Nedostatek pohybu. Špatné pohybové návyky. To jsou nejčastější příčiny, které vedou k problémům s páteří. Jak si od bolesti můžete pomoci sami doma? Seznamte se s nejúčinnějšími tipy na úlevu od bolesti zad.
Co dělat při akutní bolesti zad
V akutních případech přijdou vhod studené či teplé obklady. Záleží však na původu bolesti. Pokud bolest odstartoval prudký náraz, nečekaný pád nebo třeba náhlé trhnutí, pak sáhněte po obkladu studeném. Jeho přiložením na bolavé a oteklé místo utlumíte největší bolest a celkově zklidníte postiženou oblast.
Něco jiného však nastává v případě, že jste svá záda přetížili nadměrnou fyzickou námahou. Třeba po takové celodenní práci na zahrádce vašim rozbolavělým zádům určitě prospěje teplo. Můžete použít nahřívací otrubové nebo gelové polštářky či klidně elektrickou vyhřívací deku. Prostě jakýkoliv teplý obklad v tomto případě místo prokrví a pomůže ztišit bolest.
Když je to se zády na dlouhé lokty
Trápí vás bolest zad už delší dobu? Několik týdnů či měsíců? Může za to sedavé zaměstnání, nemoc pohybového aparátu, nebo jednostranná zátěž? Ve všech těchto případech je obvykle nejlepším lékem vhodné cvičení. Rehabilitační pracovníci se zpravidla shodují, že jakýkoliv pohyb je lepší než žádný. Přesto se však vyplatí alespoň vyzkoušet některé z vyloženě prospěšných cvičení.
SM systém – rehabilitace, která zabere
Jedná se především o cvičení zaměřená na posílení svalů podél páteře. V tomto ohledu vám udělá dobře plavání, ale je potřeba se naučit správný styl, abyste zbytečně nezatěžovali krční páteř. Ideální je tak plavání na znak.
Velkého efektu dochází také při pravidelném cvičení nazvaném SM systém neboli spirální stabilizace páteře. Je to soustava cviků se speciálními natahovacími lany, která se nejčastěji doporučuje lidem s výhřezem meziobratlové ploténky nebo se skoliózou, ale i jako prevence u lidí se sedavým zaměstnáním. Základy tohoto cvičení je obvykle potřeba se naučit na kurzu, poté jej lze praktikovat samostatně doma.
Jóga: řešení pro tělo i mysl
Nejen na bolestivou páteř, ale i na povzbuzení mysli se vřele doporučuje jóga. Toto tradiční celostní cvičení v sobě kombinuje pohyb s meditací a správnými dechovými technikami. Doporučujeme základní cviky pro úlevu od bolesti zad pomocí jógy. Potřebujete-li cvičení zvládnout během polední pauzy v práci, můžete vyzkoušet jednoduché cviky do kanceláře. Jógové protažení zad vypadá nevinně, ale je to důmyslné detailní svalové střídání napětí a uvolnění, které tělo tak moc potřebuje. Nastolí rovnováhu v těle, posílí hluboké svalstvo. Pokud pohyby správně prodýcháte, poznáte účinek jógy už při pouhé 5minutové pravidelné ranní rozcvičce.
Béčková vzpruha
Není to ale jen samotné cvičení, co pomáhá na bolest zad. Vaše potíže může zmírnit také dostatečný přísun potřebných vitamínů a minerálů. Podle nejnovějších studií se dá bolest zad ovlivnit vysokými dávkami vitamínu B2, B6 a B12. Tyto vitamíny nejenže zvyšují účinek analgetik, ale současně pomáhají i obnovovat nervové struktury.
Někdy tkví problém v posteli, ne v zádech
Bolest zad se může odvíjet také od toho, na čem spíte. Spánkem strávíte přibližně třetinu svého života, tedy průměrně 25 let. Když tedy dlouhodobě nekvalitně spíte, vede to rychle k různým zdravotním neduhům, bolesti zad nevyjímaje. Důležitý je proto správný výběr matrace. Hodně záleží také na poloze při spánku. Z tohoto pohledu se vůbec nedoporučuje spát na břiše, protože páteř v této poloze nemá žádnou oporu. Naopak ideální je spaní na zádech či na boku.
Emoce – „nemoce“?
Chcete-li zjistit, co signalizuje bolest zad, a tím se i dostat na cestu k uzdravení, pak to určitě zkuste přes psychosomatiku. Podle statistik totiž má až téměř polovina bolestivých stavů spojených s páteří původ právě v psychice. Je docela dost možné, že tam patří i vaše bolest.
Závěrem
Důvodů, proč záda bolí, může být celá řada. Ve většině případů však vede cesta k nápravě skrze pravidelné cvičení. Jen je potřeba si najít to, které vás bude bavit. Jednoduše proto, abyste vytrvali. Protože dost možná potřebujete cvičení zavést do svého denního režimu napořád.
Mohlo by vás zajímat
Motorický vývoj zdravého dítěte vede psychika.
Ortopedie je chirurgický lékařský obor s tradicí od konce 18. století, do něhož ...
Jako děti se zhruba v osmi měsících života naučíme sedět a od zahájení školní ...
Ztuhlá záda mohou trápit kohokoliv. A je jedno, jestli vám je dvacet, nebo padesát.
Zapnout pásy, otočit klíčkem, zařadit rychlost, sešlápnout plyn a jedeme.
Co mají společného ploché nohy s bolestí zad? Možná byste se divili, jak moc je naše ...