Co doporučují ortopedi pro zdravá záda?

4 min
29. června 2020
24+

Ortopedie je chirurgický lékařský obor s tradicí od konce 18. století, do něhož spadá diagnostika, prevence, léčba a rehabilitace poruch, onemocnění a úrazů pohybového a podpůrného aparátu člověka. 

Ortopedii se někdy také říká chirurgie velkých kloubů. Ortopedi nejčastěji operují či nahrazují kyčelní a kolenní klouby. Neoperační ortopedie zahrnuje diagnostiku a léčbu osteoporózy, obstřiky a punkce, konzervativní léčbu úrazů, léčbu osteoartritidy a bolestí zad, léčbu kmenovými buňkami, manuální fyzioterapeutické korekce a další péči. Široký obsah má rovněž ortopedická rehabilitace – od elektroléčby přes cvičení, například Vojtovou metodou, akupunkturu, akupresuru, kryoterapii a lymfodrenáže až k magnetoterapii.

Je třeba rozlišit krátkodobé a dlouhodobé bolesti zad

U krátkodobých bolestí zad, které netrvají déle než týden, lékaři doporučují klid na lůžku, suché teplé obklady na postižené místo a doplňkově i léky proti bolesti. Někdy se na bolestivá místa ještě nanášejí lokální nesteroidní antirevmatika ve formě mastí a gelů. Jakmile bolesti odeznějí, přichází na řadu posilovací a protahovací cvičení.

Trvá-li bolest zad déle než tři měsíce, nebo se vyskytne akutní bolest dvakrát do roka, označuje se už za dlouhodobou. Nejdůležitější je najít příčinu. Lehčí případy řeší obvykle praktický lékař ve spolupráci s fyzioterapeutem a ortopedem. Vážnější potíže spojené s postižením míšních nervů nebo výrazně narušující dynamiku páteře patří do rukou neurologa a neurochirurga.

I na ordopedii zdůrazní význam cvičení a pohybu pro zdravá záda
Ortoped určí diagnózu, léčbu – cvičení a pohyb je ale už na vás

5 rad ortopedů pro zdravá záda

Pro prevenci bolestí zad můžete celou řadu věcí udělat sami. Jak poznáte, že postupujete dobře? Jednoduše se cítíte z hlediska zad příjemně, ať už děláte cokoli a v jakékoli pozici. Nyní konkrétnější ortopedická doporučení:

  1. Správný pohyb. Základem je každodenní chůze a další aktivity, kterými rovnoměrně procvičíte co nejvíce svalů. Ideální je běh na lyžích, plavání či jóga. Také fotbal je dobrý. Naopak aerobik nebo squash představují pro záda riziko kvůli otřesům. Při dlouhodobém sezení zařazujte co nejčastěji přestávky s protahováním a krátkou chůzí. Těžká břemena zvedejte z podřepu s rovnými zády, nikoli z předklonu. Také zdánlivě obyčejná chůze má svá pravidla. Dbejte na plynulost, stejně dlouhé kroky a správné odvíjení chodidla – nejdříve došlápněte na patu, pak přeneste těžiště ke špičce, aktivně zapojujte palce, nevytáčejte kolena do stran. Pokud už se potýkáte s problémy s páteří, začněte cvičit až po konzultaci s lékařem či fyzioterapeutem.
  2. Správná židle. Kancelářská židle má být vyšší a s područkami pro opěru rukou. Opěradlo musí podepírat celá záda. Důležitá je i bederní opěrka podporující přirozené prohnutí páteře (lze použít speciální polštářek – váleček). Problémy se zády redukují židle se synchronním mechanismem pro dynamické sezení, ovšem individuálně nastavené. Cílem je maximálně omezit strnulé sezení – zdroj bolestí zad, hlavy, zhoršeného krevního oběhu, křečových žil, potíží s trávením a dýcháním, svalových křečí a napětí… Dnes bohužel pracují vsedě celé dvě třetiny zaměstnaných lidí.
  3. Správná matrace. Hodně záleží i na matraci, která nesmí být ani příliš měkká, ani tvrdá. Zdravotní matrace doporučené ortopedy se obvykle vyrábějí z přírodních materiálů – kaučuku, kokosových vláken, koňských žíní, mořské trávy či BIO pěny. Konstrukčně se zaměřují na dokonalou oporu těla, zejména páteře, a to při nočním spánku i denním odpočinku. Vhodnou prevencí bolestí zad je také menší, nejlépe anatomický polštář. Co je možné udělat, když vás záda bolí hned po ránu? Pokud možno nespěte na břiše, protože tím stlačujete obratle.
  4. Správné držení těla. Snažte se hlavu, krk a hrudník neustále udržovat v jedné ose. Nejlépe to nacvičíte před zrcadlem – při pohledu zboku má být v jedné rovině ucho, rameno, kyčelní kloub a vnější kotník. 
  5. Správný životní styl. Zdraví zad výrazně podpoříte udržováním optimální hmotnosti a nekuřáctvím. Noste vhodnou podpůrnou obuv, vyhýbejte se vysokým podpatkům. Dbejte na zdravou výživu a dostatek spánku.

SHRNUTÍ: Krátkodobé i lehčí dlouhodobé bolesti zad řeší obvykle praktický lékař ve spolupráci s fyzioterapeutem a ortopedem (těžší neurolog a neurochirurg). Pro prevenci bolestí zad doporučují ortopedi především každodenní chůzi a další pohybové aktivity, které rovnoměrně procvičují svaly. Pokud se už bolesti zad objevily, je na místě sestavit cvičební plán s odborníkem. Kancelář si zařiďte židlí se synchronním mechanismem pro dynamické sezení. Spěte na zdravotní ortopedické matraci, nejlépe z přírodních materiálů, dbejte na vzpřímené držení těla, udržování přiměřené váhy a nekuřte.

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

24+