Lék na nespavost? Lázně Jeseník

5 min
26. srpna 2022
8+

Když vám nespavost ztrpčuje život, je na čase všeho nechat a vydat se do Jeseníků. Zdejší lázně díky svým mimořádným přírodním podmínkám pozitivně ovlivňují kvalitu spánku.  Seznamte se s místem, které dostalo do vínku vodu a vzduch, které léčí.

Priessnitzův obklad zná leckterý rodič. Je to totiž nejlevnější a často i nejúčinnější cesta, jak zbavit dítě bolesti v krku. Ne každý už ale ví, že autor této léčebné kúry, Vincenz Priessnitz, léčil lidi pomocí vody i z mnoha dalších neduhů. To vše by se ale nejspíš nedělo s takovým úspěchem, kdyby Priessnitz neordinoval tam, kde ordinoval. Na v mnoha ohledech unikátním místě.

Nejčistší ovzduší

Lázně Jeseník jsou pro všechny nespavce jako stvořené. Jedná se totiž o místo s nejčistším ovzduším v celé České republice. Rozsáhlé lesy v okolí sytí zdejší vzduch kyslíkem a zápornými ionty. Pro našince může mít navíc tak trochu exotický nádech, neboť ve stopových prvcích bychom v něm našli také příměs jódu a mořské soli. Zásobují jej jimi větry vanoucí od Baltského moře. 

Do vody a ven. Lázně Jeseník potěší i turistu
Lázně Jeseník: Naberte síly návštěvou vodní zahrady

Minerály z nitra země

Co však Lázně Jeseník činí ještě více výjimečnými a účinnými jsou tektonické zlomy hluboko pod zemí, díky nimž se tu do ovzduší dostává mnoho biogenních prvků – například sodíku, draslíku, vápníku, hořčíku či třeba železa. To prospívá zejména astmatikům, kteří z pobytu zde těží po celý zbytek roku. A díky kombinaci všech vlivů každý lázeňský host při pobytu spí, jako když ho do vody hodí. 

Nejen pro astmatiky

Lidé sem ale přijíždějí i kvůli nemocem oběhového ústrojí, kožním a ženským potížím, onemocnění štítné žlázy či duševním poruchám. Poradí si tady i s problémy pohybového ústrojí. Stejně jako v řadě dalších skvělých lázní u nás či na Slovensku, také tady naleznete pobyty zaměřené na bolavá záda.   

Nespavostí trpí čím dál víc lidí

Ale zpět k nespavosti. Nespavost či poruchy spánku trápí přibližně třetinu populace. V poslední době se navíc tyto počty zvýšily, problém se spánkem se totiž uvádí jako jeden z hlavních projevů postcovidového syndromu. Údajně na to má vliv psychika. A právě psychice dělá pobyt v jesenických lázních velice dobře. 

Co radil Priessnitz

Budete-li se navíc držet rad, které pro zdravý život doporučoval sám Priessnitz, máte řešení pro váš problém se spánkem na dosah. 

Jak tedy Priessnitz léčil? Základním kamenem jeho léčby byl rozhodně pohyb 

na čerstvém vzduchu spojený s pitím vody z pramenů a vodními procedurami. A ne vody ledajaké, protože voda z jesenických lázní je prý doslova „živá“. Toto přízvisko si vysloužila díky své pozitivní molekulární struktuře, kterou jí dodává zdejší mimořádné prostředí. 

Priessnitz také lidem radil zajistit si dostatek spánku a střídmou životosprávu. 

Nechte váš problém se spánkem odplout v jesenické přírodě
Jesenická příroda vyřeší váš problém se spánkem

Studenou vodou ke zdraví

Ke zlepšení různých zdravotních potíží využíval desítek postupů, jejichž základem se stalo působení studené vody na tělo. Názornou ukázku těchto kůr představuje unikátní volně přístupný Balneopark. Jedná se v podstatě o stezku jakousi „vodní zahradou“. Jedinečnost Balneoparku tkví v pěti zastaveních na této trase, kde protékající vodu necháváte působit na různé části těla. A komu je libo, může se tu klidně i osprchovat.

Závěrem

Lázeňský pobyt se z hlediska vašeho zdraví určitě vyplatí. A to i v případě problémů se spánkem. Většina z nás si takové léčení může dopřát jednou za rok. Kvalitně vyspat se ale člověk potřebuje po většinu roku, ideálně každý den. V tom vám může pomoci kvalitní matrace. Své o tom vědí i ve všech lázeňských zařízeních, kde výběr matrací také pečlivě zvažují.

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

8+