Nejlepší lázně na páteř na Slovensku

5 min
23. října 2021
11+

Slovensko je proslulé svými nádhernými lázeňskými městy a až zázračně léčivou termální vodou(*). My jsme pro vás vybrali čtyři nejkrásnější lázeňská města, kde mají speciální pobyty na bolavou páteř. Jsou to místa s dlouhou historií, krásnou architekturou a léčivou vodou, kde potěšíte tělo i mysl.

Úleva od bolesti páteře v Turčianských Teplicích 

Turčianske Teplice jsou populární lázeňské město, kam zavítala spousta významných panovníků a šlechticů, mezi jinými např. císař Maxmilián Habsburský a král Zikmund Lucemburský. O místní léčivé vodě se říká, že dokáže navrátit krásu ženám i mužům. 

Bohatá nabídka procedur ve Zlatých kúpelích

Zlaté kúpele poskytují provozy a služby, které nabízí několik léčebných domů, a spadají pod skupinu Medical Spa. Hlavním léčebným prostředkem je termální léčivá minerální voda, která je svými účinky vhodná především pro léčení pohybového ústrojí. V nabídce mají tedy speciální procedury, určené pro uvolnění bolestí zad a celého pohybového ústrojí. 

Cvičení na zdravou páteř

Nejlepší lázně na páteř: na Slovensku najdete hned troje i se zázračným bahnem

Fyzioterapie za příčinu bolesti páteře považuje hlavně nesprávné držení těla, nadměrnou zátěž či zranění – toto cvičení podporuje správné držení těla, posílení hybnosti a základních svalů.

Pilates jsou cviky zaměřené na tzv. core – základ, jádro těla, z pohledu pilates je příčinou bolesti nedostatečně pevné core, což ve výsledku znamená, že má člověk problém udržet se vzpřímeně a hrbí se. Pilates pomáhá zpevnit břišní a zádové svaly, čímž zlepší i koordinaci a držení těla. 

Masážní trio

Tyto aktivní procedury lze ideálně kombinovat s těmi pasivnějšími. Bolavé páteři uleví nejlépe speciální masáže zaměřené na techniky a hmaty, které léčí páteř a záda jako taková: 

Breussova masáž, to je energická masáž páteře, při které dochází k jemnému uvolňování, napínání a natáhnutí páteře a křížové kosti, čímž poskytuje úlevu páteře i napjatým svalům kolem ní. Navíc se při ní používá třezalkový olej, který zmírňuje bolest a má dezinfekční účinky.

Dále měkké techniky nebo také masáž na uvolnění svalstva – jedna z forem manuální terapie, kterou zde používají při léčbě nejvíc zatěžovaných a problematických částí páteře

A ještě reflexní masáž zad, při které se dráždí nervová zakončení. 

Zázračné bahno v Piešťanech

Piešťany leží na břehu řeky Váh a jsou známé díky svému unikátnímu léčebnému bahnu. Navíc využívají moderní léčebné metody, které obstojí ve světové konkurenci. Termální minerální voda má teplotu 67–69 °C a společně se sirným bahnem je velmi účinná pro léčbu onemocnění pohybového ústrojí, revmatických či nervových onemocnění. Legendární jsou místní bahenní zábaly ve formě tzv. bažiny a další procedury jako např. zrcadliště či léčba teplem.

„Bolavý chrbát“ v hotelu Magnólia

Hotel Magnólia se nachází v centru lázeňského města a zároveň na nábřeží řeky Váh. Součástí hotelu je fyziatricko-rehabilitační ambulance Rehamed Piešťany, kde jsou léčebné procedury vedené odborným lékařem MUDr. Jánem Mašánem, Ph.D., a jejich cílem je především obnova pohybových funkcí pohybového aparátu. 

Hotel nabízí speciální pobyty na bolavou páteř s názvem Bolavý chrbát, a to buď na 5 nebo 7 nocí. Součástí pobytu jsou léčebné procedury, které klient může absolvovat po vstupní prohlídce u lékaře: termální minerální koupel, suchý zábal, piešťanské bahno s parafínem, reflexní masáž šíje, škola zad, dvakrát elektroléčba a laseroterapie, plynové injekce a vířivka. 

Co jsou to „plynové injekce“?

Je to aplikace speciálně upraveného plynu (CO2) do vybraných bodů na páteři a periferních kloubech. Působí analgeticky a uvolňuje svalové křeče. 

Čím je tak jedinečné piešťanské bahno?

Piešťanské bahno (bahnisko) je unikátní živý systém, tvořený léčivými bakteriemi a sírou. Bahenní zábal snižuje otoky kloubů, napětí ve svalech a zlepšují výživu chrupavek, mají vliv na posilnění imunitních procesů v organismu.

Slunce a voda v lázních Dudince

Ocitli jsme se na jihu Slovenska, kde bývá největší počet slunečných dní. Dudinská voda byla známá už pro římské vojáky, po kterých zde zůstalo 32 kamenných bazénů vytesaných do travertinu. Místní termální voda obsahuje až 6 důležitých minerálních prvků, které pomáhají léčit pohybový aparát, revmatická onemocnění a nemoci kardiovaskulárního systému. 

SM systém v hotelu Flóra

Pro léčbu bolavé páteře vám doporučujeme Hotel Flóra, který mimo jiné nabízí rehabilitační a wellness centrum s odborně vyškoleným personálem. Pro všechny ubytované hosty je k dispozici bazén s vyhřívanou vodou, terasa s lehátky, sauna a whirpool. 

Zázračné bahno pomůže na bolavou páteř

Hotel Flóra poskytuje program s názvem Dr. Medik – záda, který se specializuje na problémy s bolavými zády. Pobyt trvá 7 dní a v ceně jsou procedury jako klasická masáž, Breussova masáž, Dornova metoda (jemná manuální terapie, při které dochází k návratu obratlů a dalších kloubů do správné polohy), SM systém

Jak SM systém pomáhá?

Jedná se o lékařsky ověřený princip cvičení se speciálními gumami, vlastníkem ochranné známky je MUDr. Smíšek a jeho více než 30letá praxe. Principem metody je aktivace spirálních svalových řetězců, které vytvářejí pohyblivý svalový korzet, díky čemuž dochází k protažení páteře směrem vzhůru v oblasti meziobratlových disků, prokrvení prostoru a uvolňuje se útlak míšních nervů.

Dále vířivka, CERAGEM (CERAGEM lehátko, které využívá technologii skenování páteře, termomasáž se tak přizpůsobí potřebám každého jednotlivce), parafínový nebo rašelinový zábal, ultrazvuk, elektroléčba, magnetoterapie, mořská koupel a Kinesio taping zdarma. 

„Zdravý chrbát“ v jódových koupelích Číž

V rámci programu s názvem Zdravý chrbát je možnost ubytování v léčebných domech Rimava, Slaná a Mária. Délka pobytu je 5 dní a obsahuje procedury: cvičení unikátním SM systémem, masáž formou měkkých technik, rašelinový zábal, klasickou masáž, jódovou vanovou koupel a suchou plynovou koupel Biovak.

Suchá koupel?

Tato „suchá koupel“ se používá k léčebným účelům již mnoho let. Základem je vak, do něhož je uzavřeno celé tělo s výjimkou hlavy a poté se naplní oxidem uhličitým. Během této procedury dojde k zvýšení množství oxidu uhličitého v pokožce, díky čemuž se zvyšuje prokrvení tkání a také schopnost krve transportovat kyslík do buněk a z nich složených tkání. To pomáhá navýšit schopnost tvorby energetických látek, a tím se zlepšuje činnost tkání a orgánů

Nemusíte se toho bát, oxid uhličitý je pro náš organismus zcela přirozený. Opakované užívání má velmi pozitivní vliv na cévní systém, zlepšuje se prokrvení a pružnost cév, navíc pomáhá i nervovému systému, odstraňuje neurózy a deprese. Zvyšuje se i produkce hormonů a mizí problémy spojené s klimakteriem. Tato speciální koupel potlačuje revmatické potíže a příznaky osteoporózy. Velice příznivý vliv má také na stav pokožky. 

ZÁVĚREM: Představili jsme vám čtyři krásná lázeňská města, kde můžete najít speciální pobyty a procedury na bolavou páteř. Ať už si vyberete z bohaté nabídky procedur v Turčianských Teplicích, kde dávají důraz na kombinaci cvičení a masáží, nebo vsadíte na unikátní piešťanské bahno, které ve svém složení nemá na světě konkurenci, a navíc má až zázračné účinky na celý pohybový aparát. Můžete také vyzkoušet léty prověřenou techniku SM systém v slunečných lázních Dudince na jihu Slovenska. I nás zaujala suchá koupel v lázních Číž, která má tolik prospěšných účinků na lidský organismus. Ať už zvolíte cokoliv, vaše páteř vám za to poděkuje. 


(*) Pojištěnci VšZP mohou využít speciální léčebné programy Zdravý chrbát, které mají lázeňske hotely ve své nabídce: Kúpele Lúčky, Kúpele Bojnice, Kúpele Štós, Bardejovské kúpele.

https://www.vszp.sk/benefity/zoznam-benefitov/pre-poistencov/prispevok-liecebno-preventivny-program-zdravy-chrbat.html

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

11+