Jak tvrdou postel snesou vaše záda?

8 min
31. srpna 2020
11+

Spory mezi vyznavači spaní na tvrdém, či naopak měkkém povrchu jsou asi věčné. Ovšem s otázkou „Jak tvrdou matraci“ se potká každý potenciální zájemce o toto důležité vybavení domova. Výběr je naštěstí rozsáhlý – v posledních 15 letech i u tuzemských matrací.

Zopakujme si základní poznatky o tvrdosti matrací: 

na extra měkké matraci se spí jako v houpací síti
Příliš měkká matrace působí na záda podobně jako houpací síť
  • Extra měkké matrace vyvolávají pocit spaní v houpací síti a nutí svaly bez přestání pracovat, aby udržely páteř ve správné pozici. Podle fyzioterapeutů se dlouhodobé spaní v měkké posteli může podepsat na blokádách krční či bederní páteře, migrénách i chronických bolestech zad. 
  • Ortopedi se přiklánějí spíše k tvrdším matracím. Avšak pozor, příliš tvrdá postel se zase nepřizpůsobí tělu a její tlak na určité body je opět příčinou omezujících bolestí. Tvrdé matrace jsou určené především uživatelům s vyšší tělesnou hmotností. 
  • Nejrozšířenější jsou středně tuhé matrace, které poskytují dobrou oporu zádům: latexové, pěnové, sendvičové, z paměťové pěny, pružinové, taštičkové, přírodní i BIO ručně šité. Středně tuhé, poddajnější matrace mohou být obohacené kokosovým vláknem či koňskými žíněmi. Pak jsou ještě prodyšnější a vyhovují také alergikům. 

Kompromisem je matrace s volbou tvrdosti

Pořád nevíte, zda je pro dospělého lepší tvrdá nebo měkká postel? Nerozhodní mohou využít zajímavou variantu. Takřka univerzální a cenově dostupná je oblíbená matrace Memory Comfort. Uživatelé u ní oceňují výhodu volby tvrdosti (stupeň 4 a 5 ze 7). Tuto matraci si každý z partnerů jednoduše otočí tak, jak mu to právě vyhovuje. Model má navíc na straně PUR pěny 7 anatomických zón: pro hlavu a krk, ramenní změkčení, pozvolný přechod, zpevnění pro boky a střední část těla, další přechod, kolena a stehna, lýtka a chodidla. Každá část těla tedy získá oporu dle svých specifických potřeb. 

středně tvrdá matrace či postel a bez anatomických zón, to je ideální pro dítě i miminko
Pro dítě je od narození vhodná středně tvrdá postel a matrace bez anatomických zón

Co na matraci Memory Comfort říkají uživatelé?

  • Původně byla matrace na můj vkus tvrdá, ale po první noci už bych se k měkké nevracel.
  • S matrací jsme moc spokojení. Už po týdnu nevstáváme rozlámání. Je vysoká a pevná, takže i vstávání z postele je jednodušší. Výhodou je, že můžete zvolit stranu matrace. Z jedné strany je tvrdší s jednotlivými zónami a z druhé strany je VISCO paměťová pěna. Pro mě je příjemnější strana s paměťovou pěnou, protože se přizpůsobí tělu. Překvapil mě i materiál potahu – vybrala jsem si Medico. Dobře se pere, neelektrizuje.
  • Memory Comfort jsem kupoval pro rodiče, oběma je přes 80, dle prvních dojmů matrace chválí, zatím vyzkoušeli měkčí stranu.
  • Jako zázrakem mě přestalo bolet v zádech, nekutálím se ke kraji, jsem spokojená. Když se natáhnu na záda, cítím úlevu v celém těle. A velké plus je polštářek zdarma, dobře se mi na něm spí.

A jak tvrdou matraci pro dítě/miminko? 

Dětem vybírejte středně tvrdé modely bez anatomických zón, z jakostní PUR pěny (nikoli z paměťové pěny). Chválené jsou i dětské matrace s kokosovou deskou, která všestranně vylepšuje jejich vlastnosti. Pro miminko objednejte například českou dětskou matraci Baby Natural, která přírodní, vzdušná, spolehlivě odvádí vlhkost a zamezuje usazování plísní a roztočů. Hlavně ale poskytuje potřebnou oporu dětské páteři ve vývinu.

SHRNUTÍ: Speciální profilování jednotlivých částí matrací různých tuhostí umožňuje vytvářet až 7 anatomických zón pro zdravější spánek dospělých. Velmi žádané jsou i matrace z jedné strany měkčí a z druhé tvrdší, což uživatelům dovoluje měnit tvrdost matrace dle okolností. Zejména těhotné ženy, starší a nemocní lidé to oceňují. Také letní a zimní strana matrace se často odlišuje tuhostí. Oboustranné matrace pořídíte výhodně v akci 1+1 zdarma, v sekci partnerské matrace. Můžete pak v klidu zkoušet obě strany matrace a rozhodnout se podle svých pocitů. Pro děti jsou nejlepší středně tvrdé matrace bez anatomických zón. Udělejte si trošku času a zjistěte, jak skvělé jsou dnes možnosti. Nemusíte ani vyjít z domova – online objednané matrace pro celou rodinu obdržíte za pár dnů na vaši adresu. 

Chci oboustranné matrace v akci

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

11+