Akupunktura na záda – ano, či ne?

4 min
26. července 2022
1+

Už si ani nedokážete vzpomenout, jak vám bylo, když vás ještě nebolela záda? Máte pocit, že jste na bolest vyzkoušeli všechno, na co vás lákají všudypřítomné reklamy? Přesto nic z toho nezabírá? Bolí vás stát, bolí vás sedět a ani vleže nepociťujete úlevu od bolesti? A už jste zkusili akupunkturu?

Co je akupunktura a jaké má účinky?

Akupunktura je tisíce let stará léčebná medicína, která je součástí tradiční čínské medicíny. Vychází z čínského pohledu na lidské tělo, jehož povrchem vede několik meridiánů – drah, kterými proudí životadárná energie. Vpíchnutí jehličky do správného akupunkturního bodu ovlivní proudění energie k harmonizaci energetického systému a vyvážení funkce orgánů a celého těla. Těchto akupunkturních bodů je až 2 000!

Na co akupunktura pomáhá? Obvykle se užívá právě při bolestech zad, ale i kloubů a svalů. Dále při chronických onemocněních, ulevuje od menstruačních bolestí a má pozitivní vliv na nehojící se rány. Nezanedbatelný je také její přínos u psychických poruch, jako je stres, úzkost, deprese a poruchy spánku, všude tam může akupunktura být velkým pomocníkem.

Akupunktura a bolest zad

Léčba chronické bolesti zad prostřednictvím akupunktury patří mezi její nejčastější využití. To proto, že bývá tak účinná. Vypovídají o tom i mnohé studie, podle kterých akupunktura prokazatelně zmírňuje bolesti zad. Sama akupunktura však není jediným zázračným lékem na bolest. 

Lékaři se shodují, že bolest zad je komplexní problém, který trápí stále více lidí. Většina z nich však chce pouze ulevit od bolesti. Nechtějí slyšet, že bez změny životního stylu to nepůjde. Akupunktura je tedy rozhodně lepší řešení než konzumace léků na bolest, ale nedokáže sama vyřešit vaše problémy se zády. 

Proč jen akupunktura nestačí?

Podstatný je váš celkový zdravotní stav, zda trpíte nadváhou, jak často se hýbete a jestli při tom zapojujete celé tělo, také jídelníček a způsob života. To všechno má pozitivní či negativní vliv na vaše záda. Na váš opěrný systém i celé svalstvo. Pokud máte nadváhu, několik hodin denně sedíte, navíc na nekvalitní židli, kromě občasné chůze nemáte žádný jiný pohyb, spíte na nekvalitních matracích, ani akupunktura vás od bolesti zad nezachrání. 

Navíc takový způsob života bude mít vliv i na další životně důležité funkce vašeho těla a může vám způsobit vážné zdravotní problémy. Je tedy třeba vždy pátrat po příčině, jedině tak si můžete trvale pomoci od bolesti. 

Čínská medicína a bolest zad

Čínská medicína řeší bolest zad jako komplexní problém
Akupunktura není jediným lékem na záda

I z pohledu tradiční čínské medicíny není bolest zad jen tak obyčejnou bolestí. Naopak v ní vidí známku nesouladu někde v hlubinách lidského organismu. K léčbě tak využívají čínská zdravotní cvičení (čikung), jimiž usilují o harmonizaci vnitřního prostředí organismu a vyladění jemných vztahů mezi orgány. Součástí léčby jsou pak i bylinné směsi, které nemají potlačovat bolest, ale harmonizovat vnitřní orgány. Některé tak zklidňují, jiné stimulují. A samozřejmě akupunktura, ta v této komplexní léčbě nemůže chybět. Navíc pacient obdrží i dietetická doporučení, co jíst a čemu se naopak vyhnout. Může se přidat i masáž či tepelná stimulace. Všechno to slouží k tomu, aby se vnitřním orgánům vrátila rovnováha. 

Dle tradiční čínské medicíny jsou kosti, celý kosterní systém a dolní část zad energeticky pod dohledem ledvin a močového měchýře. Ledviny jsou sídlem životní esence, která s věkem slábne. Její oslabení však urychluje i náš jídelníček, nedostatek odpočinku, nadměrné užívání alkoholu, léků a drog. Oslabení ledvin pak nezpůsobuje jen bolesti zad, ale také předčasné stárnutí!

Čínská medicína – cesta ke zdraví a dlouhověkosti

Tradiční čínská medicína se snaží z jídelníčku a životního stylu vyloučit všechny prvky, které vyčerpávají ledviny. Pomocí akupunktury a fyzioterapie ulevuje od bolesti, také využívá bylinnou léčbu. 

Když tedy víme, že akupunktura pomáhá, co dalšího pro sebe můžeme dle tradiční čínské medicíny udělat, abychom se nadobro zbavili bolesti zad? A také zastavili předčasné stárnutí našeho těla?

Začněte s jídelníčkem

Změna jídelníčku je základ. Asi vás nepřekvapí, že je důležitý dostatek ovoce a zeleniny a také kvalitních živočišných bílkovin. Doporučuje se konzumace chrupavek z kloubů nebo oušek a aspik. Vhodné je doplnění vápníku, ten se hojně vyskytuje v brokolici, sojových bobech, mořských rybách. Kostní metabolismus podporují i cibule, česnek, vlašské ořechy, švestky, skořice, hřebíček či mandle. 

Naopak se vyhýbejte cukru, droždí, omezte sůl a nejlépe vynechte cigarety a alkohol. 

Protahujte se

Přírodní léčba bolesti zad spočívá i ve vyvážené stravě plné vitamínů

Inspirujte se Qi Gongovým cvičením, nazvaným „Nesmrtelný napodobuje motýla otevírajícího křídla“, které je přímo zaměřené na dolní část zad. Pokud ho budete praktikovat pravidelně, nejlépe dvakrát denně, dostaví se brzy úleva. 

Postup:

  1. Lehněte si na záda, kolena lehce pokrčte a ruce dejte podél těla. Zhluboka vdechujte do břicha a pak vydechujte. Zklidněte se.
  2. Při nádechu přitahujte levé koleno pomalu k hrudníku. Při výdechu pak propleťte prsty obou rukou nad čéškou. Hlava zůstává na podložce.
  3. Nadechněte se a hlavu přibližte co nejblíže k levému koleni. Při výdechu pomalu položte hlavu dolů. Opakujte třikrát.
  4. Nadechněte se a narovnejte koleno, aby levá noha čněla nahoru, kolmo k podložce. Při výdechu položte nohu na podložku a mírně ji pokrčte. 
  5. Totéž proveďte i s pravou nohou. Poté můžete zkusit toto cvičení s oběma nohama současně. 

Teplo pomáhá na bolest

Při akutních bolestech si udělejte horkou koupel s koupací solí, opakujte až do úlevy od potíží. 

Podpořte se doplňky stravy

Doplňte tělu hlavně vápník, hořčík a vitamín D, samozřejmě nejlépe z přírodních zdrojů. Pro obnovu kostí a kloubů je pak vhodný Glukosamin a Chondroitin sulfát, popřípadě kyselina listová a B-komplex.

Přírodní léčba na bolest zad

Tradiční čínská medicína je skvělé řešení pro všechny, co chtějí řešit své zdravotní problémy komplexně, vyřešit jejich příčiny a nebýt zahlceni moderními medikamenty. Pokud ještě váháte, zeptejte se svých známých na jejich zkušenosti. Rozhodně to stojí za zkoušku.

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

1+