Napping: Denní šlofík a jeho role ve spánkovém režimu

4 min
22. října 2022
4+

Padá na vás po obědě únava a potřebovali byste si zdřímnout? Tak se jí nebraňte a klidně si dejte šlofíka. I spánek přes den má ale své zásady. Pokud je dodržíte, přinese vám řadu benefitů. Ve spoustě států už to dávno vědí a odpolední siesta je běžnou součástí dne. Nebojte se tento léty osvědčený dobíječ baterek vyzkoušet. Jakým chybám se ale vyvarovat?

Dejte si maximálně „dvacet“

Krátké zdřímnutí v odpoledních hodinách neboli napping, by opravdu nemělo být delší než 20 minut. Při delším šlofíku už byste přešli do fáze hlubokého spánku, kdy mozek přestane reagovat na podněty zvenčí a pro vás pak bude těžké se probrat. Paradoxně budete po takovém zdřímnutí unavení více než před ním. Pokud si ale nastavíte budík po 15–20 minutách, vzbudíte se čerství a plní energie na dokončení úkolů, které na vás čekají.

Denní šlofík je tím správným doplňkem spánkového režimu

Spánek přes den si předem naplánujte

Důležitý je také čas, kdy k odpolednímu spánku ulehnete. Spánek po obědě byste si měli naplánovat tak, abyste se vzbudili nejpozději v 15:00. Pokud byste si zdřímli později, narušilo by to večerní usínání a noční spánek. Usínání přes den vám ze začátku může trvat déle, takže je dobré si na odpoledního šlofíka vyhradit alespoň hodinu z vašeho harmonogramu. Časem si ale tělo na denní spánek zvykne a budete schopni usnout rychleji.

Připravte své tělo i prostředí na odpočinek

Zezačátku určitě přesuňte kafíčko po obědě až na čas po probuzení z poobědového šlofíka. Účinky kofeinu se totiž dostaví za zhruba 20 minut po vypití kávy. Pokud vám usínání zabere více času, kofein zapůsobí právě v momentě, kdy byste měli usnout. V takovém případě je lepší kafe po obědě vynechat. Když už se ale denní spánek stane vaši běžnou rutinou a budete vědět, že jste schopni usnout hned po vypití kávy, může vás kofein v kombinaci s odpoledním šlofíkem nakopnout ještě více. Kofein doputuje do receptorů v mozku právě ve chvíli, kdy se procitnete z dvaceminutového zdřímnutí, a to vás doslova naspeeduje.

S rychlejším usínáním vám mohou pomoci dechová a jógová cvičení. Najděte si místo, kde vás nikdo a nic nebude rušit. Klidně použijte i špunty do uší nebo masku na oči. Je také důležité si odpočinkovou místnost před uložením k spánku dobře vyvětrat a zatemnit – podobně jako je důležité mít v ložnici tmu během nočního spánku. Po probuzení na sebe naopak nechejte působit co nejvíce denního světla.

Udělejte si ze spánku po obědě rutinu

Ideální je začít trénovat v domácím prostředí o víkendech. Pokud pracujete z domu, klidně si dopřejte odpolední zdřímnutí každý den. Dát si svých dvacet v práci je poněkud složitější, ale čím dál více firem už ve svých prostorách zřizuje tzv. nap rooms neboli spací pokoje. Správně nastavený denní spánek totiž prokazatelně zvyšuje produktivitu zaměstnanců, a tím roste i produktivita celé firmy.

Co vám správné zdřímnutí přinese?

Zdříměte si po obědě a probudíte se jako znovuzrození

Pokud dodržíte všechny zásady poobědového spánku, pocítíte během dne změny na těle i na duchu. Správně provedený šlofík:

  • zvyšuje kapacitu mozku potřebnou pro učení,
  • posiluje krátkodobou paměť, ale i paměť asociativní,
  • zkracuje reakční dobu mozku na podněty,
  • zlepšuje náladu,
  • snižuje míru stresu,
  • posiluje imunitní systém a celkově prospívá zdraví.

ZÁVĚREM:

Vzpomínáte na to, jak jste ve školce po obědě nechtěli spát a teď byste to brali všemi deseti? Dopřejte si poobědového šlofíka i v dospělosti! Pamatujte ale na to, že si ho nejdříve musíte dobře naplánovat a připravit na něj vhodné podmínky, že nesmí být delší než 20 minut a že byste se z něj měli probudit do 15:00. Pokud dodržíte všechny tyto zásady, šlofík po obědě se stane vaším nepostradatelným pomocníkem.

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

4+