Jóga na bederní páteř

4 min
11. července 2021
15+

Co se na následujících řádcích dočtete?

  • Co je to hatha jóga
  • Jak nám může pomoci s bolestí bederní páteře
  • Poradíme vám vhodné pozice na bolest bederní páteře

Trápí vás bolesti v oblasti beder?

Bedra jsou nejvíce zatěžovaný úsek páteře, protože se v této oblasti přenáší pohyb dolních končetin na trup. Proto je důležité správné postavení těla při chůzi. 

Jaké jsou nejčastější příčiny bolestí bederní páteře?

Jsou to zejména špatné držení těla, a to nejen při chůzi, ale i při tom, jak stojíme či sedíme. Dále jsou to ochablé svaly a svalové nerovnoměrnosti. Těžká či jednostranná manuální práce, při které zatěžujeme jen některou část těla. Samozřejmě nadváha. A v neposlední řadě životní styl a s tím spojený stres a negativní emoce

Jak nám může jóga pomoci?

Jóga je komplexní cvičení, jehož cílem je protažení a zpevnění celého těla, což nám pomůže v jeho správném držení. Navíc dává důraz na dýchání a duševní harmonii, čímž zmírňuje stres a nastoluje pozitivní emotivní naladění. 

Jóga nedokáže vyléčit všechny naše neduhy, ale rozhodně nám může ulevit od bolesti páteře. Vhodnou variantou jógy pro konkrétní bolesti bederní páteře může být hatha jóga

Co je hatha jóga?

Cílem hatha jógy je zapojit každý sval v těle a naučit se ovládat své tělo

Hatha jóga je matkou všech současných stylů jógy. Jsou pro ni typické dlouhé výdrže. Asány se zaujímají delší dobu a cvičící po tu dobu sleduje svůj dech a jeho dráhu ve svém těle. Učí se při ní posílat pryč své myšlenky, zklidnit mysl a být sám se sebou v harmonii. Díky setrvání v delších výdržích ucítíme každý sval svého těla

Cílem je zapojit každý sval v těle a vše pořádně prodýchat. Podle hatha jógy nestačí jen koncentrovat svou mysl, podstatné je nejdříve očistit fyzické tělo, díky čemuž pak následuje i očištění mysli. 

Při hatha józe se velice zvolna přechází z pozice do pozice a v každé pozici se zastaví, díky čemuž je lekce pomalá a klidná. Hatha jóga nás tedy učí trpělivosti, trpělivosti k sobě samému, ke svému cvičení, ke své mysli a svým myšlenkám. 

Každá lekce proto začíná a končí relaxací a prací s dechem. Velmi důležitá je správná technika. Pokud se chceme naučit ovládat svou mysl, musíme se nejdříve naučit ovládat své tělo

Vhodné pozice jógy pro uvolnění bederní páteře:

Pozice dítěte

Pozice dítěte sklidňuje mysl a tím přináší uvolnění bederní páteře

Jak na to?

Posaďte se na pokrčené nohy. Položte trup dopředu a uvolněte krk. Paže nechte podél těla dlaněmi vzhůru a uvolněte ramena. Dýchejte zhluboka, pozorujte své myšlenky a nechte je odplynout. Zůstaňte tak několik minut.

Jak to působí?

Pozice dítěte zmírňuje stres a zklidňuje mysl. Je velmi přínosná pro nervový a lymfatický systém a také pro bederní páteř.

Pozice kleští

Jak na to?

V pozici hole (sedíme na podložce, nohy natažené před sebou) s nádechem zvedněte ruce do vzpažení. S výdechem se rovně předklánějte, co nejdéle s rovnými zády. S výdechem uchopte prsty na nohou. S nádechem je přitáhněte k sobě a zvedněte pokrčené paže v loktech nahoru a ještě jednou ho protlačte dopředu. S výdechem se přibližte k nohám co nejblíže.

Jak to působí?

Při této pozici dochází k masáži břišních orgánů. Pozice kleští podporuje vylučování a metabolismus, stimuluje endokrinní systém. Harmonizuje činnost ledvin. Dochází také ke stimulaci pohlavních orgánů. 

Pozice šťastného dítěte

Jak na to?

Položte se na záda. S nádechem se chyťte za vnitřní část chodidel. Ohněte kolena co nejblíže úhlu 90 stupňů. S výdechem zatlačte dlaněmi proti chodidlům. Vydržte alespoň pět hlubokých dechů. 

Jak to působí?

Při této pozici se páteř masíruje po celé své délce, dochází k jejímu uvolnění. Působí jako prevence proti bolesti zad. 

Přitahování kolena k trupu

Jak na to?

Posaďte se, propleťte ruce pod pravým kolenem a zvedněte pravou nohu mírně nad podložku. Záda jsou vzpřímená a uvolněná. Zhluboka se nadechněte. S výdechem pokrčte pravou nohu a přitáhněte stehno k trupu, skloňte hlavu a dotkněte se čelem nebo nosem kolena, přičemž můžete lehce ohnout záda. S nádechem zvedněte hlavu, znovu narovnejte trup a natáhněte nohu. To samé proveďte i s levou nohou.

Jak to působí?

Tato pozice protahuje zádové a hýžďové svalstvo, zvyšuje pohyblivost páteře a kyčelních kloubů. Působí obzvláště proti bolestem v kříži, proti ischiatickým obtížím a podporuje správné držení těla.

Přetáčení v poloze na zádech

Poloha přetáčení na zádech uvolňuje oblast kyčlí a bederní páteře, co pomáha od bolesti zad a bederní páteře

Jak na to?

Lehněte si na záda, s nádechem vzpažte pravou ruku těsně vedle hlavy a skrčte před sebou pravou nohu. S výdechem přitahujte levou rukou pravé koleno co nejblíže směrem k levému rameni. Současně přitom otáčejte hlavu vpravo. S nádechem vraťte do středové polohy. Třikrát zopakujte a pak cvičení proveďte i na druhou stranu.

Jak to působí?

Protahuje a uvolňuje oblast kyčlí a bederní páteře. Pomáhá proti bolestem zad.

ZÁVĚREM: Bedra jsou nejvíce zatěžovaným místem páteře, protože nesou váhu celého těla a zároveň zde dochází k přenosu pohybu z nohou na trup. Nejčastějším důvodem bolestí může být špatné držení těla a v tom je skvělým pomocníkem jóga, díky které si protáhneme každý sval a zpevníme naše tělo. V případě bolestí je vhodnou variantou hatha jóga pro její pomalé tempo, které je ale o to účinnější. Naučí nás správnému dýchání, zklidnění mysli a vhodnému držení těla a zbaví nás bolesti.

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

15+