Jak si zpříjemnit ráno

4 min
29. října 2022
2+
Zkuste ranní vstávání podpořit vděčností

Jste po probuzení bez energie a nejraději byste ani nevylezli z postele? Možná jsou také vaše rána hektická a celkově nepříjemná. Pojďte to zkusit jinak! Poradíme vám, jak si udělat hezké ráno. Je to jednodušší, než si myslíte. 

Zapomeňte na slovo „musím“

V první řadě se zbavte slova „musím“ toho nenasytného nabourávače všech dobrých úmyslů. Když si ráno řeknete, že musíte vstávat v pět, možná sice vstanete, ale s velkou nechutí. Zkuste však jen vyměnit „musím“ za „chci“ či „potřebuji.“ Uvidíte, jaké se začnou dít změny. 

S „chci“ a „potřebuji“ se totiž otevíráte dalším možnostem a spolu s nimi přichází nová energie, a tedy i větší radost. Naproti tomu „musím“, pozitivní energii uzavírá, vytváří tlak a nese tak s sebou negativní nádech. 

Vyhraďte si na sebe dostatek času 

Možná je pro vás ráno každá minuta drahá. Sebemenší zdržení vás dostává do stresu a nepohody. Chcete-li vytvořit příjemnější atmosféru, je potřeba si na ranní vstávání vyhradit více času. A to minimálně tolik, abyste se stihli v klidu nasnídat. Neb: „Nasnídaný člověk je bystřejší a výkonnější během celého dopoledne. Na nohách budete mít obě ponožky a knoflíčky blůzičky nebo košile se budou nacházet ve správných dírkách,“ vtipkuje ve své knize Kudy do pohody český psychiatr Karel Nešpor. 

Chechtejte se do zrcadla

Znáte-li tohoto neúnavného propagátora smíchu ve všech jeho podobách, zřejmě vás nepřekvapí, jakou radu pro to, jak se po ránu nakopnout, zastává. „Vstaňte o něco dříve, než je nutné. Rozsviťte na chvíli všechna světla. Pak jděte do koupelny a do zrcadla se na sebe zářivě usmějte. Některá paní nebo dívka třeba nebude úplně nadšená z toho, jak po ránu vypadá. Ať se ale na sebe do zrcadla chichotá i tak,“ radí Nešpor. 

Hezké vstávání? Pomozte si smíchem
Hezké vstávání podpoří úsměv v zrcadle

Poděkujte tělu

Pozitivní nálada je totiž po probuzení maximálně důležitá, neboť jak ráno začnete, tak se vám bude odvíjet zbytek dne. Ke smíchu tak klidně přidejte i vděčnost, účinný lék na všechny druhy potíží. Právě díky vděčnosti často procitáme a otevíráme se bohatství a rozmanitosti okolního světa. „Než ráno vstanete z postele, několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte a soustřeďte se na pohyby plic. Posilujte radost z toho, že žijete a že vám plíce celou noc dodávaly kyslík, i když jste tvrdě spali,“ zmiňuje zase anglický psychoterapeut Russ Harris v knize Past na štěstí. 

Radost si naprogramujte

Vědomé dýchání není jedinou cestou, jak se po ránu nastartovat. Do bdělého stavu vám může pomoci odříkávání krátkých veršů, takzvaných ghát. Je to budhistický způsob, jak si uvědomit přítomnou chvíli a díky tomu nabudit pocity radosti. Gháta známého zenového mistra Thicha Nhat Hanha zní následovně: „Při probuzení dnešního rána se usmívám. Přede mnou leží čtyřiadvacet zbrusu nových hodin. Slavnostně si slibuji, že naplno prožiji každý okamžik a budu na všechny bytosti hledět soucitným pohledem.“ 

Aby vám bylo příjemně

Způsobů, jak pozitivně naladit mysl, najdeme mnoho a pro hezké vstávání jsou skutečně velmi důležité. Pomoci ale mohou i ranní činnosti, jako je teplá či studená sprcha, jakákoliv dávka pohybu buď ve formě běhu, procházky, cvičení, tance, nebo jen protřepání celého těla

Namísto pípajícího budíku, se nechte budit svou oblíbenou hudbou a vůbec si ráno prostě užijte. Dopřejte si to, co máte nejraději. Ať už jde o šálek kávy, sladký závin nebo smažená vajíčka. Ale pozor, bez výčitek!

Nezapomeňte také na to, že základem dobrého rána je vydatný spánek. Mnohdy potíže se vstáváním mají lidé, kteří večer nemohou usnout. I k tomu obvykle stačí malá změna, třeba úprava denního režimu. 

Abyste navíc po ránu minimalizovali únavu, vyplatí se také pořídit si dobrou matraci, která vám poskytne maximum komfortu během vašeho nočního odpočívání. 

V uklizeném se budete cítit lépe

Hezké vstávání pomůže navodit i příjemné prostředí. Je proto důležité, abyste ráno vstávali do uklizeného prostoru. A aby v něm byla pocitově přijatelná teplota. Věci, které ráno budete potřebovat si připravte večer předem.

Závěrem:

Každé vaše ráno může být růžové. Málokdy ale přijde samo od sebe. Naštěstí stačí jen málo k tomu, abyste se mohli cítit lépe. Stačí jen vědomě vytvořit úsměv, nabudit se vděčností a radostí. Pečujte o sebe s láskou už od rána a uvidíte, že se vám bude vstávat lépe. Zvládnete to. 

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

2+