S polštářem, nebo bez?

3 min
19. prosince 2022
3+

Potýkáte se s problémy s krční páteří? Budíte se celí rozlámaní? S bolestí hlavy? Možná je na čase vyzkoušet spaní bez polštáře. Ovšem pozor, nehodí se pro každého.

Miminka a batolata do tří let mají ohledně polštáře poměrně jasno. Těm jediným se většinou doporučuje obejít se při spaní bez polštáře. U nejmenších je to hlavně z obezřetnosti před udušením, u větších pak kvůli správnému vývoji jejich páteře. Spí totiž často rádi na bříšku, a polštář pod hlavou by vedl k nadměrnému namáhání páteře. 

Dospělý si většinou spánek bez polštáře dokáže představit jen stěží. Názory odborníků se různí, ovšem když problémy nepomíjejí, stojí za to experimentovat.

Nesprávné návyky ničí vaši páteř. Pomůže spánek bez polštáře?

Kdy se vyplatí spaní bez polštáře vyzkoušet? 

Při bolestech krční páteře

Večery u televize s hlavou zalomenou na opěrce gauče. Naducaný polštář nebo dokonce několik polštářů na sobě pod hlavou. Zlozvyky, které dokážou s vaší páteří zatočit tak, že druhý den nejste schopni otočit hlavu na stranu. Není nic jednoduššího než zkusit dát vašim zádům volnost. A samozřejmě podpořit je vhodným cvičením. Zpočátku se to sice může zdát horší, ale jakmile si tělo zvykne, dostaví se úleva. 

Když vás trápí migrény

Někteří lidé uvádějí, že se díky spaní bez polštáře zbavili opakujících se bolestí hlavy. Možná to bude i váš případ. Každopádně bolesti hlavy velice často způsobuje právě přetížená krční páteř. 

Když rádi spíte na břiše

Vše se vším souvisí. Spíte-li často na břiše, pak se patrně potýkáte s výše zmíněnými problémy. Spánek na břiše není podle odborníků pro vaše záda ideální. Krk zvednutý příliš vysoko navíc vychýlený na stranu, zvyšuje napětí ve svalech v oblasti krční páteře. Pokud si však tuto polohu nedokážete odříct, pak právě pro vás je zdravé spát bez polštáře

Odborníci také doporučují podložit při spaní na břiše raději polovinu hrudníku a rameno strany, na kterou jste otočeni obličejem. 

Spánku bez polštáře se nemusíte bránit ani v případě, že rádi spíte na zádech. Takováto změna může být velmi pozitivní. 

Při revmatické nemoci

Stejně tak kladnou zkušenost se spaním bez podložené hlavy mívají i lidé trpící Bechtěrevovou nemocí. Doporučují vyzkoušet spaní buď bez polštáře, nebo s co nejmenším podložením hlavy. Spát by měli na zádech a oproti jiným se jim doporučuje také poloha na břiše. Důvodem tohoto počínání je snaha předejít dalšímu zakřivování páteře, a tím také ochrana dostatečné kapacity plic. 

Když chcete ušetřit

Víte, že polštář byste měli vyměnit za nový každé dva až tři roky? Přibližně za takovou dobu pravidelného používání ztrácí svoji funkci optimální podpěry hlavy. Spaní bez polštáře může být tedy lákavou alternativou pro ty, kdo chtějí předejít problémům s páteří a zároveň ušetřit.

Někdy je zdravé spát bez polštáře. Ale jedině s dobrou matrací.

Komu spánek bez polštáře nesvědčí?

Ne každému ale takováto změna prospěje. Lidé, kteří spí většinu noci na boku, se bez patřičné opory hlavy neobejdou. Dobře zvolený polštář udrží jejich páteř v žádoucí rovině. 

Stejně tak se bez polštáře nedoporučuje spát lidem, kteří už si vlivem nesprávných návyků vypracovali zakulacená záda. 

Na spánek bez polštáře zapomeňte také v případě, že nemáte kvalitní matraci. Bez ní totiž nemá tělo dostatečnou oporu a můžete si způsobit více škody než užitku. 

Závěrem

Obecně lze říci, že pro kvalitní odpočinek během spánku je žádoucí dát si pod hlavu nízký polštář nebo žádný. Bude se vám lépe dýchat i odpočívat. Nemůžete-li se rozhodnout, zda spát s polštářem nebo bez, vezměte v potaz vaši nejčastější polohu při spaní a váš zdravotní stav. Spát se dá nakonec i s polštářem vedle hlavy a v případě potřeby jej použít. V každém případě ale nezapomínejte na kvalitní matraci. 

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

3+