Motorický vývoj zdravého dítěte vede psychika. Je tedy automatický, i když u každého jedince jiný. A rodiče ho mají moudře podporovat, a tím také pečovat o kyčle a záda miminka. Připomeneme si jak…
V péči o křehká záda novorozence se od pradávna uplatňuje zpevňující peřinka či zavinovačka a jeho kyčlím prospívá balení na široko – dnes v podobě dvou látkových plen fixovaných kalhotkami na jednorázové pleně. Na přelomu 20. a 21. století se k tradičním poučením zařadilo pokládání kojenců do postýlek na záda, čímž výrazně kleslo riziko jejich náhlého úmrtí.
Povinná ortopedická vyšetření kyčlí miminka, v nichž má Česká republika úctyhodnou tradici, stále více rodičů doplňuje poradenstvím fyzioterapeuta. Zkušení odborníci poznají odchylky od správného psychomotorického vývoje dítěte už během šestinedělí.
Zachycení drobných vad do tří měsíců věku znamená skoro vždy jejich snadné vyřešení. V opačném případě se mohou podílet na celoživotním vadném držení těla i jiných problémech.
Správná poloha novorozence při spaní
Každého novopečeného rodiče zajímá, jak má jeho miminko ležet v postýlce. Od začátku 90. let 20. století pediatři oficiálně doporučují pro prvních šest měsíců věku spánkovou polohu na zádech, neboť prokazatelně zachraňuje dětské životy. Vyplývá z ní sice mírné riziko zploštění hlavičky, ale to se dá omezit různými triky, například tím, že rodiče na dítě mluví a krmí ho střídavě z obou stran. Pokud je postýlka umístěná u zdi, dá se to vyřešit otáčením dítěte (střídáním pozic hlavy a nohou).
Prospěšné je nejen pro kyčle i záda miminka také uložení dítěte do spacího pytle, spojené s omezením přikrývek, polštářů a plyšáků. Postýlka má být na dohled, ideálně v ložnici rodičů, kde je třeba rovněž udržovat nižší teplotu (přibližně 18 stupňů).
Polohování a cvičení s miminkem přes den
Při bdění děťátko v poloze na zádech trénuje stabilizátory zad i kyčle. Podstatné je, aby nic neomezovalo jeho volný pohyb. Vyhýbejte se polohám miminka na bocích a tím i stlačování dosud slabých kyčlí. Při přebalování i dalších činnostech dbejte na kolínka ohnutá do vnějších stran, nožičky nerovnejte.
Zásadní je také hraní na bříšku, takzvané pasení koníčků. Přispívá k vyrovnání a pozdějšímu vzpřímení páteře i ke správnému vývoji kyčlí. V prvních třech měsících pokládejte dítě na bříško víckrát za den po několika minutách, později na delší časové úseky.
Domácí cvičení s dětmi prezentuje řada odborných publikací i kurzy pořádané po celé republice. Například kniha Anne Pulkkinen Pohybové hry a cvičení s miminkem (vydavatel: Grada, 2010) přináší více než 100 aktivit, které můžete se svou ratolestí provozovat doma.

Jakou matraci pro miminko?
Chcete-li co nejlépe pečovat o dětská záda už od narození, nepodceňujte ani matraci pro miminko. Vsaďte na cenově dostupné matrace české výroby. Dětem poskytují dobrou oporu těla, zejména páteře, a díky přírodním materiálům znamenitě odvádějí vlhkost i lůžko průběžně odvětrávají.
Jako nejlepší matrace pro miminko se z hlediska ortopedů i rodičů jeví kokosová matrace – pevná, všestranně odolná a trvanlivá. Kokosová deska je navíc ekologická a v přírodě snadno rozložitelná. „Kromě běžných rozměrů dětské postýlky 60 × 120 cm a 70 × 140 cm vám zhotovíme i jakýkoli jiný rozměr či tvar matrace – do atypické postýlky, kolébky, kočárku i proutěného košíku. Stačí definovat vaše přání,“ upřesňuje výrobce matrací Milan Obid.
Dobrodiní správně vybraného a uvázaného šátku
Pokud nejmenší dítě zvedáte bez zavinovačky či peřinky, uchopte ho levou rukou pod hlavičkou a pravou rukou pod páteří a zadečkem. Brzy přidejte i nošení bříškem na předloktí, při němž miminko patřičně napíná svaly. Kromě těchto způsobů lze využít i šátek, v němž je miminko schoulené jako v děloze. Není to žádný módní hit, děti takto nosily prastaré národy a ještě i naše prababičky na pole.
Vyhněte se však pomůckám, z nichž nožičky dítěte visí, protože tato poloha ohrožuje vývoj kyčlí. Důležité je, aby jeho kolínka směřovala vzhůru a zadeček byl podsazený. U šátku záleží i na materiálu, správném utažení a podepření. Když se na vše dohlédne, páteř, kyčle i dušička děťátka jsou v naprosté pohodě.
Ukazuje se, že děti nošené v šátku mají pevnější zádové svaly a šíji. „Jak u syna, tak u dcery máme problémy s kyčlemi. Se šátkem naše kontroly vždy dopadly lépe a lépe. Za mě super,“ dodala Kateřina H. na webu Promaminky.cz. A jak dlouho děti nosit? Třeba celý první rok života, ale přínosné je to zejména v šestinedělí. Také se hovoří o takzvaném čtvrtém trimestru – třech měsících po narození. Samozřejmě nošení v šátku je nutné dostatečně prostřídat s volným pohybem miminka.
Od kdy zvládá miminko přetáčení na záda?
Dětský vývoj není žádný závod, vše má svůj čas. Nejprve by si dítě mělo osvojit otočení na bok a poté z boku na bříško. Opačně, z bříška na záda, se přetočí až při nabytí silnějších svalů, zhruba ve věku sedmi měsíců. V druhé polovině prvního roku života je zásadní nácvik lezení, podílejícího se na budoucím držení těla.
Zdravá záda miminka podporovali instinktivně už naši předkové. Například na Valašsku věšeli nad dětské postýlky štípané dřevěné holubičky. Přirozeným prouděním vzduchu roztočená holubička motivovala k pohybu i dítě, které si takto nepřeleželo záda. Sledování točící se hračky mu navíc ostřilo zrak. Výrobu štípaných holubiček dodnes udržuje uznávaný lidový řezbář Petr Stoklasa z Velkých Karlovic.

Pozor na předčasné posazování dítěte
Páteři vůbec neprospívá předčasné posazování dítěte. Tento nešvar některých rodičů může vést až ke skolióze, škodlivému zakřivení páteře. Jakmile má dítě dostatečně pevnou páteř a svaly, někdy mezi šestým až osmým měsícem, začne sedět samostatně. Urychlovat tento proces se opravdu nevyplatí.
Stejně tak škodí i časné stavění na nožky či obouvání dítěte. První botky má dostat, až se naučí chodit. Nesprávné je i dlouhé sezení v kočárku či používání autosedačky ve tvaru vajíčka mimo nezbytnou jízdu vozem. To vše, stejně jako nadváha dítěte, nadměrně zatěžuje rychle rostoucí páteř.
Chodítka a hopsadla – strašáci ortopedů
Odborníci bijí na poplach: ne každá lákavě vypadající a ne zrovna levná dětská pomůcka je také dobrá. Předčasné zařazení chodítek a hopsadel vede k nesprávnému vývoji dětských kostí, kyčlí a svalů. Jejich nadměrné využívání zase ohrožuje zdravý pohybový rozvoj. U chodítek hrozí překročení nezbytné rozvojové fáze lezení. Měla by tedy představovat nejvýše chvilkové zpestření programu již vyspělejších dětí.
SHRNUTÍ: Správnému vývoji dětských zad pomáhá spánek na tvrdší matraci, do půl roku na zádech, do dvou let bez polštáře. Prospěšné je také nošení miminka v šátku v anatomické poloze, pasení koníčků zpevňující celou páteř i speciální cvičení. Naopak rizikové je pro záda miminka brzké posazování, stavění na nohy a obouvání, nadváha, vysoké polštáře, později chodítka a hopsadla. Jako prevenci poměrně časté dysplazie kyčelního kloubu podstupují všichni novorozenci a kojenci třikrát ultrazvukový screening, z něhož vyplývají konkrétní doporučení ortopedů pro péči o kyčle.
Mohlo by vás zajímat

Zapnout pásy, otočit klíčkem, zařadit rychlost, sešlápnout plyn a jedeme.

Ortopedie je chirurgický lékařský obor s tradicí od konce 18. století, do něhož ...

Bolesti zad nemusí nutně souviset jen s nevhodnou matrací nebo ...

Nehrb se, nehrb se, nehrb se. Kolikrát jste to v dětství slyšeli?

Máte pocit, že všechna miminka ve vašem okolí prospí celé dny i noci, jen to vaše oka ...

Zamysleli jste se někdy nad úslovím „Spí, jako když ho do vody hodí“?