Nejvíce bolestí zad pramení z nesprávné životosprávy. Čas strávený hrbením u počítače, nad mobilem nebo s nohou přes nohu se najednou sečte a páteř dá o sobě vědět…
Dobrá zpráva je, že už s malou úpravou životního stylu dokážete velké věci. Při sezení dbejte na kolena ohnutá do pravého úhlu, opření celých zad o opěradlo židle a monitor počítače v úrovni očí. Dopřejte si každodenní procházku, nejdříve klidně kratší a postupně ji prodlužujte. I běžnými domácími aktivitami, třeba stlaním a úklidem, zádům prospějete. Dbejte však přitom na zvedání těžkých věcí opatrně z dřepu, nikoli z ohybu.
Kromě „obyčejné“ chůze je pro záda blahodárný také strečink, pilates, plavání a především jóga, tradiční celostní způsob cvičení, zasahující do více rovin lidského života. Jóga posiluje zádové, břišní i pánevní svaly a zároveň zmírňuje stres, který se rovněž negativně podepisuje na zdraví. Pro zdraví zad vznikly dnes již osvědčené jógové pozice psa, holuba, krávy, dítěte a trojúhelníku. Všechny snadno vyhledáte na Youtube.com (zadejte „jóga pes“, „jóga holub“ a tak dále).
Zdravý pohyb pro dospělé i děti
Lucie Marešová, certifikovaná lektorka jógy pro děti i dospělé, upřesňuje: „Jóga je ideální aktivitou pro posílení a uvolnění zádových svalů. Pomocí ásan v předklonech, záklonech i úklonech zapojíte všechny svalové skupiny a komplexně protáhnete celé tělo. Není žádným tajemstvím, že samotná praxe ásan je jen osminou jógového učení. Jóga je známá tím, že propojuje fyzické tělo a mysl na několika úrovních – fyzické, mentální i emocionální. A to za pomoci ásan, pránájámy – dechových technik – relaxace a tak dále. Právě práce s myslí je v jógové praxi dalším bonusem pro naše záda, na kterých se velice často promítá stav naší psychiky a působení stresu. Pravidelné protahování a uvolňování zádových svalů prostřednictvím jógy vede ke zdravému tělu i mysli. Jsem ráda, že mohu své nadšení pro zdravý pohyb předávat nejen dospělým, ale i dětem. Pro ně je posilování a uvolňování zádových svalů i celého těla neméně důležité, neboť tráví mnoho času sezením ve školních učebnách.“
Jóga dokonce nabízí cviky určené přímo do kanceláře (několik z nich uvádíme na konci článku). Budete-li jógu cvičit pečlivě, pomalu a s vědomým dýcháním, zharmonizujete své tělo, mysl i emoce. Díky józe si brzy povšimnete úlevy od bolestí hlavy, krčních a zádových svalů i zmírnění revmatismu. Jóga také snižuje tlak, upevňuje spánek a předchází vzniku syndromu karpálního tunelu. Po chvíli jógového cvičení navíc zásluhou okysličení pocítíte i příliv nové energie a optimismu. Kdo by si při každodenní zátěži tohle všechno nepřál!
Vyzbrojte se odbornou literaturou o józe
Někdo rád cvičí ve skupině, jiný doma podle videa či jiných návodů. Chcete-li k tajemstvím jógy proniknout prostřednictvím odborné literatury, inspirujte se několika publikacemi:
- Dana Santasová popisuje ve své knize Nejen jóga pro bolavá záda hned 40 cvičení pro tělo i duši, díky nimž obnovíte svoji pohyblivost, budete se cítit lépe a zcela bez bolesti (vydavatel CPress, Albatros Media, 2019). Cviky jsou zahrnuté do tří celků, doplněné dechovými cvičeními i aktivitami k propojení těla a mysli. Kniha přináší rovněž tipy na omezení bolestí zad při cestování či nadměrném sezení, i varianty k léčbě analgetiky a k invazivním zákrokům.
- Účelným průvodcem pro každého, kdo touží po zdraví a harmonii, je publikace Jóga proti bolestem v zádech (autor Paramhans svámí Mahéšvaránanda, vydavatel VIDYA, 2016). Kniha kombinuje dávnou moudrost a jógovou tradici s nejnovějšími vědeckými poznatky, přičemž se opírá o lékařskou a fyzioterapeutickou praxi. „Vynikající soubor cviků rozdělených do osmi dílů se stoupající obtížností, které výborně protáhnou svaly zad i nohou,“ stojí v jedné čtenářské recenzi na Databazeknih.cz.
- Na trhu je rovněž kniha Jóga pro záda, ramena a šíji (autorka Anna Trökes, vydavatel Vašut, 2009). Představuje tréninkové sestavy pro větší sílu, pružnost a uvolnění dolní, horní části páteře i celých zad.
- „Tělesná cvičení v józe posilují svaly, šlachy a vazy a celkově zlepšují naši pohyblivost, a především stabilizují páteř,“ uvádějí Amiena Zylla a Wolfgang Miessner, autoři knihy Jóga: Krátká cvičení pro každý den (vydavatel Grada Publishing, 2010). Předkládají v ní základní tělesná cvičení, ale i relaxační a dechové techniky. Vyberete si zde jógu na ráno, večer, pro zmírnění stresu, při bolestech zad, hlavy… Díky atraktivnímu podání vás bude bavit, což je důležité pro každou pohybovou aktivitu.
- Doporučujeme také knihu Sport a jóga, která zahrnuje podrobný rozpis cvičení na 21 týdnů s ilustračními fotografiemi jednotlivých ásan (autoři Elisabeth Haichová a Selvarajan Yesudian, vydavatel Grada Publishing, 2014).
A nyní slíbené jógové cviky na kancelářské židli:
- Pro uvolnění krční páteře. Ve vzpřímeném sedu, s koleny do pravého úhlu, naklánějte hlavu s výdechem doleva, s nádechem zase do středu, a poté stejně doprava. Zopakujte několikrát na každou stranu a pokračujte pohyby hlavy s výdechem k hrudníku, s nádechem do vzpřímení.
- Pro pružná záda, protažené ruce a podporu krevního oběhu. Vsedě, vzpřímeně a bez opírání, s nádechem vzpažte a s výdechem připažte. Pak se ještě můžete naklánět s výdechem do stran a s nádechem narovnávat.
- Protahování zad s nataženýma nohama. Sedněte si na okraj židle, natáhněte nohy dopředu, ale udržte celá chodidla na zemi. Dejte ruce na kolena, zakloňte se a setrvejte chvíli v nádechu (možná vám zpočátku i trošku „křupne“ za krkem). S výdechem hlavu opatrně narovnejte a přejděte do mírného předklonu. Opakujte podle potřeby – řiďte se svými pocity.
- Dokonalé protáhnutí – kočičí hřbet i vsedě. Dejte ruce na stehna, vyhrbte záda a s výdechem přitáhněte bradu k hrudníku. S nádechem se narovnejte a mírně zakloňte, s očima upřenýma ke stropu. Několikrát zopakujte a dbejte na preciznost provedení.
- Pro posílení břišních, potažmo zádových svalů. Položte ruce na břicho, zavřete oči, nadechněte se a s výdechem břicho zatahujte. Výdech má trvat dvakrát déle než nádech. Nejdříve opakujte 10 × a postupně až 20×. Tento jógový cvik prospívá jak zádům a břichu, tak celému tělu.
Pro všechna jógová cvičení vsedě na kancelářské židli platí, že záklon a nádech aktivuje, předklon a výdech uvolňuje. Využívejte jich každou volnou chvilku, protože lidské tělo je uzpůsobené pro pohyb a nečinnost mu škodí. Pokud si nejste jistí, zda je jóga pro vás tím pravým, obraťte se nejlépe na fyzioterapeuta, rehabilitačního lékaře, který dokáže komplexně zhodnotit váš zdravotní stav i efekt všech typů cvičení, nebo ortopeda.
SHRNUTÍ: Jóga představuje tradiční celostní způsob cvičení, který se promítá i do dalších rovin života. Je ideální aktivitou pro posílení a uvolnění zádových svalů. Pomocí ásan v předklonech, záklonech i úklonech zapojíte všechny svalové skupiny a komplexně protáhnete celé tělo. Podílejí se na tom i dechové a relaxační jógové techniky. Dalším bonusem pro záda, přetížená často působením stresu, je v jógové praxi práce s myslí. Jóga nabízí i cviky určené přímo do kanceláře, kterými zmírníte následky nadměrného sezení.
Mohlo by vás zajímat
Jóga procvičuje tělo i mysl. Je zaměřená na protažení a posílení hluboko uložených ...
Bedra jsou nejvíce zatěžovaný úsek páteře, protože se v této oblasti přenáší pohyb ...
Každý den uděláme v průměru okolo 20 000 nádechů a výdechů.
Máte večer problém usnout a ráno ...
Česká republika je přímo lázeňskou velmocí.
Nedílnou součástí komplexní péče o záda ...