3 účinné triky, jak se zbavit chrápání

3 min
29. dubna 2021
24+
Jak se zbavit chrápání, co proti němu dělat

Chrápání. Problém, nad kterým se nevyplácí mávnout rukou. I pokud netrpíte vyloženě spánkovým apnoe, může vám chrápání zásadně narušit váš partnerský život. Přitom někdy stačí malý krůček. Jak se zbavit chrápání a co proti chrápání udělat?

V článku se dozvíte:

  • že chrápání je docela běžná záležitost,
  • proč je důležité chrápání řešit,
  • jak chrápání vzniká,
  • jak můžete zabránit chrápání: zdravým životním stylem, správnou polohou při spaní, bojem s alergií.

Chrápání: nic neobvyklého

Chrápaní může způsobit i nepříjemnosti ve vztahu. V článku se dozvíte, jak se zbavit chrápání.
Chrápání se vyskytuje u mužů i žen

Nejedná se o nic neobvyklého. Partneři, staří i mladí, uléhají každou noc do postele každý v jiné místnosti. Vede je k tomu jediný důvod. Jeden z nich chrápe tak nesnesitelně, že ten druhý se prostě nevyspí. Podle odborníků trpí chrápáním poměrně velká část populace. Udává se, že je to takřka každý druhý muž nad 30 let, přičemž s věkem toto procento narůstá. Podobně je tomu u žen nad 50 let

Proč chrápání řešit?

Chrápání může ve vašem životě spustit reakci dominového efektu. Jestliže se kvůli svému nebo partnerovu chrápání několikrát za noc probudíte, odnáší to kvalita vašeho spánku. Ráno se cítíte nevyspalí, máte problém se soustředěním, a když se to takto často opakuje, přenášíte tyto problémy do dalších oblastí svého života. 

Nakonec zjistíte, že vám to neklape v partnerství, v práci a vůbec se cítíte celkově pod psa. Následují potíže se zdravím a už se točíte v začarovaném kruhu. Nehledě na to, že chrápání může být začátkem syndromu spánkového apnoe neboli spánkové nedostatečnosti. To už může přejít v život ohrožující stav. 

Jak chrápání vzniká

Nepříjemný zvuk způsobuje vibrování měkkých tkání v části, kterou při dýchání proudí vzduch. Zatímco v bdělém stavu jsou svaly v ústní dutině a hltanu v pozoru, ve spánku ochabnou. Čím je tedy prostor pro proudění vzduchu menší, tím je chrápání výraznější. Za chrápáním může stejně tak stát i překážka v nosu jako třeba polypy. V tom případě je řešením lékařský zákrok.

Jak se zbavit chrápání, či aspoň zmírnit

1. Zdravým životním stylem

S dodržováním zásad zdravého životního stylu se dá ovlivnit mnohé, včetně chrápání. Pomoci může například vynechat alkohol. Nadměrně uvolněné svalstvo představuje pro chrápání ideální podmínky. 

Dostatečně pijte

Proto, když pít, tak raději vodu. Skutečně, i nedostatečná hydratace organismu může chrápání ovlivnit. Přiměřený pitný režim zbavuje tělo sekretů v nose a ústech, které mohou nežádoucí zvuk vyluzovat. Naše babičky se zase s chrápáním vypořádávaly bylinkami. Používaly před spaním šálek mátového nebo dobromyslového čaje.

Pozor na nadváhu

Riziko vzniku chrápání zvyšuje také nadváha. Důvod je nasnadě: tuk uložený v oblasti krku utlačuje dýchací cesty. Proto máte-li nějaké to kilo navíc, zkuste ho dostat dolů. 

Zkuste zpěv

Také zpěv či hra na dechový hudební nástroj může být jednou z metod, jak odstranit chrápání. Jedná se o způsob, kterým se dají posílit svaly v oblasti horních partií hltanu.

2. Správnou polohou při spaní

Spaní v poloze na zádech bývá často hlavní příčinou nepříjemného chrápání. Pokud nemůžete jinak, vyplatí se osvědčený trik. Tenisový míček v kapsičce na zádech pyžama vás dozajista od nežádoucí polohy odradí. 

Chrápaní je problém, se kterým se setkali už skoro všichni
Chrápe i váš partner? Máme pro vás snadné řešení!

Zvyšte polohu hlavu

Účinným prostředkem proti chrápání může být vyvýšená poloha hlavy při spaní. Abyste však předešli nepříjemnostem s krční páteří, zvolte raději anatomický polštář. Jako skvělý společník se v takových případech osvědčil polštářek Fantastic Pillow. Dokonale se přizpůsobí tvaru vašeho těla a poskytne vám tak správnou oporu.

Pomůže speciální matrace

Podobně může posloužit také matrace se šikmým řezem. Díky naklonění celého těla usnadňuje dýchání při nachlazení, astmatu, alergií a dalších problémech a účinně tak ulevuje i od chrápání. 

3. Když je na vině alergie

Ať děláte, co děláte, nemůžete se chrápání stále zbavit? Možná je na vině alergie. V ČR nějakou formou alergie trpí více než 2 miliony lidí. Projevy jsou různé, často to může být i jen ucpaný nos při ulehnutí do postele. Na vině jsou v tomto případě roztoči, kteří se nejvíce hromadí v lůžkovinách a matracích. Někdy k vyřešení tohoto problému postačí jen důkladná péče o ložnici. Pomoci může časté luxování, protiroztočové povlaky či třeba matrace s koňskými žíněmi, které roztočům a plísním odolávají.

SHRNUTÍ: Chrápání není nic neobvyklého u mužů i u žen. Dá se řešit i jinak než odděleným ložem. Neležet na zádech, pořídit si polštář, pít víc vody, méně alkoholu, nepřejídat se, zpívat, vysmrkat vše z nosu ven, zatočit s roztoči a alergiemi. A nevzdat to.

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

24+