Máte často ruce a nohy jako led a nevíte, čím to je? Může to být běžný jev spojený se zimním obdobím, který signalizuje, že vaše tělo vlastně funguje správně. Někdy ale může být příčinou studených končetin vážnější onemocnění nebo nezdravý životní styl. Jak pocity chladu zmírnit svépomocí a kdy je naopak lepší vyhledat pomoc lékaře?
Vážná věc, nebo banalita?
Se studenými končetinami se v chladném prostředí setkáte naprosto běžně. A je to tak správně. Pokud dojde k ochlazení, průtok krve do rukou a nohou se sníží, aby byla zajištěna cirkulace krve v nejdůležitějších částech těla a tím byly udržovány v teple. Během zimního období nebo sychravého počasí se tak nejedná o nic neobvyklého.
Někteří lidé se s tímto projevem potýkají víc než ostatní, ale i to může být přirozené. Podstatně častěji mohou studené ruce a nohy trápit ženy či osoby s nízkým množstvím tělesného tuku. Pokud se ale s tímto problémem setkáváte celoročně, je potřeba zjistit příčinu.
Nejčastější příčiny studených rukou a nohou
Pro správnou cirkulaci krve v celém organismu je zapotřebí mít v pořádku cévní systém, který se stará o termoregulaci. Příčinou chladných rukou a nohou tak mohou být všechny choroby nebo vnější vlivy, které mají dopad na stav a průchodnost našich cév:
1. Nezdravý životní styl
Cirkulace krve se výrazně snižuje například vlivem sedavého zaměstnání. Dalším rizikovým faktorem je kouření nebo vysoký cholesterol ze stravy plné nezdravých tuků a cukrů. Špatné návyky mohou vyústit až ke kornatění tepen a ateroskleróze.
2. Stres a psychická zátěž
K zúžení cév dochází také ve chvílích, kdy jsme vystaveni nadměrné míře stresu a kdy se do žil vyplavuje adrenalin. Tělo se připravuje na obranou reakci a srdce začne stahovat krev z končetin do svalů. Chodidla a dlaně pak nejsou dostatečně prokrvovány.
3. Anémie
Studené ruce a nohy mají i lidé se sníženou koncentrací hemoglobinu v krvi, tedy lidé trpící chudokrevností způsobenou nedostatkem železa nebo vitaminu B12 či chronickým onemocněním ledvin. Při anémii není cévní systém schopný zajistit optimální cirkulaci a okysličení tkání.
4. Cukrovka
Ke snížení krevních zásob v některých tkáních a k zúžení tepen dochází i při dlouhodobě vysoké hladině cukru v krvi. Neléčená cukrovka může vést až k diabetické neuropatii, při které dojde k poškození nervů. Pocit studených končetin je pak doprovázen také brněním, pícháním, pálením a celkovým znecitlivěním končetin.
5. Hypothyeróza
Optimální chod metabolismu může být narušen v případech, kdy dochází ke snížení produkce hormonů štítné žlázy. Nedostatečná činnost této žlázy je spojena s pocity chladu a zimomřivostí. Funkci štítné žlázy narušují autoimunitní onemocnění, záněty, nádorové onemocnění, ale také nízký energetický příjem.
6. Raynaudova choroba
Pokud je pocit chladu v prstech doprovázen i bolestí, běláním nebo ztrátou citlivosti, může se jednat o tzv. Raynaudův syndrom, tedy o funkční poruchu periferních tepen. Drobné tepny a tepénky se křečovitě stahují a znemožňují tak zásobení postižených oblastí okysličenou krví. S projevy choroby se můžete setkat také na nose, uších nebo na rtech.
Ve všech těchto případech je žádoucí konzultovat svůj stav s lékařem. Zpozornět byste měli i tehdy, když v chodidlech cítíte chlad, ale na dotek pokožka chladná není. Tyto potíže může způsobovat poškození nervů nebo nervová porucha.
Jak podpořit krevní oběh a termoregulaci?
V případě, že jste vyloučili vliv onemocnění, můžete si od studených nohou či rukou ulevit sami zavedením několika opatření:
1. Pravidelně se hýbejte
Pohyb je nejdůležitějším preventivním opatřením proti studeným končetinám a přispívá ke zlepšení pružnosti cév. Stačí obyčejná chůze, pokud jí je dostatek nebo pokud alespoň na chvíli přeruší dlouhé sezení. Když nemáte prostor na chůzi, je vhodné čas od času s končetinami alespoň zahýbat, zakroužit, propnout je apod. Při jakémkoli pohybu se totiž průtok krve cévami zvýší a okrajové části těla se lépe prokrví.
2. Upravte jídelníček
Krevní oběh můžete stimulovat i pomocí stravy, a to zvýšením konzumace zahřívacích potravin a omezováním těch ochlazujících. Nezbytná je také strava bohatá na omega-3 nenasycené mastné kyseliny.
Vnitřně váš organismus prohřejí teplé polévky, česnek, cibule, pórek, křen, zázvor, muškátový oříšek, koriandr, kardamom, kari, pepř, skořice, badyán, rozmarýn a hřebíček. Z živočišné produkce pak ryby, kuřecí, skopové, jehněčí, husí či kachní maso, vejce máslo i sádlo. Zařadit můžete také sušené ovoce, vlašské ořechy, mák, slunečnicová semínka, jáhly, pohanku, celozrnné potraviny, kakao nebo bylinkové čaje (měsíček lékařský, hřebíček nebo meduňka).
3. Relaxujte
Dopřejte si dostatek odpočinku a snižujte tak psychickou zátěž. Může se jednat o relax aktivní i pasivní. Důležité je eliminovat situace a stavy, kdy je tělo ve stresu a přirozeně spouští obranné mechanismy. Najděte si činnost, při které se dokážete uvolnit, a provádějte ji pravidelně.
4. Prokrvujte končetiny masážemi
Jak se prokrvit? Studených nohou a rukou se můžete zbavit i pomocí různých druhů masáží (ájurvédská, lymfatická, masáž lávovými kameny). V domácím prostředí, v práci nebo na cestách vám jako rychlý pomocník k prokrvení horních nebo dolních končetin dobře poslouží také různé domácí masírovací pomůcky, jako třeba masážní míček nebo masážní prsten a náramek.
5. Izolujte končetiny od chladu
V zimním období nepodceňujte vhodnou tepelnou izolaci. Investice do funkčních rukavic a teplých ponožek se určitě vyplatí.
6. Prohřívejte zkřehlé ruce a nohy
Úlevu od studených nohou a rukou vám přinese také teplá sprcha nebo teplá vodní lázeň. K zahřátí vám dobře poslouží i topení nebo nahřívací polštářky či teplé zábaly.
Studené ruky a nohy u dětí
Miminka sice ještě nedokáží sama regulovat tělesnou teplotu, studené ruce a nohy u nich ale nesignalizují, že je jim zima. To platí i u starších dětí. Mnohem lépe poznáte, jestli je dítěti zima, když mu sáhnete na zátylek. V zimním období je samozřejmě dobré chránit dětské ruce i nohy před chladem a mrazem pomocí rukavic a teplé obuvi. Při pokojové teplotě bychom ale teplotu rukou a nohou neměli brát jako vodítko pro oblékání. Větší hrozbou pro děti totiž může být přehřátí organismu.
ZÁVĚREM:
V zimním období nebo v chladném prostředí se vám může běžně stát, že budete mít studené ruce i nohy, na tom není nic neobvyklého. Důležitá je dobrá tepelná izolace a ochrana rukou i nohou před chladem a mrazem. Pomoct vám také může pohyb, strava i některé techniky vhodné k jejich prokrvení. Pokud se ale se studenými končetinami potýkáte i po zbytek roku, doporučujeme navštívit lékaře a vyloučit některá onemocnění, která ovlivňují správný krevní oběh.
Mohlo by vás zajímat
Léky na bolest zad nezabírají?
Nedílnou součástí komplexní péče o záda ...
Chcete-li pro svá bolavá záda udělat skutečně něco efektivního ...
Vneste změnu do vašeho života ...
Nejvíce bolestí zad pramení z nesprávné životosprávy.
Víte, jak snadno si můžete „zadělat“ na křivou páteř a všudypřítomnou bolest zad?