Bolest zad je velmi běžným problémem v západním světě. Podle Světové zdravotnické organizace trpí bolestmi zad až 70% dospělé populace v rozvinutých zemích. To zahrnuje bolesti v dolní, střední a horní části zad. Spolu s častými bolestmi v dolní části zad si nejčastěji lidé ztěžují na bolesti zad mezi lopatkami. Ve většině případů se sice jedná „jen“ o důsledek sedavého způsobu života či zaměstnání, ale v některých případech bolest mezi lopatkami může být také známkou něčeho závažného až život ohrožujícího.
Co bolest zad mezi lopatkami způsobuje?
Nejčastější příčinou bolesti mezi lopatkami bývá napětí nebo přetížení svalů v oblasti horní části zad a krční páteře. To může být způsobeno špatným držením těla, sedavým způsobem života, přetížením svalů při sportu nebo fyzické práci, nadměrným opakováním pohybů, nebo i stresovými situacemi.
Začarovaný kruh bolesti mezi lopatkami
Proč vás trápí bolest mezi lopatkami kvůli přetížení svalů, když máte sedavé zaměstnání a zdánlivě svaly nepřemáháte? Tento zdánlivý paradox je dán tím, že zatímco dříve se člověk během dne převážně pohyboval, čímž velmi přirozeně posiloval komplexně celé tělo, dnes lidé prosedí hodiny a hodiny často bez možnosti pořádně se protáhnout. Což jednak způsobuje to, že vaše svaly jsou ochablé a některé až atrofované a pak jakákoli zátěž či třeba jen nesprávná poloha při sezení způsobí napětí a ztuhlost některých svalů, což sekundárně způsobuje další disbalance v držení těla a přemáhání některých konkrétních svalových partií. Ztuhlé či přetažené svaly nám pak deformují držení těla a to způsobuje další přetížení některých partií a tento začarovaný kruh nám pak znepříjemňuje jakýkoliv pohyb a celý život.
Někdy může dojít k natažení svalů mezi lopatkami i během spánku. Původem bývá nesprávná spánková poloha či nekvalitní matrace. Pokud se ráno, kdy se máte budit čilí a odpočatí, probouzíte s bolestí v horní části zad, zvažte, v jakých podmínkách spíte.
Pozor! Bolest mezi lopatkami může být i příznak infarktu
Může se zdát nepravděpodobné, že by bolest mezi lopatkamy byla způsobena infaktem myokardu. Je ale nutné si uvědomit, že infarkt myokardu může mít různé příznaky a může se projevovat různými způsoby. A ano, i bolest mezi lopatkami může být příznakem infarktu. V tom případě se bolest obvykle vyskytuje uprostřed hrudníku a může se šířit do oblasti mezi lopatkami, do ramen, krku, paží nebo spodní části čelisti. To, že bolest mezi lopatkami může být způsobena infarktem můžete poznat i podle toho, že tuto bolest většinou doprovází další příznaky, jako jsou pocit tíhy v hrudníku, dušnost, pocení nebo nevolnost. Tyto příznaky mohou být způsobeny zúžením nebo úplným uzávěrem jednoho nebo více koronárních cév, které zásobují srdce krví. Pokud máte podezření, že by vaše bolest mezi lopatkami mohla souviset i třeba jen s lehčím infaktem, určitě se co nejdříve obraťte na lékaře.
Další život ohrožující příčiny bolesti mezi lopatkami
Další život ohrožující může být i disekce aorty, což je natrhnutí vnitřní vrstvy aorty, která je největší tepnou lidského těla. I ta se projevuje bolestí mezi lopatkami, kromě toho také ostrou bolestí ve střední části zad, dušností a nevolností. I v tomto případě platí volat okamžitě lékařskou pomoc.
Bolest mezi lopatkami je také jedním z příznaků plicní embolie. Není tedy radno tuto bolest podceňovat. Obzvláště, když se společně s ní objevuje i bolest na hrudi, dušnost, motání hlavy, horečka či nadměrné pocení. I zde je na místě se ihned obrátit na pomoc lékaře.
Život s bolestí mezi lopatkami
Pokud nejde o některou z výše zmíněných příčin, pravděpodobně je vaše bolest mezi lopatkami důsledkem vašeho životního stylu. Tato nepříjemná bolest nás neohrožuje na životě, ale znepříjemňuje nám každodenní pohyb. Co ale dělat, když musíte týdně trávit desítky hodin sezením? Ať už za kasou, nebo u počítače. Co když práci změnit nemůžete nebo nechcete, ale trápit se neustálou a všudypřítomnou bolestí taky ne?
Poradíme vám, co na bolest mezi lopatkami pomáhá, a hlavně jak jí předcházet:
Cviky na bolest zad mezi lopatkami:
- Vyzkoušejte protahovací cvičení na rameno:
Jednu ruku si dejte za hlavu a položte ji dlaní na záda, přímo mezi lopatky. Druhou ruku pak veďte zespodu a položte ji na záda hřbetem ruky. Poté obě ruce posunujte směrem k sobě tak, aby se dotkly špičkami prstů. Několikrát zopakujte, potom vyměňte ruce a opět několikrát zopakujte.
Zatáhněte obě ramena dozadu, vypněte hrudník a vydržte v této pozici alespoň deset sekund. Několikrát opakujte. → Další cviky na protažení zad
- Masáž, odpočinek, obklady
Masáž zad uvolní svalové napětí, zvýší prokrvení a odplaví zplodiny vzniklé při svalové práci. Uleví tak od bolesti svalů a urychlí proces regenerace svalové tkáně. Masáž se ale doporučuje spíše jako prevence než jako léčba. Pomůže od bolesti, ale často jen dočasně. O účincích masáže zad
Odpočinek může být skvělým řešením při jednorázovém přetažení svalů. Nechte tělo odpočívat a ono si samo poradí, aniž byste do toho museli nějak zasahovat.
Pro zmírnění bolesti mezi lopatkami jsou velmi účinné teplé či studené obklady. Jako studený obklad může posloužit zmrzlá zelenina nebo ovoce zabalené do utěrky. Pro teplou variantu se pak skvěle hodí nahřátý gelový polštář. Přikládejte na bolestivá místa na 15 minut a v průběhu dne opakujte.
Jak bolesti mezi lopatkami předcházet?
Nejdůležitější je prevence, zdravý životní styl, dostatek pohybu a kvalitního spánku. Základem je předcházení jakýchkoliv bolestí zad. A to nejen mezi lopatkami.
- Správné držení těla. To je základ, ať už jdete, stojíte nebo sedíte, dbejte na správné držení těla. Tím předejdete spoustě problémů nejen se zády. Obzvláště pokud v práci několik hodin prostojíte nebo prosedíte, nepředklánějte se, ani nezaklánějte. Bolest zad mezi lopatkami vás může potrápit i v noci. Nezapomínejte tedy na dobré podmínky pro spánek. To znamená ideálně kvalitní ortopedickou matraci a anatomický polštář, které vám pomohou se správným držením těla i při spaní.
- Seďte správně. Když už musíte v práci dlouhodobě sedět, dbejte alespoň na dodržování správných zásad jak zdravě sedět. Více o tom, jak správně sedět se dočtete například zde.
- Zdravý životní styl. Nepřejídejte se, jezte hodně zeleniny a ovoce, vyhýbejte se tučným a sladkým jídlům.
- Spěte! Pokud si svým bděním záda huntujete, dopřejte jim dostatečný a kvalitní odpočinek a regeneraci aspoň v noci. A to alespoň 7 až 8 hodin denně.
- Technika zvedání těžkých břemen. Pokud zvedáte těžké břemeno, vždy ohněte nohy v kolenou, čímž ulevíte svým zádům. Nesprávné zvedání těžkých břemen se nejčastěji projevuje právě v bolesti svalů mezi lopatkami.
Zdravý pohyb je základ
- Začněte s protahováním. Obzvláště pokud máte sedavé zaměstnání a trávíte tak spoustu času v jedné poloze. Myslete si na to, že byste měli každou hodinu alespoň na pět minut vstát, protáhnout ztuhlé svaly a projít se. To uvolní napětí které pak způsobuje vaši bolest. Při protahovacích scvicích se soustřeďte hlavně na protažení hrudníku a zad.
- Plavte! Plavání se obecně považuje za jednu z nejzdravějších pohybových aktivit. Jednak je to ideální právě pro uvolnění bolavých zad, zlepšuje to zdravé držení těla a vaše kardiovaskulární zdraví. Navíc tak velmi jemně a přirozeně posilujete zádové svaly, což pomáhá předcházet bolestem zad včetně bolestí mezi lopatkami.
- Cvičte – při bolestech zad mezi lopatkami se doporučuje jóga, pilates, běhání a výborný je i tanec. Pokud chcete posilovat, doporučujeme například veslování na veslovacím trenažéru. Zde ale pozor na správnou techniku veslování. Obecně se ale při bolestech zad nedoporučuje posilovat s těžkými váhami, které často posilují tělo nerovnoměrně což bolesti spíše zhoršuje. Výborný na bolest mezi lopatkami je také plank neboli prkno.
- Nejlépe ale CHOĎTE! Chůze je nejlepší a nejpřirozenější pohyb člověka. Pomůže vám nejen od bolavých zad, ale celkově zlepší vaše zdraví i psychiku. Snažte se jednoduše co nejvíc chodit, vystupte o zastávku dřív a zbytek cesty dojděte, nepoužívejte výtah a choďte po schodech – to je „chůze na druhou“. Vyrazte si na procházku se psem, partnerem či jen tak sami. K ještě lepšímu účinku chůze doporučujeme chodit s nordic walking holemi, které pomáhají držet tělo ve správné vzpřímené poloze. Více o zdravé chůzi se dočtete i v tomto našem článku.
Jak spát při bolestech mezi lopatkami
Samozřejmě jednou z nejzásadnějších cest jak řešit a předcházet bolesti mezi lopatkami je správná poloha těla při spánku. Spánek totiž dává celému tělu i zádům příležitost si odpočinout a uvolnit napětí, které způsobuje tuto bolest. Jak spát, aby si vaše záda od bolestí mezi lopatkami odpočinuly? Sice neexistuje jediná doporučená poloha, která vám zaručeně od vašich bolestí pomůže, ale obecně se dá říci, že nejvhodnější polohou, která nejlépe pomáhá zádům zregenerovat je poloha na boku. Ale pozor, pro ještě lepší efekt se doporučuje dát si polštář mezi kolena. Tato poloha pomáhá udržet páteř v přirozené poloze a snižuje tlak na oblasti mezi lopatkami. Polštář mezi koleny také pomáhá udržet bederní páteř v rovné linii.
Poloha na břiše se při bolestech mezi lopatkami považuje za méně vhodnou, protože může vést k přetížení dolní části zad a krku. Pokud však preferujete tuto polohu, může pomoci položit si polštář pod břicho, aby se udržela přirozená křivka páteře.
Poloha na zádech může být také vhodná, ovšem opět se doporučuje podložit si polštář pod kolena pro podporu dolní části zad a udržení rovné linie páteře.
Může bolest mezi lopatkami způsobit či zhoršit špatná matrace?
Určitě! Bolest mezi lopatkami může být způsobena více různými faktory. Základ boje proti bolesti mezi lopatkami je ale dát zádům šanci si od negativních vlivů odpočinout alespoň v noci. Špatné držení těla při spaní proto bývá jednou z těch nejčastějších příčin bolesti mezi lopatkami či minimálně faktorů, které tuto bolest zhoršují a udržují. Pokud tedy spíte na matraci, která nepodporuje správné držení těla, určitě doporučujeme se co nejdříve poohlédnout po nějaké vhodné ideálně ortopedické matraci.Správná ortopedická matrace může pomoci zmírnit bolest mezi lopatkami tím, že poskytuje podporu pro páteř a pomáhá udržet správné držení těla při spaní, což vašim zádům poskytne příležitost odpočinout si, zregenerovat a uvolnit napětí, které bolest způsobuje. Základní pravidlo je, že matrace by měla být dostatečně pevná, aby podporovala páteř, ale zároveň dostatečně měkká, aby se přizpůsobila tvaru těla a udržela správné držení těla. Je důležité vybrat si matraci, která je vhodná pro vaši konkrétní postavu a způsob spaní.Pozor na měkké a nízké matrace!
Při výběru matrace se zaměřte na její tvrdost, materiál a výšku. Pokud jste náchylní k bolesti mezi lopatkami, může být užitečné zvolit matraci, která má nadstandardní výšku a optimálně zahrnuje vrstvu paměťové pěny, která se přizpůsobuje tvaru těla. Pokud spíte na boku, měla by být matrace dostatečně měkká, aby umožnila propadnutí ramene a kyčlí, ale ne příliš, aby udržela páteř v rovné linii. Pokud spíte na zádech či na břichu, doporučujeme zvolit spíše matraci tvrdší. Obecně totiž platí, že při bolestech mezi lopatkami není dobré používat měkkou matraci, obzvláště pokud máte nadváhu.
Je důležité si uvědomit, že výběr matrace je individuální záležitostí a co funguje pro jednoho člověka, nemusí fungovat pro druhého. Pokud si nejste jisti, jaké matrace by vám od bolestí zad pomohla nejlépe, poraďte se nejlépe s odborníkem nebo aspoň vyzkoušejte různé typy ortopedických matrací před tím, než se pro některou matraci rozhodnete. Proto vám doporučujeme navštívit buď prodejnu, která se specializuje na ortopedické matrace jako jsou například prodejny matrací MPO nebo pokud se vám nechce do prodejny, můžete výběr matrace zkonzultovat s odborníkem pomocí livechatu na některém z eshopů.
Co na bolest mezi lopatkami říká psychosomatika?
Horní část zad je oblast odrážející období po početí, tedy stádium vnitřního a osobnostního rozvoje. Hromadíme zde neřešené otázky a ty jsou spojeny s city nebo zmateností vztahu k sobě samému. Bolest a pocity napětí v horní části zad souvisí se zklamáním a podrážděností, tu vyvolávají nenaplněné ambice, skutečná a pravá vnitřní přání a touhy. A všechno to se vrší a přechovává právě na zádech.
Napjaté svaly tvořící „brnění“ horní části zad jsou často naplněny zlobou původně směřovanou proti sobě. Ta se může časem zaměřit ven vůči někomu jinému. Příklad můžeme vidět na tzv. vdovském hrbu. Ten se objevuje obzvláště u starších žen v oblasti šíje a svědčí o nahromadění zlosti a pocitů ukřivděnosti, které se tam dlouhá léta ukládaly.
Celostní pohled na bolest mezi lopatkami
Z pohledu psychosomatiky jde o komplexní přístup k jakékoliv bolesti těla. Tedy i bolesti mezi lopatkami. V ideálním případě se propojí klasická medicína a psychoterapie, která souvisí i se změnou životního stylu.
Prevence pak spočívá v duševní hygieně. Ta má za cíl odbourat napětí a stres, které se v nás hromadí. Díky tomu se můžete uvolnit nejen psychicky, ale i fyzicky. A pak máte dost sil postavit se případným problémům hned a neodkládat je na později. Protože odsouváním problémům se ve vás kupí stres a problémy narůstají.
ZÁVĚR
Bolest zad mezi lopatkami je nejčastěji způsobena přetíženými či ztuhlými svaly v horní části zad. Příčinou bývá sedavý způsob života a nedostatek vhodného pohybu, který protahuje a posiluje svaly rovnoměrně. Z pohledu psychosomatiky je to pak i hromadění stresu z odsouvání problémů, z nenaplněných ambicí a přání, které se nám kupí právě v horní části zad. Řešením je psychoterapie v kombinaci se změnou životního stylu, zdravým pohybem a účinnou relaxací těla během spánku na kvalitní ortopedické matraci.
- Masáž, odpočinek, obklady
Mohlo by vás zajímat
Léky na bolest zad nezabírají?
Trápí vás bolest zad a nemůžete se dopátrat příčiny bolesti?
Chrápání. Problém, nad kterým se nevyplácí mávnout rukou.
Cítíte se unavení, sotva ráno vstanete z postele? Je na čase zbystřit.
Podle celostní medicíny jsou bolesti zad často signálem celkových problémů.
Už si ani nedokážete vzpomenout, jak vám bylo, když vás ještě nebolela záda?