Nedílnou součástí komplexní péče o záda je také masáž. Pravidelné masáže oceníte zejména z preventivního hlediska, protože výrazně uvolňují svaly a prokrvují tkáně. Najít si dobrého maséra může chvíli trvat, ale rozhodně se to vyplatí.
Ale jak se v těch stovkách druhů masáží vyznat? Která je pro moje záda nejlepší? To nelze zevšeobecnit, navíc masážní techniky se často prolínají a záleží i na zkušenostech maséra. Základem je klasická, sportovní a relaxační masáž. Pojďme si je postupně přiblížit.
Klasická masáž – k prokrvení a rychlé regeneraci svalů
Když vás bolí svaly, po fyzické námaze i sportu, vyhledejte klasickou masáž. Terapeut se při ní zaměřuje na nejvíce namáhaná místa těla, která zkušenými hmaty rozehřívá a uvolňuje. Někdy využívá i Dornovu metodu. Klasickou metodou se nejčastěji masírují záda, šíje a bedra až k hýždím, ale také nohy, ruce, břicho a hrudník. Klasická masáž trvá obvykle hodinu, ale u celého těla je třeba počítat s delším časem. Naopak jen částečná klasická masáž – třeba šíje – může být hotová za půl hodiny. Masáž vám krásně uvolní svaly, odstraní únavu, posílí nervy, prokrví tělo, zlepší metabolismus a zvýší imunitu. Klasickou masáž je dobré absolvovat jednou měsíčně, ale při problémech (nebo zpočátku) i častěji, dle posouzení maséra. Běžným vedlejším efektem klasické masáže je odstranění bolestí hlavy, které mohou souviset s napjatou šíjí či zablokovanou krční páteří.
Sportovní masáž – zejména pro aktivní, ale i rekreační sportovce
Sportovní masáž vychází z klasické masáže, avšak je razantnější a využívá se spíše nárazově – pro nabuzení svalů před zátěží, nebo pro urychlení regenerace po sportovním výkonu. Terapeut se při ní zaměřuje na svaly, které souvisejí s příslušným sportem. Pracuje rychleji a s využitím větší síly než u klasické metody. Z hmatů využívá tření, roztírání, intenzivní hnětení, tepání, chvění, závěrečné tření a pohyby v kloubech. Sportovní masáž může být několikaminutová až zhruba hodinová.
Relaxační masáž – spíše doplňková, pro zmírnění stresu
Relaxační neboli zážitková masáž je vhodná pro celkové uvolnění. Využívá aromaterapii, bylinky, med, čokoládu, svit svíček, uklidňující hudbu a další pomůcky. Relaxační masáž je spíše hlazení zaměřené na kožní a podkožní vrstvy.
Potřebujete-li pořádné promasírování zad, využijte spíše klasickou masáž. Je i základní službou zkušeného maséra Jaroslava Kříže z Veverské Bítýšky. „Klasická masáž nejlépe uvolní a odstraní veškeré blokády zad. Kromě ní provádím čínské, aromaterapeutické, medové či detoxikační masáže,“ přibližuje odborník pracující přímo v domácnostech klientů či ve firmách. „Anebo masáže proti bolestem hlavy, které spočívají v masáži hlavy, krku a harmonizaci akupunkturních bodů. Oblíbené jsou také masáže přes oblečení, prováděné vsedě na speciální židli. Trvají okolo 30 minut a hodí se i na pracoviště, protože k nim nepotřebujete soukromí.“
Objednejte se na dobrou masáž ještě dnes!
Mezi další pomocné metody, blízké masážím, patří nahřívání zad parafínem, umělým sluncem či slatinné zábaly zad. V denních lázních nebo wellness centrech lze absolvovat celou sérii procedur podporujících zdravá záda. Udělejte si na toto „pozitivní sobectví“ čas, neboť předpokladem péče o vaše blízké je nutně vaše osobní pohoda. S chronicky bolavými zády se jen točíte v začarovaném kruhu a trpíte po všech stránkách. Vystupte z něho ještě dnes – třeba tím, že se objednáte na dobrou masáž.
Efekt masáže podpoříte správnou spánkovou polohou
Po absolvované masáži už záleží na vás, aby byl její efekt co největší. Doporučuje se hodně pít a odpočívat. Ke spánku se uložte tak, aby vaše páteř udržovala přirozenou křivku. Například v poloze na zádech si podložte kolena větším pevnějším polštářem. Na boku se zase stočte do klubíčka a mezi dolní končetiny vložte menší polštář. Je to i poloha vhodná pro nastávající maminky. Co se týče výbavy postele, velké části populace vyhovuje středně tuhá zdravotní ortopedická matrace s anatomickým polštářkem. Skvělým tipem je česká matrace Memory Comfort (v akci 1+1 zdarma a dva anatomické polštářky jako dárky). Pokud se ale ve spánku hodně obracíte, zvolte přizpůsobivý polštář s pružnou náplní.
SHRNUTÍ: Klasická, případně sportovní či relaxační masáž je nedílnou součástí péče o zdravá záda. Uplatní se především v prevenci. Při klasické masáži terapeut rozehřívá a uvolňuje nejvíce namáhaná místa těla. Masáž nejenže odstraní blokády zad, ale zapůsobí příznivě na celé tělo i psychiku. Efekt masáže podpoříte správnou spánkovou polohou na dobré ortopedické matraci.
Mohlo by vás zajímat
Česká republika je přímo lázeňskou velmocí.
Chcete-li pro svá bolavá záda udělat skutečně něco efektivního ...
Slovensko je proslulé svými nádhernými lázeňskými městy...
V poslední době se zájemci o nové ...
Podle celostní medicíny jsou bolesti zad často signálem celkových problémů.
Vneste změnu do vašeho života ...