Kdo potřebuje polštář a jaký polštář je nejlepší

3 min
22. ledna 2023
4+

Polštář na spaní může hodně pokazit, stejně tak jako napravit. Jen je potřeba dobře zvážit, jestli se pro vás opravdu hodí, a když, tak jaký. Jinak totiž bolí hlava i páteř. Jak to máte vy? Víte, jaký polštář je pro vás nejlepší a jestli náhodou nebude lepší spát bez něj? 

Pomocník i něžná náruč

Možná si noc bez polštáře pod hlavou ani nedovedete představit. Možná máte pocit, že byste bez něj neusnuli. Jakpak by ne. Polštář na spaní zajišťuje velkou míru komfortu. V kontaktu s obličejem vás může vrátit do dětství a evokovat něžnou máminu náruč. 

Kromě toho ale plní ještě jednu důležitou funkci. Kvalitní polštář na spaní pomáhá udržet hlavu v její přirozené pozici. Se správně zvoleným polštářem nebolí hlava, ramena, ani šíje. Někdy pomůže i od chrápání.

Jde to i bez něj

Spát se ale dá i bez polštáře. Někteří lidé dokonce takové spaní prosazují jako nejlepší lék proti bolestem páteře či migrénám. Jenže nevyhovuje všem. Třeba lidé, kteří mají vlivem nesprávných návyků trvale zakulacená záda a předsunutou hlavu musí mít pod hlavou ideálně nízký polštářek anebo zdravotní polštář ve tvaru dvojité vlnovky. 

Nemít nastláno pod hlavou

Záleží tedy na konkrétním jedinci. V každém případě však platí jednoduché pravidlo: jeden polštář nebo žádný, ne více. Fyzioterapeuti doporučují mít hlavu při spaní jen mírně vyvýšenou. Nejlepší polštáře na spaní jsou tedy zhruba 5 centimetrů vysoké a měkké. 

To vše platí pro člověka s průměrnou postavou. Lidé mohutnější stavby těla by se měli poohlédnout spíše po vyšším a tvrdším polštáři. Tedy takovém, který pod tíhou jejich těla neslehne. Tvrdší polštář vyhovuje také více starším lidem. 

Kvalitní polštář na spaní zastaví bolest zad
Budíte se s bolestí zad? Pomůže kvalitní polštář na spaní

Výjimka potvrzuje pravidlo

Spíte nejčastěji na boku? Pak jste jediní, kdo má z pravidla jednoho polštáře výjimku. Druhý polštář potřebujete, ne však pod hlavu, ale mezi kolena. Díky tomu dosáhnete přirozené pozice páteře. Kdo tak spí, vyhne se problémům se zády. 

Jak si přeje vaše tělo

Při bolestech páteře, obzvlášť pokud například pracujete celý den u počítače, se osvědčil anatomický polštář. Působením tepla a tlaku se neustále přizpůsobuje vaší krční páteři a ulevuje tak přetížené šíji i ramenním svalům. Dokonce pomáhá předcházet chrápání i tvorbě vrásek. Je však potřeba dobře vybírat s ohledem na proporce vašeho těla. 

Po koupi byste měli mít na paměti, že změnu z běžného na anatomický polštář obvykle doprovází fyzická nepohoda. Úleva přichází až si tělo zvykne, obvykle do dvou týdnů

Atraktivní výplně

Polštáře se dnes vyrábějí z mnoha druhů materiálů od klasického peří, obilných semen, vlny až po umělé výplně typu paměťové pěny či dutého vlákna. Při výběru se vyplatí zvážit alergie či preferenci přírodních produktů. Nejlépe se samozřejmě vybírá přímo v prodejně, ale kvalitní internetové obchody disponují online poradnami s vyškolenými odborníky.

Do některých polštářů přidávají výrobci také éterické oleje a sloučeniny, které pomáhají odbourat stres, dokážou uklidnit a navozují snadnější usínání. Pomoci mohou i v případech nachlazení či třeba při migréně. Často tak bylinkový polštář na spaní obsahuje levanduli, heřmánek či chmel. 

Závěrem

V dnešní době je výběr polštářů skutečně široký. Podobně je to však i s cenami, pohybují se od stovek po tisíce. Než investujete do drahého typu, zkuste spát chvíli bez polštáře či s malým měkkým polštářem pod hlavou. Uděláte si tak o svém novém společníkovi na spaní jasnější představu. 

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

4+