Nejlepší lázně na bolavá záda

4 min
18. září 2021
13+

Lázně jsou ideálním lékem na přetrvávající bolest zad. S úlevou od bolesti vám pomohou v rámci komplexní nebo příspěvkové lázeňské péče v podstatě ve všech lázních zaměřených na léčbu pohybového ústrojí. Některé z nich se ale zaměřují přímo na bolavá záda a nabízejí speciální vícedenní pobyty pro samoplátce.

Který lázeňský pobyt si vybrat?

Jako nejlepší lázně na záda, co se týče pestrosti procedur, doporučujeme Lázně Luhačovice a jejich léčebný pobyt Rehabilitace páteře nebo relaxační pobyt Zdravá záda. Oba programy kombinují aktivní a pasivní terapie a procedury, které vám sestaví odborníci speciálně podle vašich potřeb. V rámci týdenního pobytu absolvujete individuální nebo skupinové rehabilitace, různé druhy masáží, obkladů a koupelí.

Lázně na záda nabízejí i klasickou nebo sportovní masáž.
 

Masáže jako účinná úleva pro vaše záda

Oblíbenou procedurou je podvodní masáž, která vám přinese okamžitou úlevu od bolesti zad. Probíhá ve speciální vaně s vodou o teplotě 37 °C pomocí trysek, kterými terapeut provádí masáž. Spojením teplé vody a masáže tak dochází k uvolnění svalstva i napětí v těle a ke zvýšení pohyblivosti kloubů. 

Jednou z dalších masáží, které v rámci lázeňského pobytu v Luhačovicích přispějí ke zmírnění vašich potíží se zády, je Breussova masáž páteře. Jejím principem je roztažení meziobratlových plotének pomocí jemných tahů kolem páteře. Po masáži budou vaše obratle ve správné poloze a nejen páteř, ale i vy budete zrelaxovaní fyzicky i psychicky. 

Nejen lázně Bechyně se soustředí na aktivní pohyb i pro zpevnění hlubokého zádového svalstva.

Bez aktivní terapie se léčba neobejde

Masáže, koupele a obklady vám přinesou úlevu, zrelaxují vás i vaše svalstvo, ale nejlepší lázně na bolesti zad jsou takové, které do svých programů zařazují i rehabilitace, při kterých musíte být aktivní. Bez správných cviků se totiž bolesti zad jen tak nezbavíte. V Lázních Luhačovice vás mimo jiné díky cvičení naučí, jak napravit svalové dysbalance nebo předvedou instruktáž správné techniky využití nordic walking. Díky zapůjčení holí si jej pak hned můžete vyzkoušet a prozkoumat krásné lázeňské prostředí plné léčebných pramenů.

Pohybovky – škola zad v lázních Libverda

Jako další lázně na záda doporučujeme Spa resort Libverda a jejich 3denní nebo 6denní pobyt Pohybovky – škola zad. Po vstupní lékařské prohlídce vám terapeuti nejprve vše odprezentují a vysvětlí teoreticky. Následně vás školu zad naučí v praxi. Odpočinek po cvičeních si pak dopřejete ve vířivce a sauně i při koupelích a masáži. 6denní program nabízí i lekci jógy, při které se naučíte ásany vhodné při bolestech zad. Denně budete mít k dispozici i bezplatný vstup do Fitness centra,  ve kterém si můžete zacvičit podle rad zkušených fitness trenérů, s výhledem na Jizerské hory.

Zdravá záda dle MUDr. Smíška

Poruchy páteře, bolesti zad, výhřez meziobratlového disku nebo skoliózu vám pomohou  napravit i ve Spa resortu Lednice v rámci 4denního pobytu, a to s pomocí originální metody MUDr. Richarda Smíška, kterou je SM systém. Toto cvičení umožňuje protahovat páteř směrem vzhůru, díky čemuž ploténky mezi obratli získají dostatečný prostor pro léčbu a regeneraci. Metoda slouží i jako prevence vzniku vadného držení těla. Po cvičení si můžete odpočinout v jodové mořské koupeli nebo v bazénu s jodovou mořskou vodou, do kterého budete mít neomezený vstup po celou dobu pobytu. Pokud ale zrovna trpíte akutní nedošetřenou bolestí zad, program pro vás není vhodný.

Aktivnější pobyty v lázních na záda zahrnují pohyb v přírodě – chůzi s holemi aneb nordic walking.

Více cvičení, nebo více procedur?

Aktivnější program na bolavá záda nabízí Léčebné lázně Bohdaneč, kde vám pomohou zmírnit vaši bolest pomocí intenzivní rehabilitace s využitím měkkých a mobilizačních technik v kombinaci s podporou tamních přírodních léčivých zdrojů. Dozvíte se i to, jak správně koordinovat své pohyby při běžných denních činnostech. Po celou dobu 9denního pobytu máte možnost plavat v bazénu nebo cvičit ve fitness centru. Naopak více relaxačních a ulevujících procedur si můžete dopřát v Lázních Bechyně, taktéž v programu Bolavá záda, který zahrnuje řadu koupelí a masáží, ale i plavání a tělocvik v bazénu.

Denní lázně pro rychlou úlevu

Procedury nabízené ve zmíněných lázeňských programech můžete v některých lázních využít i samostatně v rámci jednodenní návštěvy nebo třeba víkendového pobytu. Velkou část z nich najdete i v nabídce jiných lázní nebo spa a wellness hotelů a resortů. Pokud už je toho tedy na vaše záda moc a potřebují ulevit od bolesti, dopřejte jim zvýšenou péči a regeneraci alespoň takto. 

ZÁVĚREM: Řada lázní, které léčí pohybové ústrojí, nabízí i programy pro samoplátce zaměřené přímo na bolesti zad. Pro účinnou léčbu je vhodné, abyste během lázeňského pobytu kombinovali aktivní i pasivní terapie.

  1. Nejlepší lázně vzhledem k pestrosti procedur a rehabilitací jsou Lázně Luhačovice a jejich léčebný pobyt Rehabilitace páteře nebo relaxační pobyt Zdravá záda.
  2. Aktivnější program pro úlevu od bolesti zad najdete v lázních Libverda s pobytem Pohybovka – škola zad, ve Spa resortu Lednice s programem Zdravá záda dle MUDr. Smíška nebo v Léčebných lázních Bohdaneč.
  3. Pro pasivnější léčbu můžete zvolit Lázně Bechyně a program Bolavá záda.

Rychlou úlevu od bolesti zad vám poskytnou také v denních lázních či spa a wellness centrech, v jejichž nabídce můžete najít i jednotlivé procedury z lázeňských programů.

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

13+