Počítat ovečky možná k rychlému usínání pomůže nejmenším dětem. Na dospělé obvykle tato metoda nezabírá. Jak usnout, když to nejde a jak se nejlépe vyspat, zjistíte v našich tipech. Někdy ke kvalitnějšímu spánku stačí udělat jen malou změnu.
1. Obavy je potřeba rozptýlit
Co dělat, když nemůžu usnout? Možná jste se na tuto otázku v ordinaci svého lékaře ptali taky. Obzvlášť pokud vám je přes šedesát, je větší pravděpodobnost, že tento problém řešíte. Do kolotoče probdělých nocí se dostávají často právě senioři z psychické příčiny. Po nějaké době problémů se spánkem totiž neusnou jednoduše z obavy, že nedokážou usnout.
V takovém případě zabírá naučit se pracovat se svými myšlenkami. Nasměrovat je jinam a nedovolit vstoupit těm, které se zaobírají řešením problémů. Prostě zaměstnejte hlavu něčím jiným. Třeba zajímavou knížkou, nebo poslechem meditační hudby.
2. Více se hýbejte
Strach z toho, že neusnu, je ale jen pokračováním zkušenosti se špatným usínáním. To může být zapříčiněno například nedostatkem pohybu v aktivní fázi dne. A vězte, že takový problém nemají jen senioři, ale většina lidí se sedavým zaměstnáním.
Proto pokud chcete dobře spát, naordinujte si alespoň hodinku cvičení denně. Ideálně pozdě odpoledne mezi 16. a 19. hodinou. Může to být klidně jóga, nebo jen svižná chůze, důležité je, že se přitom zbavíte psychické tíhy, která se ve vás za celý den nahromadila.
3. Dejte životu řád
Večer je nemůžete nahnat do postele, ráno nejdou vzbudit. Jak usnout, když to nejde? Častý problém mnoha předškoláků, ale i školáků. I zde platí dostatečná aktivita během dne, ovšem na večer už děti potřebují být v klidu. Co ještě ve většině případů rozhodně zabere, jsou rituály, řád, pravidelný režim. Malé dítě potřebuje chodit spát ve stejnou dobu, a to každý den, soboty, neděle nevyjímaje. I stejný čas vstávání hraje velkou roli. Podobné doporučení mnohdy srovná spánek i dospělým.

4. Zaměřte se na to, co jíte
Na to, jak si přes noc odpočineme, má vliv nejen usínání, ale také kvalita spánku. Při opravdu hlubokém spánku totiž probíhá energetická obnova organismu. Tkáně a kosti rostou a opravují se, uvolňují se důležité hormony, zvyšuje se prokrvení svalů a také se posiluje celkový imunitní systém.
Možná se sami sebe ptáte, jak je to možné, proč nemám hluboký spánek. Často řešení této otázky souvisí s nějakým rušivým elementem v prostředí, ve kterém spíte. Ať už ve vnitřním – v těle, nebo ve venkovním – v ložnici.
Vaše vnitřní prostředí může narušit to, co večer před spaním jíte. Nehodí se veškerá tučná, smažená a ostrá jídla. Naopak kvalitní spánek podpoří potraviny obsahující aminokyselinu tryptofan. Jsou to například ořechy, ryby, banány nebo třeba mák.
5. Pořádná tma je základ
Pro zdravý spánek je velmi důležitá tma. Ale tma opravdová, žádná polovičatá. Škodlivé je v tomto směru jakékoliv modré světlo z obrazovek, ale i ze žárovek s chladnou barvou. Dokáže totiž zastavit tvorbu melatoninu tolik potřebného pro noční regeneraci organismu.
6. Od chrápání pomůže zpěv i tenisový míček
Chrápání je často jeden z hlavních důvodů nekvalitního spánku. Odbourat jej může posílení svalů v oblasti horních partií hrtanu. Toho se dá docílit zpěvem či hrou na dechový hudební nástroj. Pokud víte, že chrápete jen v poloze na zádech, pak se vyplatí obelstít tělo tenisovým míčkem. Ten stačí zašít do kapsičky na zádech pyžama. To si pak člověk pořádně rozmyslí, jakou polohu ke spaní zvolí.
7. Mocné bylinky v matraci
Kdo ještě nezkoušel, určitě neprohloupí, když na lepší uvolnění před spaním vypije šálek bylinkového čaje. Doporučuje se například meduňka, mateřídouška nebo polštář naplnit levandulí či heřmánkem. K dostání jsou také matrace s extrakty z těchto bylin. Byliny pak pozitivně ovlivňují vaše tělo po každou noc.
Závěrem:
Způsobů, jak prodloužit hluboký spánek, existuje mnoho, stejně jako tipů na lepší usínání. Ne každému bude vyhovovat stejný, proto stojí za to zkoušet a zkoušet. A nejlépe kombinovat.
Mohlo by vás zajímat

Pro zdravá záda je nezbytná pravidelná vyvážená strava s dostatkem vitaminů ...

Využití exotických kokosových ořechů ...

Cítíte se unavení, sotva ráno vstanete z postele? Je na čase zbystřit.

Za život slyšíme nesčetněkrát, že nic ...

Bolesti zad nemusí nutně souviset jen s nevhodnou matrací nebo nedostatkem ...

Máte potíže večer usnout a probudí vás ...