Opět je tady podzim, což pro spoustu lidí znamená zhoršení stavu pleti, psychiky a únavy v důsledku nedostatku světla. Naštěstí si zkracující se dny můžeme vynahradit pomocí stále populárnější LED terapie, která nabízí širokou škálu barev a benefitů na lidské tělo i psychiku. Které to jsou?
Terapie světlem
Světelná terapie je prospěšná na problematickou či stárnoucí pleť, zlepšuje fyzickou kondici i následnou regeneraci a v neposlední řadě pomáhá v duševním zdraví. Jednotlivé vlnové délky dodají tělu energii, jiné uzdravují a omlazují pokožku. Sportovci je rádi využívají pro regeneraci a snížení zánětlivosti svalů. Světelná terapie je také hojně doporučována pro podporu imunity a psychického stavu. Za pomocí různých vlnových délek světla se dosahuje terapeutických účinků i na snižování bolestí, zlepšení spánku a regulace nálady.
Hlavní výhody světelné terapie:
- Široké spektrum vlnových délek (barev), které si můžete zvolit podle toho, jak vám nejlépe vyhovují.
- Na rozdíl od pobytu na slunci se u světelné terapie nemusíte bát a chránit před UV zářením.
- Bezbolestná, příjemná a pohodlná procedura, kterou můžete absolvovat i v pohodlí domova.
- Kromě přístroje na terapii nepotřebujete nic dalšího, žádné kosmetické prostředky či doplňky.
- Terapie světlem pozitivně působí na naši psychiku a zlepšuje i kvalitu spánku.
Co je LED terapie?
Jako mnoho jiných vynálezů i LED terapie byla původně vytvořena k jiným účelům, než je její hlavní využití v současné době. V 90. letech byla světelná LED terapie využívána námořnictvem Spojených států k rychlému hojení ran a regeneraci poškozených svalových tkání. A protože bylo dosahováno prokazatelných výsledků, velice brzy se světelnou terapií začal zaobírat i kosmetický průmysl. Díky tomu získala LED terapie mnohem širší využití, než bylo původně myšleno, a to v závislosti na různých vlnových délkách.
Červené světlo
Červené světlo a infračervené světlo je využíváno k ošetření epidermis, tedy vnější vrstvy kůže. Absorpcí světla pokožkou dochází ke stimulaci kolagenových proteinů, díky čemuž pleť vypadá hladší a bez vrásek. Červené světlo navíc působí protizánětlivě a zlepšuje krevní oběh, což má opět velmi pozitivní vliv na vzhled pleti. Výsledný efekt závisí na správné volbě vlnové délky světla.
Terapie červeným světlem
Cílí zejména na zlepšení stavu pleti v případě akné, stárnoucí pleti, urychlení hojení ran a zlepšení stavu jizev. Nejen sportovci ho využívají pro regeneraci a zdraví kloubů. Jsou také prokázány pozitivní účinky červeného a infračerveného světla na růst vlasů. V neposlední řadě dokáže tato terapie ovlivňovat psychický stav, snižovat úzkosti, stres a sezónní afektivní poruchu.
Zelené LED světlo
Podle vědců se zelené světlo podílí na resetování cirkadiánního rytmu, ovlivňuje také produkci melatoninu a zbystřuje či aktivuje mozkovou aktivitu. Díky tomu může mít pozitivní vliv na kvalitní spánek a zlepšení nálady.
Terapie zeleným světlem
Fototerapie, která využívá spektrum zeleného světla v rozsahu od 510 až do 560 nanometrů. Prostřednictvím světla ve specifické vlnové délce je využíváno jeho léčivých vlastností k podpoření psychické pohody, snížení migrény a bolestí a také k lepšímu stavu pokožky. Zelená barva je obecně považována za pozitivní a uklidňující, proto také lidé tráví čas v přírodě, v níž zelená převládá.
Jaké jsou účinky zeleného světla?
Terapie zeleným světlem přispívá k úlevě od bolestí, migrény, pomáhá k lepšímu spánku a zlepšuje vzhled a kvalitu pleti.
- Lepší spánek
To, že modré světlo narušuje usínání a oddaluje spánek, je už známý fakt. Naproti tomu terapie zeleným světlem pomáhá regulovat cirkadiánní rytmy (biologické hodiny), zlepšuje kvalitu spánku a účinně zmírňuje nespavost. Některé studie prokázaly, že zelené světlo dokonce zrychluje nástup spánku, takže jeho vlivem usínáme rychleji.
- Zmírnění bolestí
U některých kožních problémů dochází působením zeleného světla k úlevě od bolesti. Zelené světlo stimuluje přirozené procesy hojení tím, že proniká do pokožky a zvyšuje průtok krve. Díky tomu se snižuje zánět, ustupuje bolest a opravuje se poškozená tkáň. Pro tyto účinky se zelené světlo využívá k léčbě akné, spálenin od slunce a jiných podráždění pokožky.
- Úleva při migréně a bolestech hlavy
Výsledky studií na využití zeleného světla k mírnění bolestí hlavy a migrény jsou velmi slibné. Specifické vlnové délky zeleného světla ovlivňují aktivitu neuronů a regulují nervové přenosné dráhy. Dle některých studií by dokonce zelené světlo mohlo stimulovat uvolňování endogenních endorfinů a stimulovat kanabinoidní systém, což má za následek zlepšení nálady.
- Zesvětlení pigmentových skvrn
Zelené světlo proniká pokožkou a je absorbováno melaninem, který stojí za vznikem hyperpigmentace. Při pravidelné světelné terapii postupně dochází k vyrovnání tónu pleti a vyblednutí tmavších skvrn. Pleť tak vypadá mladší a zářivější.
- Pomoc na popraskané žilky a růžovku
Terapie zeleným světlem snižuje výskyt malých krevních cév těsně pod kůží, ty jsou pak méně viditelné. I z toho důvodu se začíná stále více využívat pro léčbu podobných kožních problémů. Rosacea, známá také jako růžovka, je jednou z těch, na které má zelené světlo viditelný vliv.
Co je modré světlo?
Jedná se o světlo s vlnovou délkou mezi 450 a 495 nm. Je to jedna ze složek běžného bílého světla a je součástí umělého osvětlení. Je vydáváno monitory počítačů, displeji mobilních telefonů či tabletů. Modré světlo je nechvalně známo pro svou schopnost negativního působení na produkci melatoninu, čímž oddaluje nástup spánku a jeho celkovou kvalitu. Málokdo však ví, že i modré světlo má pozitivní využití.
Co vydává modré světlo?
Kde všude se vyskytuje modré světlo? Kromě již zmiňovaných mobilních telefonů, tabletů, obrazovek televizí či počítačů je v současné době největším zdrojem modrého světla osvětlení v domácnosti. A to díky LED žárovkám. Modré světlo není samo o sobě škodlivé, důležité je jeho spektrální složení a zda s ním přicházíme do styku v denních nebo nočních hodinách. Díky přirozenému modrému světlu ze slunečních paprsků dochází každý den k seřízení našeho cirkadiánního rytmu. Toto přirozeně modré světlo také zlepšuje naše mentální schopnosti, reflexy, dodává nám energii a stimuluje produkci serotoninu.
Proč je modré světlo špatné?
Přebytek modrého světla ve večerních hodinách nepříznivě ovlivňuje přirozené cirkadiánní rytmy, čímž narušuje kvalitu spánku. Modré světlo přiměje náš mozek, aby neprodukoval melatonin, díky čemuž se necítíme ospalí ani v pozdních nočních hodinách. Nedostatečný spánek má vliv na veškeré naše fungování, klesá naše produktivita, objevuje se podráždění a stres. V dlouhodobém horizontu je pak ohroženo i naše zdraví.
Terapie modrým světlem
Tato terapie se využívá pro léčbu problematické a aknózní pleti. Dokáže totiž omezit činnost mazových žláz. Modré světlo navíc likviduje bakterie, které stojí za vznikem akné, a pomáhá tak v léčbě cyst a uzlíků, vyhlazuje jizvičky a má protizánětlivé účinky. Dokonce dokáže zlepšit hojení popálenin až třetího stupně.
Terapie zeleno-modrým světlem na sezónní afektivní poruchu (SAD)
Sezónní afektivní porucha se projevuje pocity podráždění, skleslostí, ztrátou energie, poruchou soustředění, ale také přibíráním na váze. K tomu nejčastěji dochází v podzimních a zimních měsících vinou nedostatku slunečního záření. Kombinace zeleno-modrého světla se ukázala velmi účinná v léčbě těchto potíží. Ovšem bez váhání lze sáhnout i po červeném světle, které může pomoci též.
Které světlo je nejzdravější?
ro lidský organismus je nejpřirozenější bílé denní světlo. Bohužel času na přirozeném denním světle trávíme stále méně, což kompenzujeme umělým osvětlením v kombinaci se světlem, které vyzařují obrazovky počítačů a displeje telefonů. I vzhledem k tomu není jedno, jaké LED žárovky používáte. Bílé světlo LED žárovek je složeno dvěma složkami – modré světlo a žluté fosforové světlo. U levnějších LED žárovek převažuje modré světlo, které ve večerních hodinách může poškozovat zrak, způsobovat bolesti hlavy a narušovat usínání a spánek (hodně o spánku se dozvíte i z rozhovoru s Janem Skryjou). Modré světlo z levnějších LED žárovek také může pronikat do hlubších vrstev pokožky a urychlovat tak proces stárnutí a tvorby vrásek.