Jak na správné držení těla a rovná záda

4 min
15. května 2022
4+

Nehrb se, nehrb se, nehrb se. Kolikrát jste to v dětství slyšeli? A správné držení těla teď? Hrbíte se? Zjistěte, proč je dobré mít rovná záda, jak toho dosáhnout a proč je při tom všem důležité správně dýchat. 

Trvalo miliony let vývoje, než se člověk dopracoval ke správnému držení těla. Když se ale v posledních několika letech rozhlédneme kolem sebe, můžeme si všimnout, že z původní bytosti vzpřímené, která má hlavu zvedat k nebesům, se pomalu stává bytost přikrčená za PC monitorem. Bytost zkroucená, která si mnohdy o rovných zádech může nechat jen zdát. Je špatné držení těla i váš případ?

Postoj těla jako postoj k životu

Říká se, že správný postoj ovlivňuje náš celkový postoj k životu. Všimněte si, že člověk, který má nejen při chůzi správné držení těla, na nás automaticky působí jako energická, sebejistá osobnost, vyzařující přirozenou autoritu. Rovná záda také dokážou opticky ubrat pár kilogramů a jejich nositelé vypadají mnohdy o hezkých pár let mladší. Ne nadarmo se říká, že člověk je tak starý, jak stará je jeho páteř

Rovná záda signalizují sebevědomou osobnost.

Na druhé straně člověk, který na vznosné držení těla příliš nedbá, působí letargicky a často i vyloženě nezdravě. Špatné držení těla může dokonce způsobovat celou řadu zdravotních problémů, a to překvapivě nejen se zády. Nejeden z nás jistě slyšel v ordinaci lékaře, že naše problémy jsou „od zad“.

Jak vypadá správné držení těla?

Představte si, že vaše páteř je jako šňůrka korálků. Když ji pomyslně protáhneme až nad temeno hlavy, záda se automaticky narovnají a prodlouží. Ramena jsou uvolněná, roztažená do šířky stejně jako lopatky, hlava je v jedné ose s páteří, brada nevystupuje dopředu ani nepadá dolů. Páteř přirozeně opisuje písmeno „S“, bedra nejsou prohnutá, břicho je automaticky zatažené a hrudník se nepropadá dovnitř. V ideálním případě se páteř v žádném místě nevychyluje do strany. Je to váš případ? Pokud ano, gratulujeme! Pakliže ale máte do ideálu daleko, nevěšte hlavu a nenamáhejte si tak zbytečně krční páteř. Řešení má každý z nás na dosah ruky. 

Jak na správné držení těla

Vzpomínáte si na legendární komedii Slunce, seno, erotika? Hoštické dámy v ní pod vedením učitelky Jarušky nacvičovaly ladnou chůzi při promenádě v kravíně. Jako pomůcka jim sloužily spisy velikánů tehdejšího režimu. Moderní doba je naštěstí otevřená mnoha jiným způsobům, jak správného postoje dosáhnout. 

Možnosti cvičení pro zdravá záda jsou nepřeberné, od jógy, plavání či speciálních rehabilitačních technik, jako je například SM systém, až k běhu nebo „obyčejné“ chůzi. 

Ať je vám blízký jakýkoli způsob pohybu, zaměřte se na správnou techniku. Hlavně začátečníci by měli dát přednost lekcím pod vedením trenéra.

Core je základ

Obecně lze ale říci, že je důležité nejdřív zpevnit střed těla neboli takzvané „core“. Pevný střed totiž „udrží“ svaly podél páteře. Na to, abychom si vůbec svůj střed těla uvědomili, je ale nezbytné správně dýchat. Věděli jste, že většina z nás už správně dýchat zapomněla? Vědomé dýchání je prvním krůčkem k uvědomění si vlastního těla a jeho správného využívání nejen při sportu.

A jakmile si navyknete dýchat vědomě, zkuste při provádění cviků na břicho zdokonalit již zmiňovanou techniku. Tu vypilujete nadechováním do spodní části hrudníku – a to tak, že se žebra pohybují ve směru od sebe. Tímto pohybem dochází k aktivaci bránice a břišních svalů. S výdechem směřují žebra k sobě a celé břicho se smršťuje dovnitř a dolů k bedrům a spodní části břicha. 

Závěrem:

Dnešní komfortní život nás vyloženě nutí k větší pozornosti na tělo a k jeho potřebám. Pro člověka je přirozené se hýbat a správně dýchat. Jakékoli cvičení, kterému se s tímto vědomím začnete věnovat, vám může pomoci nejen od bolesti, ale dovede vás i k lepší náladě. 

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

4+