Podle celostní medicíny jsou bolesti zad často signálem celkových problémů. Páteř představuje osu těla, a tedy i osu celého bytí. Ještě více než tělesná zátěž zádům škodí zátěž emocionální. A ta se může vystupňovat tak, až člověka doslova zlomí…
Příznaky a příčiny jednotlivých bolestí zad
Nejdříve přinášíme základní rozdělení potíží se zády a jejich fyzické příčiny:
- Lumbago – bolest v bedrech, která se projevuje po větší námaze či při zvedání těžkých předmětů. Příčinou bývá špatná poloha, nesprávné sezení, přetěžování, neopatrnost při zvedání předmětů, rozvolněné vazy v těhotenství, ale i stres a spánkový deficit
- Fibrositida – bolest a citlivost pociťovaná ve velkých svalech zad. Svaly tuhnou při napětí a v nesprávné poloze.
- Ischias – hýžďová bolest vystřelující do stehna i dál do nohy. Potíž vzniká stlačením sedacího nervu, za které mohou ztuhlé svaly či vyhřezlá meziobratlová ploténka.
- Ploténkové bolesti – trnutí a mravenčení v bedrech, někdy spojené s ischiasem. Příčinou je vyhřezlý meziobratlový disk (ploténka) v důsledku chronického opotřebování, případně po prudkém pohybu.
Celostní medicína dává bolesti zad do souvislosti s duševním přetížením, nepochopením okolních vlivů, ale především sebe samého. Sečtou se všechny povinnosti, starosti, strach, vnější i vnitřní tlak a problém je na světě… Bolesti tohoto typu vyžadují zpomalení i nastolení tématu pokory. Konkrétně hrudní oblast odráží vztahové krize, krční páteř a šíje trpí nadměrnou sebekritikou, tvrdostí k sobě a následným vysílením. V bedrech se projevuje strach z nedostatku či přemíra sobě uložených povinností. Ostatně i česká moudrost zní: „Nakládá si toho na svá bedra hodně.“
Lékařské postupy při bolestech zad
Lékař pacienta vyšetří, vyloučí infekci močových cest a je-li to nutné, odešle ho na rentgen. U zádových bolestí se obvykle nasazují protizánětlivé léky, teplo (nejedná-li se o zánět), případně masáže a poté šetrná rehabilitace. Klid už většinou lékaři nedoporučují, avšak výhřez meziobratlové ploténky se léčí několika týdny na lůžku.
Určitě vyhledejte lékaře, pokud bolest v kříži provází nevolnost a horečka nad 38 stupňů, je-li bolest koncentrovaná v jednom malém bodu, při bolesti krční páteře nebo mezi lopatkami a při trnutí či neschopnosti ovládat končetiny. Vážné případy vyžadují hospitalizaci a někdy i neurochirurgický zákrok.
Je nadějné, že v České republice přibývají praktičtí lékaři věnující se celostní a psychosomatické medicíně. Mezi průkopníky oboru patří Jan Hnízdil či Josef Jonáš. Na internetu naleznete kontakty na ordinace i celé instituty celostní medicíny.
Brněnská celostní lékařka Zuzana Lewandowská uvádí: „Pro zachování harmonického chodu organismu je důležité čistit neboli detoxikovat, zprůchodňovat dráhy v těle a dodávat energii. To vše vyžaduje trpělivost, nebýt ke svému zdraví pasivní a chtít pro sebe něco udělat. Na cestě k harmonizaci těla a duše vám přeji neztrácet trpělivost, neboť nitky obtíží se rozplétají postupně, ale jistě.“
Alternativní léčba při bolestech zad
Existuje celá řada alternativních postupů účinných při bolestech zad. Velký efekt má u bolesti páteře akupunktura. Zapichováním jehliček na přesně určené body ošetřuje dráhu močového měchýře, úzce spojeného s ledvinami a zároveň emocemi strachu, nejistoty, vyčerpanosti…
Tradiční čínská medicína, ale také ajurvéda a jóga, poskytla světu i metody detoxikace organismu, rovněž důležité pro zmírnění bolestí zad.
Homeopatie podporuje zdravá záda léky Bryonia, Nux vomica, Arnica či Rhus toxicodendron (síla 9 CH, užívat 4× denně 14 dnů, nejíst, nepít a nečistit si zuby 15 minut před a po podání léku). Specifická jsou homeopatika českého výrobce – Akademie klasické homeopatie (AKH).
Co radí akupresura? Při bolestech bederní páteře tiskněte tři minuty bod na hřbetu zápěstí, na čáře vedoucí mezi malíkem a prsteníkem. Pomáhá také minutové stlačování a jemná masáž míst po stranách páteře nad pánví, kterou provádějte palci.
Také léčivé rostliny ulevují bolavým zádům. Vyzkoušejte vrbu bílou, samorostlík, šišák, rozmarýnu a lobelku. Lžička sušených bylin se přelije šálkem vroucí vody a nechá pět minut vyluhovat. Po republice je spousta bylinných lékáren, v nichž získáte zdarma cenné rady.
Aromaterapie se zaměřuje na koupele s několika kapkami rozmarýnového, heřmánkového či levandulového oleje. Lze je také smíchat s nosným olejem, třeba mandlovým, a postiženou oblast masírovat. Na ischias podle zkušeností zabírá geraniový olej.
Reflexologie radí minutu masírovat reflexní zóny na chodidle. U bolestí hrudní páteře okolí bříška pod palcem, krční páteři odpovídá oblast přímo pod palcem, bedrům uleví masáž vnitřního okraje chodidla a bod pro sedací nerv prochází patou.
Zádům prospějí také vybrané doplňky stravy, vitamíny, minerály, léčivé gely, masti nebo náplasti. Mnoho zastánců mají Schüsslerovy tkáňové soli či Bachovy květové esence, obnovující tělesnou a duševní rovnováhu. Dostupná je i řada metod alternativní psychoterapie.
Jak si můžeme při bolestech zad pomoci sami? Nejdůležitější je pravidelný pohyb, správné držení těla a přiměřené zatěžování svalů. Velký význam má i udržování optimální hmotnosti, zajištění zdravého sezení a zdravého spaní. Ale hlavně se ptejte sami sebe, zda nemáte naloženo víc, než unesete…
SHRNUTÍ: Celostní medicína se dívá na záda komplexně. Bere v úvahu fyzické, ale hlavně psychické příčiny bolestí zad a přistupuje k pacientovi individuálně. Kromě tradičních lékařských postupů uplatňuje sérii alternativních metod – psychoterapii, akupunkturu, detoxikaci, homeopatii, akupresuru, fytoterapii, dietologii, aromaterapii, reflexologii a další. Dobrá zpráva: ordinací i center celostní medicíny v České republice stále přibývá.
Mohlo by vás zajímat
Chrápání. Problém, nad kterým se nevyplácí mávnout rukou.
Cítíte se unavení, sotva ráno vstanete z postele? Je na čase zbystřit.
Léky na bolest zad nezabírají?
Trápí vás bolest zad a nemůžete se dopátrat příčiny bolesti?
Pozor na bolest mezi lopatkami! Ve většině případů se jedná o důsledek sedavého ...
Už si ani nedokážete vzpomenout, jak vám bylo, když vás ještě nebolela záda?