Bolí vás záda? Navštivte lázně zaměřené na pohybové ústrojí

12 min
29. června 2020
28+

Česká republika je přímo lázeňskou velmocí. Pro lidi s bolestmi zad, kloubů či jinými problémy s pohybovým ústrojím je zde řada možností lázeňské péče. Léčebné pobyty jsou ve většině případů hrazené zdravotní pojišťovnami, ale k dispozici jsou i programy pro samoplátce. Pojďme si některá věhlasná lázeňská centra přiblížit. 

16 slavných českých lázní na záda – znáte je všechny?

 1. Lázně Libverda – využívají vzácný a velmi účinný pramen minerální vody, takzvanou Boží vodu. Míří sem i pacienti s vážnými onemocněními páteře. Nádhernou kulisou léčby jsou Jizerské hory. Oblíbeným programem lázní Libverda jsou takzvané Pohybovky – Škola zad. 
 2. Radonové lázně Jáchymov – nejúčinnější tohoto typu v Evropě. Léčí se zde revmatoidní artritis, Bechtěrevova nemoc, psoriatrická a enteropatická atritis, Reiterův syndrom, mimokloubní revmatismus, osteoporóza s komplikacemi, bolestivé syndromy šlach, úponů svalů, kosterních svalů nebo kloubů, koxartróza, gonartróza, artrózy v ostatních lokalizacích, artropatie, chronický vertebrogenní algický syndrom funkčního původu, stavy po úrazech a ortopedických operacích i stavy po amputacích dolní končetiny. Kromě toho nervové, oběhové, kožní nemoci či diabetes mellitus. Preventivní programy se zaměřují úlevu od bolestí zad, aktivaci imunitního systému, zmírnění stresu a vyčerpání.
 3. Lázně Darkov v Karviné – jedny z nejstarších jodových lázní v Evropě, ideální pro lidi po operacích kolene, aplikacích kloubních náhrad a s různými pohybovými potížemi. Při procedurách se už léta úspěšně využívá zdejší zdroj jodobromové solanky. V Darkově načerpáte více léčebného jódu než u moře!
 4. Lázně Klimkovice – také tady se uplatňuje jodobromová solanka. Kromě zad a kloubů zde poléčíte i cévy, nervy či ženské orgány. Moderně vybavenému areálu klímkovických lázní nechybí wellness centrum, posilovna a řada možností kulturního vyžití.
 5. Františkovy Lázně – léčí pacienty s onemocněními pohybového aparátu, ale i srdce a cév. K dispozici tu mají 20 minerálních pramenů, speciální koupele, zábaly či masáže. Bonusem je krásné okolí a bohaté společenské vyžití.
 6. Lázně Luhačovice – v rámci relaxačních pobytů nabízejí program Zdravá záda, jehož součástí je například Breussova masáž páteře či rašelinový obklad zad. Ceny 7denních pobytů s polopenzí se značně liší podle typů ubytovacích zařízení a sezóny (zhruba od šesti tisíc do dvaceti pěti tisíc korun).
 7. Mariánské Lázně – na bolesti zad a kloubů se zaměřují například zdejší ozdravné wellness víkendy. Nabízí se i poznávání krás Mariánských Lázní při procházkách nebo vyjížďkách na kole. 
 8. Lázně Mšené – k lázeňské péči lze dokoupit řadu balíčků – například „Aroma“ s masáží zad, olejovou koupelí a masáží rukou. Pro ženy je zde také Rituál krásy a mládí, zaměřený na odstranění známek stárnutí těla a pleti obličeje. Využívá veškeré umění aromaterapie, alchymie i přírodní medicíny
 9. Lázně Vráž – specializují se na léčbu neurologických, revmatologických a ortopedických onemocnění včetně poúrazových a pooperačních stavů. Otevírají své zámecké brány a nabízejí služby všem, kteří hledají odpočinek a osobní přístup. Slibují, že vám navrátí radost z pohybu.
 10. Janské Lázně – unikátní kombinace světoznámých lázní a špičkového sportovního střediska. Janské Lázně patří mezi nejoblíbenější lyžařská střediska v Čechách a jsou výchozím bodem pro výlety do Krkonoš. To své si zde od jara do zimy najde každý.
 11. Lázně Bohdaneč – nabízejí léčebný program, který zmírňuje bolesti zad intenzivní rehabilitací za použití měkkých a mobilizačních technik. Počítá i s místními léčivými přírodními zdroji. Specialisté vás zároveň naučí správné koordinaci pohybů při běžných denních činnostech.
 12. Lázně Velichovky – od roku 1897 léčily celé generace klientů, kteří se často vraceli do míst, kde se jim dostalo péče zlepšující kvalitu jejich pohybových schopností, tedy i kvalitu života. Také současní klienti Lázní Velichovky se chlubí třeba i 30 absolvovanými pobyty. 
 13. Lázně Bechyně – jedny z nejstarších lázní v Čechách zvou na preventivní i nápravnou léčbu bolavých zad, ať už akutního nebo chronického původu. Zdejším hitem je léčba rašelinou z Komárovského blata. „Bahnit si“ umožňují i další jihočeské lázně – třeboňské. 
 14. Termální lázně Velké Losiny – využívají zejména působení přírodního léčivého zdroje v podobě koupelí a pohybové léčby ve vodě. K tomu přidávají fyzikální terapie, dietní opatření a psychoterapii.
 15. Lázně Lednice – zdejší pobyt Zdravá záda dle MUDr. Smíška vznikl na základě originální metody léčby páteře. Ulevuje od bolestí zad, je prevencí vzniku vadného držení těla, výhřezu meziobratlového disku i skoliózy. Za pobyt se čtyřmi nocemi, polopenzí a řadou procedur ve čtyřhvězdičkovém hotelu zaplatíte podle sezóny zhruba od sedmi do deseti tisíc korun. 
 16. Lázně Hodonín – moderní lázeňský komplex v srdci jižní Moravy poskytuje cílenou léčebnou a rehabilitaci i dokonalou relaxaci. Zamiřte sem, chcete-li ulevit bolavým zádům a kloubům pomocí třetihorní mořské vody – solanky, účinky přirovnávané k Mrtvému moři. 
Denní lázně jsou i wellnessy s bazénem whirpool či saunou – prevence bolesti zad
Wellness je ovšem dostupný i přes všední den

Fenoménem dnešní uspěchané doby jsou denní lázně

Při časovém omezení lze využít takzvané denní lázně, do nichž přijdete jen na vybrané procedury. I v rušných velkoměstech jsou skvělými oázami odpočinku. Denní lázně mají České Budějovice, Brno, Hodonín, Aqualand Moravia… a nejedny samozřejmě i Praha či Brno. Jako denní lázně se dají označit i wellness programy různých salonů nebo hotelů, rozesetých po celé republice, takže si k nim najde cestu každý zájemce. 

V denních lázních si můžete dopřát rozmanité masáže a pečující rituály, sauny, koupele, obličejové kúry pro ženy i muže, parafínové, bahenní a jiné zábaly, kryokomoru, solnou parní lázeň, jodové sprchy, bazény, léčebná cvičení, programy pro zdravá záda, zhubnutí, pro nastávající maminky, seniory a mnohé další.

V denních lázních vám personál obvykle zapůjčí župan, přezůvky, ručník, osušku i prostěradlo. Platí se buď za jednotlivé procedury, nebo vstup do lázní na určitou dobu. S využitím slev, akčních balíčků, permanentek či skupinových návštěv můžete mít denní lázně „za hubičku“.

SHRNUTÍ: V České republice je mnoho lázní zaměřených na léčbu pohybového ústrojí – například Darkov, Klimkovice, Jáchymov, Velichovky či Luhačovice. Vedle toho získává stále větší oblibu zorganizování „Dne pro sebe“ v blízkých denních lázních či wellness zařízeních. Pravidelná lázeňská péče o záda, uplatňovaná nejlépe od mládí, ale určitě od středního věku, se stoprocentně odrazí v celkové kvalitě života. Poukazy na lázeňské procedury můžete obdarovat i vaše blízké. Jistě je potěší více než materiální dárky, často zbytečnosti… Vyzkoušejte třeba lednický pobyt Zdravá záda dle MUDr. Smíška nebo libverdské Pohybovky – Školu zad.

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

28+