Termální lázně v Polsku i Rakousku čekají jen na vás a vaše záda

6 min
22. ledna 2023
4+

Termály Polsko

Asi málokdo si Polsko vybere právě kvůli termálním lázním. Je to rozlehlá země, převážně rovinatá a s bohatou historií. Spousta Čechů si Polsko spojuje s levnými nákupy, historickým Krakovem, ponurou Osvětimí či se zábavou v podobě aquaparků a zábavních parků. Ale Polsko a termály? Asi budete překvapeni, ale tato země má co nabídnout i milovníkům termálů. Jejich výhodou může být blízkost, jazyková přístupnost a oproti západním státům, jako je Německo či Rakousko jsou lázně v Polsku rozhodně cenově dostupnější

Podívejme se na nejlepší termály v Polsku:

Termy Gorący Potok 

Jedny z nejkrásnějších lázní v Polsku najdete právě tady. A to i díky jejich stylovému vzhledu: rustikální sruby obestavující členité bazény, ve stejném stylu jsou postaveny i různé atrakce, jako např. most přes umělou řeku, společně s fontánami a vodopády tvoří jedinečný prostor, který kombinuje okolní přírodu s moderně pojatými venkovskými prvky. 

Samozřejmostí je speciální termální voda, tato je bohatá na síru, železo, mangan, měď, hořčík, sodík a draslík. Díky tomu pomáhá při léčbě nemocí pohybového ústrojí, při kožních problémech, kardiovaskulárních onemocněních a ulevuje od stresu. Součástí areálů je i saunárium, bahenní lázně a také bohatá nabídka lázeňských procedur. Ani děti nemusíte nechávat doma, mají zde spoustu dětských atrakcí, od dětského hradu se skluzavkami a dalšími prolézačkami přes lanovou dráhu, lezeckou zeď po nafukovací ráj. Nechybí ani bary a restaurace. 

Lázně Chocholowskie Termy

Největší polské termální lázně najdete kousek za hranicemi se Slovenskem, na dohled od známého horského městečka Zakopané. To se stalo rájem lyžařů a milovníků zimních sportů díky malebným Tatrám. V létě pak bývá zaplaveno fanoušky vysokohorské turistiky. Svou návštěvu pak můžete doplnit právě těmito lázněmi, které nabízejí opravdu hodně. 

Na 3 000 m2 vodní ploše najdete 30 bazénů, vířivky, velký tobogán a skluzavky, saunové centrum a další atrakce. Blízkost Tater si užijete na úchvatné panoramatické bazénové terase, svým zádům a celému opěrnému systému ulevíte v ozdravné zóně se sulfidovou a selankovou vodou. Areál je poměrně nový a moderní, přesto vkusně zapadá do krajiny. Kromě léčebných procedur v rozsáhlém wellness centru nabízí i spoustu sportovních vyžití a jsou hodí se i pro rodiny s dětmi.

Cieplickie Termy

Pokud hledáte něco opravdu blízko České republiky, tak vám můžeme doporučit právě Cieplickie Termy, které leží v bezprostřední blízkosti hranic s Českem. Velkou výhodou těchto termálů je opět jejich okolí, nachází se totiž u města Jelenia Gora při úpatí polských Krkonoš, které poskytuje krásné výhledy i příležitosti pro turistiku a výlety do přírody.

Jejich specifikem je také termální voda, jejíž chemické složení a teplota jsou naprosto unikátní a vhodné pro regeneraci celého organismu. Kromě komplexu bazénů, včetně termálních bazénů s vodními atrakcemi jako jsou hydromasáže, divoká řeka, vodní houpačky a masážní lavice a tobogán, je zde i oblast spa s vířivkami, saunami, sněžnou jeskyní, ledovou fontánou, tepidáriem a masážemi. Tady se budou mít vaše záda přímo pohádkově!

Terma Bania

A jsme zpět v polských Tatrách, kde se nachází tyto okouzlující lázně, které doslova splývají s přírodou. Příkladem za všechny je zvlněná střecha hlavní budovy, která je zároveň zatravněná, takže zapadá mezi ostatní kopce jako by mezi ně patřila odjakživa.

Lázně jsou rozděleny na dvě části, první je zábavná a patří do ní tobogány, skluzavky, vodní děla, vodopády, gejzíry, divoká řeka a další. Druhá část je pak relaxační, kde nechybí termální bazény, vířivky, saunové centrum (finská, ruská, horská a parní sauna), solné jeskyně, a hlavně řada lázeňských procedur. Koupele v termální vodě slibují snížení hladiny stresu, relaxaci a návrat psychické rovnováhy, upravují tlak a metabolismus, což pomáhá při hubnutí, eliminují bolest hlavy a zlepšují vzhled pokožky.

Kudowa Zdrój

Polsko a termály je překvapivě skvělá kombinace
Polsko může nabídnout unikátní lázně splývající s přírodou

Až doposud jsme vám představovali hlavně nové a moderní lázně v malebném prostředí hor, tentokrát jde o městečko s více než 600letou lázeňskou tradicí. Ve městě Kudowa Zdrój jsou lázně umístěny v historické budově z roku 1853, součástí lázeňského areálu je i kolonáda, park a pavilon s léčivými prameny. Lázně se doporučují k léčbě onemocnění srdce a oběhového systému, poruch zažívání, činnosti štítné žlázy, bolestí opěrného systému a dalších zdravotních problémů. V městečku najdete také Aqua Park „Vodní svět“ s vodní skluzavkou dlouhou 92 metrů, venkovní bazény, tenisové kurty a jezdecká střediska.

Termální lázně Rakousko

Nabídka lázní v Rakousku patří rozhodně mezi ty luxusnější, mnohé z nich využívají kombinace termálních pramenů v prostředí vysokohorských masivů rakouských Alp. Panenská příroda, horský vzduch a široká nabídka lázeňských procedur, to jsou jejich přednosti. Ale pozor, existují i levnější varianty, které si oblíbili zejména majitelé karavanů, kteří přespávají ve svých karavanech na rozsáhlých parkovištích a do lázní docházejí na procedury a termální bazény. 

Jaké lázně tedy Rakousko nabízí?

Lázně Aqua Dome

Pokud patříte mezi vášnivé lyžaře, rozhodně si nakombinujte sportovní výkony s relaxačním odpočinkem v lázních Aqua Dome. Ty leží uprostřed Alp v údolí Ötzal a zabírají plochu přes 50 000 čtverečních metrů. Exkluzivní lázně vypadají impozantně, a to díky třem venkovním futuristickým bazénům, které jsou připevněny na velkém průhledném kuželu, a tak vypadají jako by levitovaly ve vzduchu. Navíc každý z těch bazénů je něčím speciální, ten první minerální vodou a světelnými efekty, druhý obsahuje sirnou vodu s revitalizačním účinkem a třetí pak nabízí vodu s vysokou koncentrací soli, díky čemuž se můžete doslova vznášet na hladině. 

Kromě toho zde najdete také herny pro děti, dětské bazény a skluzavky, saunový svět, kosmetické studio, welness zónu s různými procedurami a také fitness centrum.

Skalní lázně Falsentherme

Městečko Bad Gastein leží na skalním masívu a lázně s 18 horskými prameny tak vybudovali přímo ve skalách, díky čemuž jsou tak unikátní. Už jen samotná nadmořská výška 1 100 metrů nad mořem poskytuje úžasný výhled na okolní Alpy, když k tomu připočtete panoramatické sauny, parní koupele, plavecké bazény, solné jeskyně, 70 metrů dlouhou skluzavku do vody a gejzíry i speciální atrakce pro děti všeho věku, nebudete odsud chtít odejít. Nabídka masáží a procedur je široká a specializuje se nejen na nemoci zad a pohybového systému. 

Lázně Alpertherme

Rakousko nabízí termální lázně v nejvyšší kvalitě
Lázně Rakousko aneb luxusní odpočinek hned za hranicemi

Většina lyžařů zná město Bad Hofgastein pro jeho velké lyžařské středisko, které nabízí přes 220 kilometrů upravených sjezdovek. Málokdo už ale ví, že se zde nachází najít i lázeňský komplex Alpentherme, jehož voda s příměsí radonu je prospěšná pro osoby s respiračními potížemi a bolestmi pohybového aparátu. I malé děti zde najdou prostor pro hraní, kromě bazénku s herními prvky a tobogánů je může nalákat i jedinečné vodní multikino. A dámy zde mají zase vyhrazenou vlastní část, kam mají muži vstup zakázán. 

Therme Wien

Největší a nejmodernější městské termální lázně v Evropě najdete právě ve Vídni. Areál lázní podél potočního koryta tvoří wellness stanoviště pod názvy: Kámen krásy, Kámen klidu, Kámen zážitků a Kámen fitness. Mezi nimi jsou dva termální areály, jejichž součástí jsou vnitřní a vnější bazény a teplé lavice a lehátka. Dalšími lákadly těchto lázní jsou vodní lůžka, odpočívárna s krbem, úchvatný jeskynní bazén, dokonce i největší lázeňská knihovna v Rakousku. Navíc jsou oba léčebné prameny nejúčinnějšími prameny v Evropě, a to díky svému vysokému obsahu síry. Rozhodně se sem vydejte i s dětmi, které zde mají širokou nabídku různých atrakcí, včetně animačních programů a hlídání. 

Součástí termálních lázní je i venkovní areál s názvem Zahrada ročních období, kde najdete sportovní bazén, bazén s pramenitou a slanou vodou, řadu dalších bazénů, hřiště na plážový volejbal i masáže pod širým nebem. 

Římské lázně Bad Kleinkirchheim

Tyto lázně leží přímo u dojezdu lyžařů známé Klammerovy tratě v Bad Kleinkirchheimu. Wellnes svět je inspirován lázeňskými a potními procedurami starověkých Římanů, a nabízí kouzelně nasvícené termální bazény v zelené a fialové barvě, luxusní sauny různých typů, masáže, salony krásy, aroma-masáže či peeling celého těla. V rámci relaxačního programu pod heslem Ars Vitae aneb Umění života se můžete potírat medem, čokoládou nebo zmrzlým ovocem. Lázně také využívají atraktivity prostředí, a tak zde máte možnost odpočívat na terasách s výhledem do hor. 

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

4+