví

Zásady správné péče o duševní zdraví:
- Věnujte se sobě a svým potřebám
Důležité je uvědomit si své potřeby a chápat své pocity. Nesnažte se je potlačovat. Naopak, věnujte jim pozornost a snažte se tyto potřeby naplňovat. To vede k větší spokojenosti a kvalitě vašeho života.
- Dávejte si dílčí a realistické cíle
Velké a nereálné cíle přináší stres a pocity nespokojenosti, nedostatečnosti, pokud jich nejsme schopni dosáhnout. Menší a dosažitelné cíle tvoří postupné kroky, které mohou vést k většímu cíli, ale zároveň jsou doprovázeny pocity uspokojení a dodávají energii do dalších cílů.
- Nezapomínejte na spánek
Součástí duševního, ale i fyzického zdraví je kvalitní spánek. Doporučuje se alespoň 7 až 8 hodin spánku denně v zatemněné a odhlučněné místnosti.
- Relaxujte a odpočívejte
Zjistěte, co vám pomáhá na uvolnění a zbavení se stresu. Můžete využít relaxační techniky, jako je meditace, tvůrčí aktivita, hudba, horká koupel či sprcha, procházky v přírodě. Aktivit, u nichž si odpočinete a uklidníte mysl, je celá řada, vyberte si, co vám nejvíc vyhovuje.
- Zdravá strava a pohyb
Zvolená fyzická aktivita by vás měla hlavně bavit, ne být zdrojem dalšího stresu. Volte stravu, která podporuje zdravý střevní mikrobiom. To má podle studií i pozitivní vliv na psychiku.