Skříplý nerv, zablokovaná krční páteř – příčiny a řešení

8 min
26. března 2023
5+

Snad každý z nás se s tím alespoň jednou za život setká. A není to setkání příjemné ani vítané. Úporná bolest v oblasti krku vinou skřípnutého nervu či zablokovaný krk a omezený pohyb. Poradíme vám, jak se jich zbavit a jak jim přecházet.

Jak se projevují problémy s krční páteří?

Prvním signálem je bolest, která bývá ostrá, někdy doprovázena i mravenčením či brněním. Bolest krční páteře se může šířit až do zátylku a temene, doprovázená bolestí za očima a pocity na zvracení. Bolesti krční páteře rozhodně nepodceňujte, protože hrozí i postižení míchy!

Obvyklou komplikací může být i zablokování krční páteře, k níž může dojít prudkým pohybem, špatnou polohou ve spánku nebo také prochladnutím. Samostatnou kapitolou je přetěžování krční páteře. To je velký problém dnešní doby. Zatímco dříve měli lidé během dne různorodý pohyb, dnes často trávíme osm a více hodin denně v jedné poloze nebo jednostranným pohybem. Krční páteř pak bývá nepřiměřeně zatížena a dostaví se bolest. 

Jak poznat skřípnutý nerv na krku?

Bolest u srdce vyděsí každého z nás. A jako první nás obvykle napadne infarkt. Příčinou však mnohem častěji bývá právě skřípnutý nerv. Bolest v hrudi se v takovém případě znásobuje hlavně při nádechu. Utlačené nervy v krční páteři jsou doprovázené velkou bolestí a mravenčením v rukou.

Nejčastější příčinou jsou vyhřezlé ploténky, které dráždí nervy. Může k tomu dojít při náhlém prudkém zvednutí nebo ohnutí. S vyšším věkem se objevuje stále častěji.

Skřípnutý nerv. Jaké jsou příznaky?

Jak poznat skřípnutý nerv na krku?

 

Skříplý nerv krční páteři a jeho příznaky

Je to rozhodně bolestivá záležitost, která vás omezí v pohybu a notně vás potrápí. Poznáte to celkem snadno:

  • Bolest, jako by vás někdo píchal špendlíkem do krku
  • Svalová slabost
  • Pocit pálení v místě skřípnutí nervu
  • Necitlivost
  • Omezený pohyb krku
  • Svalové křeče
  • Někdy dokonce mírné otoky v místě bolesti
  • Prudká bolest při pohybu krku

Babské rady na skřípnutý nerv

Jestli chcete vědět, jak uvolnit skřípnutý nerv na krku, nabídneme vám několik cviků, jimiž si můžete ulevit od bolesti. Všechny cviky provádějte pomalu a opatrně, přičemž můžete stát nebo sedět. Při cvicích se nechte vést bolestí, pokud ucítíte silnou bolest, uberte a zpomalte.

Cviky na skřípnutý nerv na krku

Rozhýbejte krk

  • Narovnejte se, srovnejte hlavu i krk s pohledem před sebe.
  • Pomalu otáčejte hlavou doprava, pak se na chvíli zastavte a vydržte tak. Napočítejte do pěti. 
  • Potom se vracejte a vytočte hlavu doleva, na chvíli se zastavte a vydržte. Napočítejte do pěti. 
  • Vraťte hlavu zpátky do původní polohy. 
  • Naklánějte hlavu ze strany na stranu, nahoru a dolů, tak, jak vám bolest dovolí. Několikrát opakujte.

Protáhněte si krk

  • Vsedě nebo vestoje narovnejte záda, držte hlavu vzpřímeně a dívejte se před sebe.
  • Velmi pomalu a opatrně posunujte bradu směrem dolů k hrudníku. Na chvíli se zastavte.
  • Opět velmi pomalu se vracejte do původní polohy. Několikrát opakujte.

Zastrčte bradu

  • Stůjte nebo seďte vzpřímeně, dívejte se před sebe.
  • Položte si prsty pravé ruky na bradu.
  • Jemně přitlačte na bradu směrem ke krku. Vydržte 5 až 10 vteřin. 
  • Vraťte bradu zpátky a poté několikrát zopakujte.

Co dalšího pomáhá na skřípnutý nerv?

Rozhodně odpočinek. Nejlépe vleže na kvalitní matraci a s použitím anatomického polštáře, který je koncipován tak, aby ulevil nejen vaší krční páteři. Nejvhodnější poloha pro krk i celá záda je rozhodně poloha na zádech, případně na boku, rozhodně se ale vyvarujte ležení na břiše. Vsedě pak odpočívejte s kvalitní opěrkou zad a hlavy. V obou případech můžete použít měkký krční límec, váš krk si díky němu odpočine od zátěže a umožní přetíženým svalům regeneraci. 

U začínající bolesti pomáhají také studené obklady zmírňující bolest, po kterých mohou následovat teplé suché obklady. Ať už použijete nahřátý ručník, nebo si pořídíte gelový polštářek či termofor, přikládejte je opatrně na postižená místa a nechte je prohřát. Takovou babskou radou je i nahřívání skříplého nervu či zablokovaného krku fénem – teplým vzduchem.

Také neuškodí doplnit do jídelníčku více vápníku a hořčíku, které pomáhají s hojením. A vitamíny skupiny B, ty podporují regeneraci svalových vláken a zlepšují výživu nervů a svalů

Zablokovaná krční páteř a její příznaky

Zablokovaná krční páteř a její příznaky

 

Jak na odblokování krční páteře svépomocí?

Nejčastěji k ní dochází hned po probuzení, také při dlouhém cestování autem, letadlem nebo autobusem, kdy setrváváte v nevhodné poloze. Cítíte, že váš krk je ztuhlý, urputná bolest vám nedovolí s ním pohnout a musíte tak držet hlavu ve strnulé poloze. Bolest může být tak velká, že vystřeluje až do hlavy či do rukou. 

Krční páteř bývá často náchylná k bolestivým problémům, protože musí držet těžkou hlavu a zároveň je to nejpohyblivější část páteře. Náš styl života, návyky i zlozvyky v podobě omezeného pohybu, nesprávného držení těla, špatné spánkové polohy i nevhodné matrace, to vše se podepisuje na stavu naší páteře a obzvláště té krční. 

Ne zrovna známou příčinou ztuhlé krční páteře bývá klimatizace, kterou mnohá pracoviště zavedla, aby svým zaměstnancům ulevila od letních veder. Nežádoucím jevem, který klimatizaci doprovází, pak bývá prochladnutí a další zdravotní potíže. Pokud se však se zatuhlým krkem už vzbudíte, je na čase zvážit, na jaké matraci spíte, a rozhodně si pořiďte anatomicky tvarovaný polštář. 

Jak na odblokování krční páteře svépomocí?

Víte, co dělat se zablokovanou krční páteří? Rozhodně postupujte pomalu a nesnažte se to uspěchat, abyste si ještě nepřitížili. K rozhýbání ztuhlého krku pomáhá teplo. Můžete použít gelové polštářky, které se nahřejí v mikrovlnné troubě nebo v horké vodě, nebo elektrickou dečku na krk. Ale stejnou službu vám udělá i ručník stočený do ruličky, který nahřejete parní žehličkou. Pokud nechcete, aby vám ručník rychle vychladl, zabalte ho po nahřátí do alobalu. Hodí se také plastová láhev naplněná horkou vodou, kterou zabalíte do ručníku, abyste si nespálili krk. 

Postupně prohřívejte krk a opatrně se jej snažte rozhýbat. Vyvarujte se prudkých pohybů, dělejte malé pokroky a nezapomínejte dále prohřívat. Po nějaké době by mělo přijít uvolnění a úleva od bolesti. 

Za jak dlouho povolí zablokovaný krk?

Ve většině případech bolest a ztuhlost ustoupí během několika dnů. Pokud i přes prohřívání a odpočívání pořád setrvává, rozhodně vyhledejte odborníky. Zatímco od neurologa nejspíše odejdete s fixačním krčním límcem a prostřednictvím myorelaxancia vám pomůže s uvolněním svalů, fyzioterapeut se pokusí o uvolnění svalového napětí a mobilizaci zablokovaných svalů. 

Jestliže se vám bolest krční páteře opakuje častěji, fyzioterapeuta navštivte i v případě mírnějších průběhů. Může vám ukázat nějaké cviky na protažení, které by předcházely blokádě krku. Zkontroluje vaše držení těla, spánkovou hygienu i nejčastější pozici v zaměstnání. 

A jak tomu všemu předcházet?

Už to tu několikrát zaznělo. Základem je kvalitní spánek na pohodlné matraci a anatomickém polštáři. Velkou roli pak hraje správné držení těla a pak také pohyb. Obzvláště pokud máte sedavé zaměstnání, měli byste to kompenzovat cvičením. Ideální je chůze na čerstvém vzduchu, pro rovnoměrné protažení se také hodí jóga. Můžete také využít služeb fyzioterapeutů a masérů, kteří ví, které svaly je nutné posílit a protáhnout. Nepodceňujte nachlazení a dobře se oblékejte, nenechávejte si v zimě odhalený krk.

Mohlo by vás zajímat

Share on facebook
Sdílet
Share on email
Poslat

Líbí se Vám článek?

5+