Domácí detox – jak podpořit samočisticí funkce v těle?

7 min
19. prosince 2022
2+

Stejně jako počítač si čas od času sám řekne o restart, tak i naše tělo začne vysílat signály ve chvíli, kdy už je toho na něj moc a touží po očistě. Detoxikace je přirozený proces, který v těle probíhá sám od sebe, aniž bychom o tom věděli. Občas je ale přísun toxinů tak intenzivní, že samoočistné procesy nestíhají držet tempo. A to je ten správný moment pro domácí detoxikaci organismu, po které se budete cítit jako znovuzrození.

Kdy nasadit podpůrnou detoxikační kúru?

Sledujte varovné kontrolky ve svém těle, které se hlásí o pozornost. Domácí detox pro vás bude to pravé, pokud:

 • jste více unavení,
 • trápí vás trávicí obtíže,
 • zaznamenáte kožní problémy,
 • často trpíte bolestmi hlavy,
 • často měníte náladu.

Do péče o své zdraví byste ji však měli zařadit i pravidelně v rámci prevence. Ideálním obdobím, které se k tomu nabízí, je jaro. Dopřejete si jarní úklid, při kterém se zbavíte všeho, co se ve vás přes zimu nahromadilo a co vás jen brzdí v rozletu. Stejně jako příroda pak doslova rozkvetete. I podzimní očista má své opodstatnění.  Detoxikujte se před příchodem zimy a shoďte ze sebe všechny škodlivé látky, stejně jako stromy shazují své listí. Nastartujete tak svůj imunitní systém a umožníte tělu relaxovat, což je v zimním období víc než potřebné. Detoxikační režim je vhodné dodržovat alespoň měsíc. Pomalá a pozvolná očista je k tělu šetrnější.

Jaké orgány mají očistnou funkci?

V těle máme hned několik mechanismů, které mají za úkol očišťovat organismus od škodlivých látek:

 1. Lymfatický systém, který zabraňuje vniknutí toxinů do krve.
 2. Kůže jakožto největší orgán, který je schopný toxiny z těla vylučovat na povrch.
 3. Plíce, které nás zbavují odpadních látek při každém výdechu.
 4. Játra, která filtrují jedovaté látky.
 5. Střeva, která štěpí potravu na prospěšně látky, které pošlou do krve, a na škodlivé látky, které pošlou z těla ven.
 6. Ledviny, které řídí hospodaření těla s vodou, filtrují krev a vyrábí moč, která vyplavuje nežádoucí látky pryč z těla.

Toxinům se v současném prostředí zcela vyhnout nedá. Snaha o jejich eliminaci je však na místě. Čím většímu objemu škodlivin je vaše tělo vystaveno, tím více jsou orgány přetěžovány. Jakmile jsou přepracované, nepracují efektivně. Toxiny v těle se začnou hromadit a mohou odstartovat různé potíže.

Jak podpořit detoxikační procesy?

Začít můžete v prvé řadě u stravy a pitného režimu. Základem je dostatek vlákniny, čerstvé zeleniny a ovoce. Do jídelníčku je vhodné přidat také zelené potraviny, superpotraviny a antioxidanty. K pití volte především čistou pramenitou vodu a dbejte na pravidelný přísun tekutin. Skvělým pomocníkem jsou i bylinkové čaje, obzvlášť ty, které mají očistný účinek. Správnou funkci střev můžete podpořit probiotiky, psylliem nebo kvašenou zeleninou.

Nejlepší detoxikace organismu proběhne tehdy, pokud se po dobu očisty vyhnete uzeninám a nezdravým živočišným tukům, jednoduchým cukrům včetně alkoholu, bílé mouce, mléčným výrobkům, polotovarům a průmyslově zpracovaným potravinám plným konzervantů, přemíře soli a koření, kávě a kouření.

Pomozte rozproudit lymfu v těle

Jak rozjet stagnující lymfu?

Lymfatický systém nemá vlastní pumpu, která by poháněla tok lymfy. Pro jeho správnou funkci je zapotřebí zejména pravidelný pohyb, při kterém lymfu posouvají vaše svaly. Kromě výše zmíněných doporučení týkajících se stravy a pitného režimu, můžete lymfu rozproudit také lymfatickými masážemi – manuálními anebo s pomocí lymfodrenážních přístrojů. Zvládnete to i bez maséra nebo návštěvy kosmetického salónu, lymfatickou masáž totiž můžete provádět i z pohodlí domova. Buď si můžete osvojit jednoduché techniky manuální lymfatické masáže, kterou zvládnete sami nebo s pomocí partnera, anebo můžete zainvestovat do přístroje pro domácí lymfodrenáž.

Očistná guasha masáž

Guasha vás zbaví škodlivých látek

K účinné detoxikaci organismu můžete využít i tradiční metodu čínské medicíny zvanou Guasha masáž. Nejčastěji se provádí pomocí nefritové destičky, která z vaší kůže doslova vyškrábe škodlivé látky, pročistí vaši krev a podpoří její cirkulaci. Masáž slouží i k diagnostice aktuálního stavu vašeho organismu. V poslední době je také hojně využívána v kosmetických salónech jako prevence stárnutí pleti. Po samotné tělové masáži speciální škrabkou se nejprve budete cítit ještě více unavení, brzy ale pocítíte, že se vám vlila nová krev do žil.

Detoxikujte i v noci

Důležitou součástí detoxu je pořádný odpočinek a kvalitní spánek, během kterého můžete očistu těla ještě více podpořit. Stačí si pořídit matraci s Aloe vera, která usnadňuje detoxikační procesy a má blahodárné účinky na celý organismus. I na léčivou a detoxikační sílu bylinek nemusíte vsázet jen vnitřně popíjením čajů. Můžete si na nich i ustlat. Tělo i mysl vám pomůže očistit spánek na matraci s extrakty z heřmánku nebo na heřmánkovém polštáři.

ZÁVĚREM:

Pokud vám tělo vyšle signály v podobě zvýšené únavy, častých bolestí hlavy, trávicích či kožních obtíží, možná se hlásí o detox, protože samo už nápor toxinů nezvládá. Očistné procesy můžete podpořit úpravou jídelníčku, rozprouděním lymfy, očistou krve nebo kvalitním spánkem. Domácí detox těla si můžete dopřát i preventivně, a to zejména na jaře nebo na podzim. Důležité je vytrvat. Výsledek bude stát za to a vaše tělo vám za vaše odhodlání a vytrvalost poděkuje.

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

2+