Osvojte si cviky na záda od zkušených fyzioterapeutů

8 min
29. června 2020
25+

Trápí vás bolavá záda, následek dlouhodobého sezení u počítače nebo stání v práci? Ztrpčují vám život bolesti po úrazu či natažené svaly z cvičení, bolesti hlavy, krku, páteře a dalších částí těla? Obraťte se na zkušeného fyzioterapeuta! Rádi vás inspirujeme obdivuhodnou prací několika osobností z této oblasti.

Pavel Kolář: Autor uceleného oborového přehledu

Dle Unie fyzioterapeutů České republiky je fyzioterapie obor zdravotnické činnosti zaměřený na diagnostiku a terapii funkčních poruch pohybového systému. Prostřednictvím pohybu a dalších fyzioterapeutických postupů cíleně ovlivňuje funkce ostatních systémů včetně funkcí psychických. 

Nejznámější český fyzioterapeut je profesor Pavel Kolář, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK. Ačkoli léčí slavné sportovce i prezidenty, stále pomáhá i běžným pacientům, kteří se chtějí zbavit bolestí. Své celoživotní zkušenosti shrnul v díle Rehabilitace v klinické praxi (vydavatel: Galén, poprvé 2010), které je základním a uceleným oborovým přehledem. 

Kamil Ramík: Udělejte si čas na své tělo a rozlučte se s bolestí

„Lékařská praxe mě přivedla k systému cviků, které přinášejí úlevu u většiny bolestí pohybového aparátu. Preferuji méně cviků, které se cvičí poctivě, než 10 až 20 cviků z brožury nebo letáčku, jimiž si můžete uškodit a které vás brzy přestanou bavit pro svou časovou náročnost,“ píše známý český autor a zároveň rehabilitační a sportovní lékař Kamil Ramík v úvodu své knihy Cviky na vaši bolest – rychlá a účinná úleva (vydavatel: Grada Publishing, 2008). 

Osvojíte si zde jednoduché cviky, vycházející z moderních postupů současné rehabilitace. Účinné cvičení Kamila Ramíka vám přinese rychlou úlevu od bolesti. Je velmi vhodné i před operacemi a po nich, ať už je to zákrok na páteři, koleni či jiný. Speciální cvičení zajistí lepší pooperační průběh, rychlejší regeneraci a kratší rehabilitaci.

„Systém uvedených cviků pomáhá u většiny bolestí pohybového aparátu, ale pokud vaše potíže přetrvávají, je nezbytné navštívit lékaře,“ upozorňuje autor. „Cvičením nelze odstranit strukturální poškození kloubů a páteře – například prasklý meniskus kolena či těžkou artrózu. V těchto případech je nutné cvičení, ale i péče odborníka.“ Při přetrvávajících bolestech zad může být viníkem i stres či deprese. „Pak přidejte jógu, relaxační a meditační techniky, případně se obraťte na psychologa nebo psychiatra,“ dodává Kamil Ramík. 

každý pohyb se počítá, také chůze do a z práce
Mezi pravidelný pohyb se počítá i běžná chůze

Odborník podotýká, že cvičit se má nejméně jednou denně, ale klidně i pětkrát, a cviky nesmí bolet. Částečná úleva přijde zhruba za pět až sedm dnů. V sestavě je však třeba pokračovat, dokud bolesti neodezní úplně. Připomíná rovněž nutnost odstranění špatných pracovních poloh a pohybových návyků. „Tablety proti bolesti a na uvolnění svalů užívejte, pouze pokud máte klidový režim nebo na noc. Bolest ochraňuje váš pohybový aparát před poškozením.“

Obsahem knihy rehabilitačního a sportovního lékaře Kamila Ramíka jsou cviky při bolesti hlavy, krční, hrudní a bederní páteře, kostrče, třísla, kyčle, kolena, nohy od kolena dolů, pat, plosek nohou, patní ostruhy, ramena, lokte, zápěstí a ruky. Autor přidává cvik Pozdrav slunci, stručné základy ergonomie a upozorňuje na nevhodné cviky při bolestech v zádech. 

Robin McKenzie: Pomáhá milionům lidí od chronických bolestí

 „Zbavil jsem se obtíží se zády za krátkou dobu jen tím, že jsem dodržoval několik jednoduchých zásad držení těla a protahoval se během dne,“ říká novozélandský fyzioterapeut Robin McKenzie, autor knihy Léčíme si záda sami (vydavatel: McKenzie Institut ČR, posedmé 2014). Autor v knize srozumitelně popisuje, jak si mohou pacienti sami pomoci od bolesti zad autoterapií. Nevyléčí sice její příčinu, ale získají nad ní kontrolu. Robin McKenzie pomáhá řešit i chronické problémy se zády, které nereagují na fyzioterapii, chiropraxi či léky předepsané lékařem. Ulevilo se i lidem, kteří absolvovali chirurgický zákrok a přesto se svých potíží nezbavili. O účinnosti jeho metod léčby páteře svědčí i to, že publikace vyšla v 17 jazykových mutacích a celosvětově se jí prodalo více než čtyři miliony kusů.

Richard Smíšek: Autor metody Spirální stabilizace páteře – SPS

I v zahraničí se těší velkému zájmu originální metoda zvaná Spirální stabilizace páteře – SPS, kterou vyvinul český lékař Richard Smíšek. Sám se označuje i jako trenér, masér a fyzioterapeut. SPS pomáhá pacientům léčit poruchy páteře a zároveň dokáže předcházet mnoha poškozením. Podle Smíška je nemoc páteře a zejména meziobratlového disku zapříčiněná oslabením spirálních svalových řetězců a napětím svalů uložených podél páteře. Jedinou možností nápravy tohoto stavu je speciální cvičení s elastickým lanem. K dispozici jsou výukové kurzy pro laiky i odborníky, knihy či DVD. Více na stránkách Spiralstabilization.com a Scoliosis-therapy.com

Lenka Zarah Chachutová: Zdravotní cvičení do kanceláře i na doma

Fyzioterapeutka Lenka Zarah Chuchutová se věnuje ženám a mužům s bolestmi zad a kloubů, v pánevní oblasti, problémům s početím, bolestivé menstruaci, péči o těhotné a po porodu. Na Gymbee.cz soustřeďuje zdravotní cvičení do kanceláře i na doma nebo také speciální sestavy pro ženské zdraví. Výuková videa ukazují například, jak na protažení celých zad, uvolnění krční, bederní či hrudní páteře vsedě. „Můžete vyzkoušet i balanční cvičení na míči, při kterém zapojíte svaly celého těla a výborně se odreagujete,“ doporučuje lektorka. 

balanční cvičení na míči pro zdravá záda
Stačí posílit core – správně držení těla je cesta ke zdravým zádům

Markéta Strnadová: Záda lze uzdravit jednoduše a navíc zábavně

Pozoruhodné výsledky prezentuje na svých stejnojmenných webových stránkách fyzioterapeutka Markéta Strnadová, kromě jiného autorka desetiminutového terapeutického systému Vyprošťovák. Přibližuje: „Mnoha lidem je operace zad nabídnutá jako jediná možnost léčby. Díky zkušenostem ze své praxe však vím, že tomu tak často není, a že mnohdy stačí pár minut kvalitního cvičení denně, aby se záda sama – takřka zázračně – zhojila. To nejzásadnější, z čeho chci tuto republiku navždy vyprostit, je názor, že uzdravit se je složité, nákladné nebo dokonce nudné!“

SHRNUTÍ: Zkušení fyzioterapeuti vyvinuli řadu systémů cviků, které účinně pomáhají u většiny bolestí pohybového aparátu. Díky odborné literatuře a výukovým videím si jejich skvělé cviky na záda mohou dopřát miliony lidí z celého světa. Začněte je pod dohledem lékaře cvičit i vy. Odměnou vám bude pružnější tělo bez bolestí a obnovená životní energie. 

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

25+